mi sa umflat partea stanga jos si gatu, nu puteam inghiti si ma durea maxilarul

11-01-2012
oanaoana33
Nu este medic/terapeut
oanaoana33
buna am fost la un control medical pentru ca mi sa umflat partea stanga jos si gatu, nu puteam inghiti si ma durea maxilarul. am fost la doctor si mia da amoxacilina de luni si de maine mia spus sa iau augumentin inca 10 zile ? diagnostic mio pus pericoronoita si mia spus ca am puroi si la molari 1 si 2 de langa maseaua de minte. cat timp nu pot deschide gura?nu sunt prea multe zile cu antibiotic? am luat 3 zile amoxacilina +10 zile de akma inainte augumentin = 13 zile antibiotic ? miam facut si radiografie si maseaua de minte creste bn numai ca nu pot deschide gura ca ma doare maxilaru. va multumesc
9 comentarii
0
11-01-2012, ora 18:25
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
5-7 zile de antibiotic ar trebui sa fie suficient. Ramineti pe antibioticul cu care ati inceput, caci este bun pt pericoronarita (amoxicilina).

In paralel cu antibioticele, pt scaderea inflamatiei si relaxarea musculaturii trebuie sa luati si antiinflamatoare (ibuprofen de 3 ori pe zi). Asta va va ajuta sa puteti deschide gura. In plus trebuie sa faceti si exercitii de deschidere a gurii, altfel riscati sa ramineti cu ea asa intepenita. Exercitii cu deschiderea lenta a gurii pina la maxim, chiar daca doare.
0
11-01-2012, ora 18:38
oanaoana33
Nu este medic/terapeut
oanaoana33
am incercat sa o deschid dar ma doare groaznic o pot deschide numai cat un deget ce pot sa fac?? ce sfaturi imi dati??
0
11-01-2012, ora 19:43
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Stiu ca doare, de aceea am recomandat miscari lente.
0
11-01-2012, ora 19:49
oanaoana33
Nu este medic/terapeut
oanaoana33
va multumesc pentru raspunsuri
0
14-01-2012, ora 09:39
oanaoana33
Nu este medic/terapeut
oanaoana33
buna din nou va deranjez astazi sunt la a 3 zi cu augumentin ca pana la urma am luat augumentin k asa o zis k ii mai bn dar ma doare groaznic maseaua si nu se mai desumfla maxilaru va rog sami spuneti ce sa mai fac? gura o pot deschide cam 2-3 cm cand nu ma doare maxilaru. am vata in ureche afecteaza cu cv?? va multumesc
0
14-01-2012, ora 11:49
oanaoana33
Nu este medic/terapeut
oanaoana33
si am uitat sa precizez ca nu prea pot inghite k ma doare maseaua si urechea ma sageata pana la ureche
0
15-01-2012, ora 09:17
oanaoana33
Nu este medic/terapeut
oanaoana33
ma ajuta si pe mn cnv.. maine is 10 pastile de augumentin+10 de amoxacilina si maxilaru mi tot umflat si cand inghit tot ma doare gatu si ma sageata...ce pot sa mai fac, cand imi amorteste de la antibiotic ii bine dar noaptea ii cel mai rau:(:((:( cum sa fac sa se dezumfle maxilaru??? dai pun gheata ii vreo prob???? si de ce ma doare gatu cand inghit :( dupa atatea antibiotice...va multumesc
0
12-04-2012, ora 23:02
morutan bianca
Nu este medic/terapeut
morutan bianca
salut, am si eu aceasi problema, mi-a crescut maseaua de minte in parte stanga jos, la inceput imi era acoperita jumate de gingie, am avut o infectie din cauza mancarii care imi intra sub acea pielita, am fost la urgenta, si doar mi-a dezinfectat sub pielita.Mai apoii sa umflat toata partea respectiva a fetei si infectie, am luat augmentatin ce m-a ajutat doar la dezumflare, atat infectia a persistat, ma doare de numai in special noaptea e teribil, mai nou mi-a dat sa iau un medicament metronidazole, este pt infectii la os, in sange si la creier, dar tot nu rezolva nimic, acum nici nu sem mai vede maseaua de loc, este acoperita total de gingie, si sunt inflamata de numai, de deschis gura cam greu, nu pot manca sau mesteca complet, imi mai fac rau si la stomac, e groaznic.
0
14-04-2012, ora 17:03
aza-andra
Nu este medic/terapeut
aza-andra
Antibioticele trebuiesc luate cel putin cinci zile, in situatia descrisa chiar 7-10 zile.Este vorba de augmentin de 1 gr la 12 ore si metronidazol sau flagyl la 8 ore..cu siguranta fenomenele se vor remite dar nu mai repede de 72 de ore de la un tratatment corect administrat, dupa care obligatoriu trebuie sa mergeti la medic sa rezolvati problema..mai exact cauza...ceea ce aveti d-voastra acuma este un efect.Efectul il puteti trata cu antibiotice si asociat cu acestea antiinflamatoare, de ex ibuprofen de 2, 3 ori pe zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Afecțiunile gingivale asociate cu un risc crescut de cancer la femeile în vârstă
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •