infectie dupa operatie canin inclus si chis inclus palatinal

30-11-2013
ginamitran
Nu este medic/terapeut
ginamitran
Pe 14.xi.2013 m-am operat pentru un canin inclus si un chist folicular inclus palatinal. Ambele au fost extrase prin cerul gurii. 2 zile mi-a fost bine apoi au inceput durerile si inflamatia, simteam sarat in gura, durere... tratament cu cuminol
pe 18 nov am fost la control si mi-a spus dl doctor ca nu s-a resorbit hematomul din cavitatea de unde a scos caninul si s-a suprainfectat. Mi-a facut punctie si mi-a schimbat antibioticul cu clindamicina 600/12 ore. pe 19 nov am fost din nou la control, mi-a facut din nou punctie si m-a trimit alaturi la stomatolog sa-mi dreneze 1.1 si 1.2 daca am inteles bine adica incisivul si cel de langa el, mi-a scos si nervul la amandoi. Asta s-a intamplat pe 20 nov. Pe 22 nov am fost la stomatolog si mi-a facut spalaturi pe canale.
Pe 25 nov am fost la control la bmf, mi-a facut din nou punctie si mi-a dat sa fac cefort 4 g/zi (doza maxima) pentru 5 zile si primele 3 zile dexametazona cate una/zi. Pe 28 nov am facut ultima dexametazona. Pe 29 nov nu am mai avut dexa, dar fac cefort 2 g/12 ore, am fost la control ca urma sfarsitul de saptamana si terminam antibioticul. Mi-a spus sa nu mai fac nimic, dar azi 30 nov eu simt presiune pe dintii drenati si durere la palpare pe locul unde a fost caninul inclus. Dupa atata antibiotic: 4 zile cuminol, 8 zile clindamicina 600 si 5 zile de cefort 4 g /zi este normal sa nu-mi treaca? Unde sa ma mai duc? Ce sa mai fac? Luni o sa ma duc din nou la control, dar... Antibiograma nu pot sa fac, ma gandesc ca antibioticul nu a fost tintit. Ma chinuiesc de 2 saptamani si nu-mi trece. Chistul care mi l-a scos l-am dus la analiza si a fost un chist folicular fara probleme. Cred ca am luat o infectie de la cabinet.
4 comentarii
0
30-11-2013, ora 22:42
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Buna seara

Ar trebui sa faceti niste investigatii radiologice. Cel mai bun ar fi un ct sau cbct. Sa nu cumva sa se fi creat accidental o comunicare cu fosele nazale. Daca este suprainfectat hematomul probabil ca punctia nu este suficienta si ar fi nevoie de chiuretarea cavitatii ramase in urma interventiei. Incercati o antibiograma chiar daca ati luat antibiotic. E putin probabil ca o infectie luata din cabinet sa aiba doar manifestari locale nu si generale. Tineti cont si de faptul ca e normal sa simtiti durerea la palpare pe locul acela. In legatura ci dintii extirpati un examen radiologic poare evidentia cauza.
0
05-12-2013, ora 00:09
ginamitran
Nu este medic/terapeut
ginamitran
Am facut o radiografie panoramica luni 2 dec 2013 si dupa ce a vazut radiografia, m-a chemat maine 5 dec sa-mi obtureze canalele la cei 2 dinti drenati si vineri 6 dec sa-mi faca rezectie apicala.Eu am citit ca prima data se face rezectia apicala si apoi se obtureaza canalele. Apoi nu mi se pare in regula sa obtureze canalele desi inca exista secretie pe canale.
Azi parca durerea e mai mica decat zilele trecute, dar pe canalele de la dintii drenati se scurge ceva parca nisipos ceva care contine niste particule.
Nu stiu daca decizia pe care a luat-o doctorul este cea corecta. Mi-am pierdut increderea. Am 20 de zile de cand m-am operat si urmeaza o alta taietura. Am luat 18 zile antibiotice si de maine zice ca o sa-mi prescrie iar antibiotic desi nu s-a facut nici o antibiograma. Maine ma duc sa-mi recolteze secretie de pe canale si le duc la laborator pentru antibiograma.
Stiu ca e normala durerea la palpare, dar pe mine cand palpez locul de unde a fost extras caninul inclus ma doare si locul acela si dintii care sunt drenati, dinti care acum au canalele deschise si nervii scosi (incisivul si urmatorul)
0
07-12-2013, ora 19:14
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Se poate face fie obturatia de canal inainte de rezectiei in ziua rezectiei fie intraoperator, adica rezectia apoi obturatia de canal fie prin plaga fie in mod normal pe canal. Faceti antibiograma pt ca este necesara din cate vad. Daca sunt leziuni periapicale caren urse remiti n urma drenajului intr-adevar indicatia este de rezectie. Mi-ar fi mai usor daca as avea rx dvs. Este in format digital?
0
08-12-2013, ora 14:02
ginamitran
Nu este medic/terapeut
ginamitran
pe 5 dec am fost la un alt cabinet sa cer a doua parere si mi-a recoltat prin punctie lichid pe care l-am dus la laborator pt analiza si antibiograma. Lichidul era rosiatic, transparent. Mi s-a spus ca e corect sa-mi faca rezectie apicala. Tot pe 5 dec m-am dus sa-mi obtireze canalele la 11 si 12 care erau drenati de 14 zile si tot aveam secretie, o secretie care in ultimele zile continea niste particule. Nu mi-a putut obtura canalele pt ca ma durea foarte tare.
Pe 6 dec mi-a obturat canalele si imediat m-a operat. Mi-a facut rezectie apicala la 11 si 12 si mi-a chiuretat deasupra premolarului locul unde fusese caninul inclus. Acolo colecta lichid. Mi-a scos o bucata de tesut si mi-a spus ca nu am njici o infectie ca era doar inflamatie. Atunci ma intreb eu de ce mis-a prescris Cefort 4 g/zi?
Acum iau Zinat 500/12 ore si Diclotard 100 mg/ 1/zi
Radiografia este in format digital dar nu stiu daca pot sa o atasez. -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul