Medicina Mileniului Trei: Homeopatia - Interviu cu Dr. Cadar

37 comentarii 1 2
0
04-02-2010, ora 20:21
crisgea71
Nu este medic/terapeut
crisgea71
Buna seara D-le doctor,
Interesanta aparitia dvs, chiar previzibila as putea spune.Dupa cum vedeti nici eu nu ma ascund si spun adevarul, nu barfesc asa cum Zero afirma.Inseamna ca va amintiti si de telefoanele mele cand ma sfatuiati sa dau Nurofen la copii pt raceala, cand aveati totul pe calc, toate datele despre noi sa ne prescrieti ceva homeopat fara probleme..zic eu.Nu trebuie sa fiti modest spunand ca nu meritati aprecierile pt ca, din partea mea, chiar le-ati avut.Si inca le mai aveti!Dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa apreciez faptul ca dupa ce sun la dvs imi raspundeti monosilabic si imi dati NUrofen!
Dvs sunteti un om foarte ocupat, dar care raspunde la telefon oricand, daca recunoasteti telefonul, poate stie si Zero de ce.
Credeti-ma ca va inteleg, poate ca asa e stilul dvs, poate ca eu ma asteptam la altceva!Inca o data spun, lasati modestia deoparte si nu spuneti ca faceti ce puteti, cand puteti...Cred ca e mai fair play sa spuneti ca nu puteti vorbi atunci sau..orice doriti!Ganditi-va la mine, ca mama:ce credeti ca am facut dupa acele telefoane?Le-am dat ce am crezut eu de cuviinta, si, pana la urma am ajuns la alt medic homeopat!Nu puteam merge la doi medici homeopati in acelasi timp, unul pt tratamente de durata si unul pt urgente!
Copiii mei sunt bine, multumesc, dar de apelat la dvs nu cred ca voi mai apela, multumesc.
Zero, conteaza atat de putin unde lucrezi!!!!!!Chiar ma intrebam de ce tot spui tu de gandirea pur romaneasca a mea si a altora...pt ca prea semana cu felul in care am vazut ca se exprima multi romani ajunsi aici in Viena care cred ca trecand granita isi schimba si gandirea...
Tu vorbesti de patima?
Cred ca te descrii pe tine!Sigur exista un remediu si pt asta, pt ca e bine sa fii mai relaxat in viata...Eu nu consider ca am barfit, ci ca am spus fapte reale!Nu am contestat competenta dr. Cadar!Tu nu chiar nu poti sa intelegi???Oricum, incearca sa ma ignori cand postez ceva, pt ca oricum vad ca nu ai puterea sa intelegi multe lucruri...care, bineinteles, se rezolva prin.ati ghicit!HOMEOPATIE!
O seara buna domnule doctor,
Cristina
0
05-02-2010, ora 12:15
doriflor
Nu este medic/terapeut
doriflor
Buna ziua domnul doctor!
Ma numesc Dorina Tanase, am fost ani de zile in tratamentul dv. la Spitalul Militar, apoi la cabinetul dv.particular.Am venit dupa dv. pentru ca asa cum spuneam in comentarile anterioare credeam ca l-am prins pe Dumnezeu de picior! M-am simtit binisor si am fost foarte multumita! Pana am venit la cabinetul particular!Aici am primit tratament homeopat si tot timpul imi repetati "CA NU TREBUIE SA AJUNGEM LA ANTIBIOTIC!" Eram perfect de acord cu dumneavoastra, eu fiind o persoana alergicaasa cum o sa vedeti in fisa mea(daca aveti curiozitatea s-o deschideti). Numai ca eu urmam tratamentul si indicatiile dv.si nu de mine depindea daca ajung sau nu la antibiotic (cred eu !?)Ultima data am fost la dv.la data programata, ma simteam deja cam rau, mi-ati dat reteta, am vorbit la telefon, mi-ati spus sa intrerup tratamentul mi-ati spus telefonic ce sa iau, dar din nefericire mi-a fost foarte rau, v-am sunat din nou si mi-ati spus ca nu ma mai puteti ajuta ca nu mai sunteti in tara si m-ati sfatuit sa merg la Spitalul Militar la domnul doctor Tudor(parca?!) Mi s-a facut radiografie si s-a speriat domnul doctor! Nu m-a crezut ca am fost cu 2 zile in urma la dv.I-am aratat reteta ! Asta este, n-am rezolvat problema nici cu antibioticul prescris de Sp.Militar si am ajuns la Sp.Dr.Hociota Bucuresti, unde mi s-a facut antibiotic injectabil pana in ajunul Craciunului 2008. Asta e, ghinionul meu! Sa va ajute Dumnezeu sa-i puteti ajuta pe altii!
0
05-02-2010, ora 13:42
crisgea71
Nu este medic/terapeut
crisgea71
Zero!
Sari repede !Nu te lasa!
0
18-03-2010, ora 14:06
doriflor
Nu este medic/terapeut
doriflor
Imi place sa cred ca multi ati vazut stiriile de la Pro Tv din data de 16.03.2010 cand un fost pacient al doctorului Cadar vorbea despre diagnosticul si tratamentul primit !Asa ca sa vedeti si parerea altora sa nu mai fim acuzata de lasitate, sa nu mi se mai spuna ca-s rea si nedreapta. N-am acuzat pe nimeni, mi-am prezentat decat cazul meu pentru a ajuta pe cei care sunt in suferinta ca mine! Si nu mi-am dat numele pentru ca nu numele meu era important ci problema pe care am prezentat-o!Nu vroiam ca domnul doctor Cadar sa-si ceara scuze, alegerea de a merge la cabinetul dansului imi apartine! Sanatate la toti si Doamne ajuta pe toata lumea!
0
23-01-2012, ora 15:41
Oana Balaceanu
Nu este medic/terapeut
Oana Balaceanu
Buna ziua,

Dupa ce am citit parerile "ante vorbitorilor" mei, va voi povesti si eu experienta mea cu Dl. Dr. Sorin Cadar. De fapt este mai mult experinta baiatului meu decat a mea. S-a nascut pe 19 sep 2008 cu 4, 450 kg. Sanatos. Cand avea numai 3 saptamani am inceput vizitele pe la medici din cauza unor eruptii cutanate. Nu pot sa explic in cuvinte stresul pe care l-am trait aproape 3 ani de zile din cauza "alergiilor" care pararerea mea de mama este ca-si aveau radacinile in imunitatea f proasta a copilului. Am continuat pe la 4 luni cu vizita la neurolog pt ca bebelusul, pe atunci, tremura. Atunci cand Dna doctor a vazut ca am domiciliul in jud Dambovita a considerat ca nu sunt suficient de educata si informata sa stiu ce se intampla cu copilul meu si mi-a spus mai pe ocolite ca sunt exagerata, copilul meu nu are nimic. Dupa ce i-am adus o inregistrare video in care se vedea clar ca tremura i-a pus diagnosticul: epilepsie si i-a mai dat si tratament. Va dau cuvantul meu ca am plecat plangand e acolo am sunat medicul pediatru si i-am spus: eu nu-i administrez acest tratament copilului indiferent ce se intampla. Am ajuns la un alt medic neurolog, adevarat, care-si cunostea meseria si care ne-a explicat de ce nu are copilul epilepsie. M-am calmat. Sotul meu spune ca mi-am crescut copilul ca la carte. Eu nu spun ca l-am crescut ca la carte, dar am incercat sa-l cresc cat mai sanatos posibil motiv pt care ne-am cumparat o casa langa Bucuresti si facem naveta 30 km zilnic. Va pot spune din proprie experienta ca aerul pe care-l respiram e f important. Pe langa toate acestea mancam legume cultivate in propria gradina, atat cat se poate. Copilul nostru nu mananca prajituri cumparate de la magazine, nu bea sucuri cumparate, nu stie ce este acela fast food, etc. Pt mine ca mama a fost destul de greu mai ales ca dupa o varsta trebuie sa duci f multa munca de lamurire cu un copil caruia ii plac reclamele de la televizor si sa-i explici de ce nu-i cumperi un anumit produs destinat copiilor, dar care este plin de f multe substante daunatoare cresterii, chiar vietii. M-am lovit si de mentalitatea parintilor grabiti care dau orice copiilor, care nu citesc niciodata etichetele si care se uita la mine de parca as fi nebuna atunci cand spun: nu. Ajungem la varsta la care copilul implineste 2 ani si ne prezentam la gradinita. EEEEE cam asta a fost. Din acest punct mama nu prea mai are multe de spus decat daca are f multi bani, ceea ce nu e cazul nostru. N-am vazut inca o gradinita de stat, pt ca despre ele vorbim, care sa respecte niste sfaturi de nutritie minime, ex: desertul se mananca la 3 ore dupa masa. Mergem pe aceleasi stiluri ca atunci cand eram noi copii, adica acum vreo 30 de ani, iar daca indraznesti sa spui ceva atunci sa te tii. De cand l-am dus pe Andrei la gradinita au inceput distractiile. Racit, racit, racit, racit de un milion de ori. Cum era putin rosu in gat bagam antibiotic. Sa va explic pe scurt din septembrie pana in februarie viata noastra a fost asa: o saptamana la pediatru (reteta cu antibiotic) o saptamana la spital (tratament cu antibiotic). Finalul: copil cu diaree la fiecare 3 saptamani, a vomat la gradinita, a lesinat, am chemat salvarea care nu a venit timp de 2 ore, pt ca probabil era ocupata cu un caz mai grav. Ne-am deplasat la spital. Tratament cu Gentamicina si Fortum injectabile (pt cunoscatori) simultan o saptamana, oricum altceva nu mai mergea. Copilul care la 2 ani avea 15 kg a ajuns la doi ani si 4 luni la 12 kg, ii atarna pielea pe funduletz, nu avem unde sa-i facem injectiile. Ma apuca plansul de cate ori ma uitam la el. In toate aceste luni m-am consultat cu medicul pediatru si am intrebat-o de nenumarate ori daca n-ar fi mai bine sa incercam si un tratament homeopat macar in paralel. Raspunsul a fost de fiecare data: nu, e apa de ploaie. Asa cum v-am enumerat mai sus eu cred intr-o viata sanatoasa pe care ne-o putem permite si noi muritorii de rand, daca nu 100% macar atat cat putem si depinde de noi. Revin la luna februarie 2010 cand mi-am vazut copilul cu un picior in groapa si credeti-ma ca nu exagerez. Simteam ca-mi pierd mintile. Am zis: gata pana aici! Am inceput sa caut pe internet medici homeopati si pe forumuri pareri pana cand intr-o zi un coleg imi spune: stai ca stiu eu, noi mergem deja la unul. Desigur era vorba de Dl. Dr. Cadar. Si de aici incepe cu adevarat povestea. Ne-am programat si l-am vizitat. Numai bine la vreo 3 saptamani dupa tratamentul injectabil cand deja Andrei iar racise. I-am povestit ce si cum istoricul si am inceput tratamentul. Prima data ne-a dat ceva cu echinaceea la care normal ca Andrei a facut alergie, am tratat alergia si am luat-o de la capat. La urmatoarea sedinta ne-a dat bilutze din alea homeopate care sunt intr-adevar f ieftine (5 - 6 lei flaconul in functie de cine le produce), dupa pararea mea, cam greu de gasit, dar intr-un final am rezolvat si problema asta. Am uitat sa va spun ca baiatul meu avea niste ganglioni la gat de te speriai de el care cu antibiotic nu s-au retras 5 luni de zile. Cu tratament homeopat s-au retras dupa 6 saptamani. Mergem in continuare la Dl. Dr. Cadar de aproape 1 an de zile. In tot anul acesta Andrei a facut febra o singura data pe care Dl. Dr. i-a scazut-o cu Nurofen si Ibuprofen. Nu vad care e problema. Pana la urma omul trebuie sa-mi faca copilul bine combinand tot ce stie si acum sincer daca la un moment dat e obligat sa foloseasca antibiotice asta e, dar cel putin a incercat si alte variante, iar antibioticul a fost ultima varianta ca sa salveze o viata. Am fost si sunt f multumita de acest doctor chiar daca avem cateva saptamani de cand copilul nu mai reactioneaza la tratament la fel de bine si tot schimbam insa pt mine urmatoarele sunt f importante: sa am un medic la dispozitie atunci cand am nevoie (asa cum se intampla cu dl dr Cadar care raspunde la orice ora din zi, saptamana, noapte ex: l-am sunat duminica la ora 22.00 si mi-a spus ce sa-i fac copilului pana ne vedem), sa stiu ca medicul ala face tot ce poate pt ca copilul meu sa fie intr-o buna zi un adult cat mai sanatos. Eu cred ca homeopatia nu este pt orice pacient. In primul rand ne-am obisnuit sa luam medicamente sa ne treaca repede, orice, durerea de cap, de stomac, de ce avem noi, iar homeopatia trateaza in timp si trebuie sa ai rabdare f multa si incredere la fel de multa in medicul care te trateaza. In privinta banilor sa stiti ca va scrie o persoana care nu-i are, dar care incearca sa-i ofere copilului pe care-l are o viata mai sanatoasa. Intr-adevar consultatiile la Dr. Cadar nu sunt ieftine, daca trebuie sa mai faci si analize te iei cu mainile de cap, dar pana la urma pt ce muncim, pt ce existam? Eu prefer sa-mi cheltui banii pt sanatate decat cumparand o rochie de firma sau o poseta sezonul de primavara vara 2012. In concluzie: nu vreau sa pun partea nimanui, v-am povestit experienta mea, care inca nu s-a terminat, pt ca am sperat sa le fiu de ajutor celor care ca si mine au nevoie de un reper. Pana la urma alegerile ne apartin si ar trebui sa ni le asumam. Sanatate tuturor!
0
19-10-2012, ora 13:02
alessiacris
Nu este medic/terapeut
alessiacris
am facut si eu o "vizita" la dr Cadar
nici macar fisa nu mi-a facut!!
0
20-10-2012, ora 07:16
dr.cadar
Identitate neconfirmată
dr.cadar
Justitia a decis. Dr Cadar este nevinovat. Reaua vointa, inselatoria si aviditatea dupa bani au fost demascate si deja condamnate. Cu actele si expertizele "paraciosului". Nu este frumos tot ceea ce s-a intamplat. Tot ce s-a intamplat mi-a marcat ultimii 3 ani in mod neplacut. Nu este frumos doriflor sa te pronunti in ceea ce habar nu ai si mai ales ca ai venit in sprijinul unei escrocherii care voia sa se finalizeze cu "furtul" a 250.000 euro. Nu este frumos.
alessiacris: nimeni nu iese din cabinet fara fisa, daca dai numele complet si data nasterii pot publica aici, in vazul tuturor fisa ta, ca dovada.
Multumesc oana balaceanu pentru aprecieri. Esti foarte echilibrata si mai ales vreau sa atrag atentia tuturor asupra unei probleme de respect si onestitate: Este singura care nu s-a ascuns in spatele unui pseudonim. Asta spune ceva despre caracter, nu? In rest numai de bine. Prietenii stiu de ce.
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •