Mancarime a pielii

02-10-2018
Florin S.A
Nu este medic/terapeut
Florin S.A
Buna ziua, astazi dupa ce sora mea a iesit din casa sa mearga pana jos la scara blocului a inceput sa resimta pe piele mancarimi nici insuportabile dar nici foarte usoare.Iar pe obrazul drept undeva langa nas au aparut niste pete mici care nu se vad chiar asa de bine dar se disting ca sunt putin mai rosii.Mancarimile le are pe aproape tot corpul mai putin pe spate, adica mancarimile sunt doar pe partea din fata.Ea sufera si de o matreata cronica sa ii zic asa, nu trece cu absolut nimic, dar nu stiu daca are vreo legatura cu mancarimile de pe corp.Un raspuns ar fi bine meritat.

Ce poate fi ? Adica a debutat brusc si este la acelasi medic de familie ca si mine, iar acesta este in concediu.

Varsta 23 de ani!

Deci mancarimea nu este generala, este doar pe anumite zone ale corpului.Avem nevoie doar de un sfat, sau ce ar putea fi.
2 comentarii
0
03-10-2018, ora 18:35
Florin S.A
Nu este medic/terapeut
Florin S.A
Tin sa mai precizez si faptul ca langa bratul ochelarului are o pata rosie si lucioasa care nu da semne de mancarime.In rest o mananca in tot corpul.Este ceva de genul o gadilatura de pana care dispare instant, doar ca se manifesta in tot corpul.Sper sa imi raspunda cineva.
0
15-10-2018, ora 08:00
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Stabilirea diagnosticului si cauzei necesita un consult dermatologic. Poate fi datorat stresului, unui factor extern sau intern...
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •