Masea cu abces fără pereți, extracție sau reconstrucție?!

11-09-2018
Selux
Nu este medic/terapeut
Selux
Buna ziua, am o nelămurire, am o problema cu o măsea care nu mai are pereți și pe lângă asta a dezvoltat un abces. Întrebarea mea este dacă se recomanda extracția sau tratament antibiotic pana la eliminarea abcesului și apoi reconstrucție (daca este posibila). Menționez ca am fost la dentist și mi a recomandat extracție, deoarece (după spusele lui) chiar dacă se tratează abcesul, acesta va reveni datorită faptului ca măseaua se afla intr un stadiu avansat de detiorirare (lipsa pereți și carie). Mulțumesc anticipat!
2 comentarii
0
11-09-2018, ora 11:18
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
O radiografie in acest caz ar fi relevanta ca sa mi pot da seama mai bine cat de deteriorata este.
Va rog atasati aici radiografia si va raspund dupa ce o vad.
Multumesc!
0
13-09-2018, ora 18:46
Catalina8989
Nu este medic/terapeut
Catalina8989
Am fost intr-o situatie de genul si am ajuns la extractie. Mi s-a spus ca odata ce am infectie, chiar daca tratez poate recidiva. Si e complicat daca vreti apoi o lucrare dentara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul