Markeri tumorali adenocarcinom colo-rectal

01-12-2013
barbu elena
Nu este medic/terapeut
barbu elena
Buna ziua! Va rog sa imi spuneti ce markeri tumorali se recolteaza in caz de adenocarcinom colo rectal tip conventional moderat diferentiat, invaziv la nivelul seroasei, invazie perineurala prezenta, 2 limfoganglioni cu metastaza? Precizez ca astept sa fiu programata la oncolog si se presupune sa ma prezint la cabinet cu markerii tumorali! Va multumesc!
9 comentarii
0
02-12-2013, ora 08:46
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Puteti face CEA (antigen carcinoembrionar) si, daca mai vreti, CA 19-9.
Multa sanatate!
0
03-12-2013, ora 07:01
barbu elena
Nu este medic/terapeut
barbu elena
vreau sa va intreb am sase saptamini de la operatie pentru diagnosticul de mai sus si nu am speranta ca in urmatoarele zile voi reusi sa obtin o programare la oncolog stiind ca totul este in contratimp sint probleme//
0
03-12-2013, ora 14:41
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Vizita la oncolog se face cat mai repede, acesta decide apoi cand este momentul sa se inceapa tratamentul.
0
03-12-2013, ora 18:44
barbu elena
Nu este medic/terapeut
barbu elena
rezultatul histopatologic este ;adenocarcinom colorectal tip conventional moderat diferentiat ;invazie perineurala prezenta ;;2linfoganglioni cu metastaza din 11 recoltati ;;la ct din naintea operatiei nu s-au evidentiat metastaze abdominale
va rog mult sa-mi spuneti cam ce stadiu este ;un prognostic;pina ajung la oncolog
0
04-12-2013, ora 09:20
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Stadiul III A sau III B, nu am toate datele necesare in rezultatul histopatologic. Nu vreau sa intru in detalii legate de prognostic pentru ca fiecare organism are propriile resurse si nu se incadreaza neaparat in procentele date de diverse studii. Pot sa va spun ca sunt sanse sa evoluati favorabil, insa nimeni nu va poate garanta acest lucru. Pentru aceasta nu trebuie sa mai asteptati, mergeti la oncolog. Operatia in sine poate mobiliza celule canceroase si in alte locuri, de aceea este important sa incepeti tratamentul cat mai repede!!!!
0
11-12-2013, ora 11:49
barbu elena
Nu este medic/terapeut
barbu elena
buna ziua pentru schema de tratament oncologul mi-a cerut oserie de investigatii care au necisitat programari etc dar au aparut dureri de spate la nivelul coastelor si cervical ;aspectul scintigrafic pledeaza pentru modificari cu substrat de tip inflamator degenerativ vertebrale toracale si poliarticulare ;cu recomandarea unor examene imagistice suplimentare;poate fi vorba de metastaze osoase//// va multumesc mult mult///
0
13-12-2013, ora 09:30
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Cel mai probabil nu e vorba de nimic altceva decat de acele tulburari de natura inflamatorie precizate mai sus, insa dat fiind diagnosticul dumneavoastra, intotdeauna trebuie exclusa varianta metastazarii, caz in care se aplica o alta schema de tratament.
Va doresc multa sanatate!
0
02-01-2014, ora 15:14
barbu elena
Nu este medic/terapeut
barbu elena
la multi ani si numai bine va doresc din toata inima am facut prima cura cu folfox 6 diagnostic adk colorectal pt4n1m1lym g2puteti sa comentati putin gradul si prognosticul// mentionez ca diagnostic secundar tumora ovariana seroasa stinga tip borderline care sa extirpat la operatie va multumesc mult
0
11-06-2015, ora 21:45
Londana
Nu este medic/terapeut
Londana
Buna ziua, vin cu o mare rugaminte de interpretare a urmatorului rezultat al mamei mele in varsta de 72 ani( am pus in paranteze intrebarile in dreptul fiecarui diagnostic enumerat in biletul de iesire din spital)

Bilet de iesire din spital (2.06.2015):

Diagnostice formulare libera: T.M CEC operata ileohemicolectomie dr- PCT citostatica, recidiva tumorala la nivelul regiunii anastomotice ileocolice. BHP-4351/4352/30.7.2014 - adenocarcinom G1 mucinous
Diagnostice secundare
1. C78.6 Tumora maligna secundara a retroperitoneului si peritoneului ( se poate face tratament, citostatice, alta forma de terapie pt metastaza?)
2. C80 Tumori maligne cu sediu neprecizat (ce inseamna: s-a extins cancerul in tot organismul ? )
3. D63.0* - Anemia in bolile neoplazice ( cum poate fi remediata ?)
4. I11.0 - Cardiopatia hipertensiva cu insuficienta (congestiva) a inimii
5. I25.9 - Cardiopatie ischemica cronica, nespecificata
6. R10.2 - Durere perineala si pelviana (durerea este din cauza tumorii maligne secundare de la punctual 1 ?)
7. Z51.3 - Transfuzie de sange fara un diagnostic stabilit ( este posibil sa piarda sange si din cauza asta i s-a facut transfuzie ?)
Stare la externare : stationar

Epicriza: Pacienta in varsta de 72 ani, in evidenta onc. cu dg. enuntat, operata - ileohemicolectomie dr, PCT x 4 FOLFIRI + 3 cure Campto + Xeloda 4 tb/zi (14zile), CT efectuat in 16.03.2015 - recidiva tumorala la nivelul regiunii anastomotice, se interneaza cu stare general alterata, tegumente palide, dureri abdominale, greturi, vertij.
A efectuat tratament antialgic, antispastic, depletiv cerebral (ce inseamna ?), remontare hematologica cu MER izogrup, izoRh.
Recomandari/Regim/ Medicatie
Rp Tramadol 100 mg, 1 tb/8h, Metoclopramid 3tb/zi, Omez 2 tb/zi

Precizez ca a fost internata pe 21.05.2015 cu stare de voma si dureri abdominale, pe 2 iunie a iesit din spital cu detaliile de mai sus, astazi 11 iunie a fost internata din nou, de urgenta, cu stari grave de voma si dureri abdominale mari, dupa ce timp de 9 zile s-a simtit relativ bine.

Va rog sa imi spuneti o parere in legatura cu stadiul in care este cancerul, ce grad este ?

Stiu ca este dificil de precizat dar care ar fi relativ pronostiul de trai in cel mai optimist caz (cateva luni, ani) si in cel mai pesimist caz (cateva zile, saptamani)?

Daca aveti cunostiinta de tratamente care ar putea da rezultate in cazul ei, tratamente care poate ca nu se gasesc in Romania dar s-ar gasi in strainatate, care ar fi aceste tratamente sau tratamente alternative, naturiste care ar putea fi folositoare ?

Va multumesc anticipat foarte mult.
Cu respect,
Daniela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  •