masea... probleme

12-03-2011
maria2023
Nu este medic/terapeut
maria2023
mi sa pus tratament la o masea la care avusesem puroi si nu mi-a suportat maseaua tratamentu si mi l-am dat jos.acuma ce o sa imi faca...trebe neaparata sa-mi scoata nervu...???sau ce???
4 comentarii
0
12-03-2011, ora 19:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
ce inseamna "n-a suportat maseaua tratamentul?!?"...
din proprie experienta scriu,
e f.bine sa-ti scoata nervul si sa-ti trateze maseaua..
stiai ca, "puroiul" poate sa ne ajunga si la cap DACA, nu tratam???
Asa ca, mergi eventual la alt medic, accepta tot ce-ti propune...
Sanatate si..s-auzim de bine.
O seara placuta!
0
12-03-2011, ora 19:17
maria2023
Nu este medic/terapeut
maria2023
adik mia pus tratament si ma durut foarte tare maseaua...si miam scos tratamentu.acuma ce o sami faca.???daca acel tratament nu mio fost bun..?
0
13-03-2011, ora 09:59
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In situatia in care ati avut puroi, nervul deja este mort si trebuie facut tratament de canal (dezinfectia canalelor si ulterior plombarea lor). Daca in urma tratamentului au aparut dureri foarte puternice (si eventual umflarea in zona maselei) in prima instanta trebuie lasat dintele deschis pentru drenaj (se fac drenaje si spalaturi repetate) si apoi in functie de situatia radiologica, se ia decizia terapeutica
0
23-08-2011, ora 13:35
lucian001
Nu este medic/terapeut
lucian001
am si eu o problema iau tetraciclina 333 gr cate 2 pe zi timp de 2 sap si pe urma cate una pe zi timp de 3 luni dar alta e problema ma doare o masea ingrozitor si e umflata pot sa iau amoxacilina ?? am avut o plomba mi-a cazut si acum cand mananc imi intra mancare pe canal ca e deschis. Ce pot lua sa imi treaca durerea si sa nu mai fie umflata ca ma doare cu tot cu gat. Momentan nu pot merge la dentist ca sunt in Danemarca si sincer este ff scump.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul