Masa crescuta pe amigdala stanga

04-11-2022
Loys
Nu este medic/terapeut
Loys
buna ziua!Sunt o mamica tanara in varsta de 22 de ani si ma confrunt cu o problema sa zic asa.In luna iunie am observat o masa crescuta pe amigdala stanga.Am fost la medicul de familie care a pus diagnosticul de faringita si am avut tratament Brufen la nevoie si Vit.A uleioasa 3-4 picaturi in fiecare nara.Nu m-a convins raspunsul doamnei doctor asa ca am programat un consult orl.Diagnosticul a fost de chist intramigdalar si tratamentul a fost gargara cu musetel timp de 5 zile si hexoraletten.Pentru ca nu am vazut o imbunatatire am mers pentru a doua opinie si dupa un examen complet a fost pus diagnosticul de faringita in context de BRGE.Tratamentul a fost Controloc timp de o luna/2 pastile pe zi, vit.A uleioasa si Tamalis 1 pastila/zi plus regim igieno-dietetic.S a vazut o imbunatatire considerabila pentru ca aveam un si disconfort in gat, tuse seaca din cand in cand, disfonie accentuata dimineata si toate simptomele astea au disparut dupa aproximativ o saptamana.Am terminat tratamentul si totul a fost in regula pana acum 3 saptamani cand au revenut unele simptome:Disconfortul si arsuri gastrice.Masa respectiva insa este tot acolo.Mentionez ca sunt foarte anxioasa fiind diagnosticata cu anxietate severa, tulburare de panica si tulburare obsesiv compulsiva si orice modificare in corp imi produce atacuri de panica puternice.Ce credeti ca ar putea fi aceea masa?Imi este foarte frica sa nu fie cancer/tumora.As putea sa trimit o fotografie pentru o parere?
1 comentarii
2
04-11-2022, ora 15:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Întrați pe orlpascani punct ro
Găsiți tel. Pentru whatsapp
Sau adresa de mail fvaleriu
Acolo atașați pozele
Scrieți. Și înălțimea și câte Kg aveti
Aici o sa fac un comentariu și pentru alți cititori de forum
1. Limba. Amigdalele. Gatul. Fac parte din tractul Digestiv. Anatomic.. Deci orice problema orl și cavitate bucală are legătură cu alimentația incorecta și inflamațiile gastrointestinale
2. Și depresiile și anxietatea au legătură cu problemele ficat. Intestibe.. Fiindcă calitatea sângelui care bine la creer depinde de cum se asimilează nutrientii și cum ne hidratam
Un sânge gros. Vâscos. De proasta calitate.. Ca rezultat da o Gândire proasta. Negativa. Fiindcă celulele cerebrale.. Nu sunt hidratate și alimentate..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •