mancarimi in talpi

39 comentarii 1 2
0
14-11-2010, ora 18:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la un medic!
0
24-11-2010, ora 15:23
magoo
Nu este medic/terapeut
magoo
Buna ziua, de 4 ani am un simptom pe care nu a reusit nimeni sa il incadreze intr-o afectiune. Mergeam la sala si mancam batoane FIBROBAR. dupa cateva luni, in urma efortului am inceput sa ma umplu de bubite pe maini, picioare, piept, daca ma linisteam dupa 20-30 min dispareau. Am incetat sa mai consum porcariile alea insa si acuma, dupa ce depun efort fizic cat sa ma incalzesc un pic tot apar. Inca ceva, de cateva luni de zile, dimineata ma mananca talpile si palmele si se inrosesc. Nu am incercat nici un tratament decat ma spal cu protex
0
25-05-2011, ora 12:41
helphelp
Nu este medic/terapeut
helphelp
buna ziua am 21ani, ma chinui de cativa ani cu niste mancarimi pe langa zona calcaiului. mentionez ca pielea de pe talpa mi se exfoliaza, mi au aparut niste bubite rosii si uneori cu lichid in ele..pe langa zona calcaiului..am folosit o perioada medacter crema si intr o saptamana mi au cam disparut...dar apoi nu am mai folosit..si au aparut din nou...sa aplic si eu acest Travocortul?
0
26-05-2011, ora 23:05
AdaSitar
Nu este medic/terapeut
AdaSitar
Buna, de acum 2 ani mi se intampla, numai vara, sa-mi apara niste mici bubite pe conturul talpii si sub degetele mari de la picioare, care nu au o culoare specifica, nici nu se vad, ci doar se simt la atingere. Ei bubitele astea imi provoaca o mancarime de nesuportat, in special noaptea, cand ma trezesc din somn scarpinandu-ma. Ce sa fac? Am dat o gramada de bani pe sandale de calitate si tare dezamagita as fi sa realizez ca din cauza lor mi se intampla. Mentionez ca prima data cand au aparut aveam alte sandale, pe care le-am aruncat tocmai din cauza ca banuiam ca ele sunt de vina. Cele pe care le port acum au doar o saptamana vechime, iar bubitele au aparut de 1 zi, dar deja nu am dormit azi-noapte.
0
09-11-2011, ora 14:20
yoana_k
Nu este medic/terapeut
yoana_k
Buna, ma numesc Ioana si am o mica problema. Cu ceva timp in urma (cateva luni) am foarte des mancarimi la nivelul calcaielor. Folosesc creme pt calcaie si indepartez asa zisa pielea moarta si nu sunt crapate sau uscate calcaiele. Mentionez ca mancarimile cele mai frecvente sunt mai ales noaptea. Astept un raspuns. Va mutumesc!
0
16-11-2011, ora 18:33
tema
Nu este medic/terapeut
tema
yoana_k, poate faci o alergie la crema folosita. Porti cumva sosete sintetice dupa ce te dai cu crema? Schimba-le cu unele de bumbac.
Nu te mai da cu crema, eventual mergi la un dr Dermatolog.
Ai putea sa te speli cu ceai de musetel ca sa se mai linisteasca pielea.
Nu stiu exact ce este acolo ca sa iti mai dau alte sfaturi.
0
23-02-2012, ora 15:20
angi9813
Nu este medic/terapeut
angi9813
Cum arata o ciuperca in talpa?
0
23-02-2012, ora 15:27
iulia13
Nu este medic/terapeut
iulia13
Buna ziua, de 2 zile am si eu o mancarime in talpa piciorului, intre punctele destinate plamanilor si tiroidei. Zona este putin rosie si foarte mica, iar dimineata e putin umflata dand senzatia de o pernuta mica.Simt mancarimi doar cand calc, cand port sosete dar si cand am piciorul liber. In incaltaminte nu am nici o problema. Nu mi se jupuiesti pielea. Tin sa mentionez ca port cizme de piele intoarsa, iar cum afara se topeste zapada, ajung mereu acasa cu pisioarele ude complet. E posibil sa fi luat vreun microb din aceasta apa?Ce as putea face? Multumesc.
0
16-05-2016, ora 20:37
Mihaela20006
Nu este medic/terapeut
Mihaela20006
Buna seara, fetita mea de 10 ani are niste mancarimi pe talpa.Cu ochiul liuber nu se vede nimic. Doar o mananca la amandoua picioarele.



Ce pot face?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: