Megacisterna magna

06-04-2019
popescu123
Nu este medic/terapeut
popescu123
Buna ziua. Am primit astazi rezultatul la un CT. Toate bune si frumoase, dar am totusi 2 nelamuriri:

1. Ce reprezinta Megacisterna magna?
2. La rezultat apar si calificari ale plexurilor coroide si glandei pineale. Asta insa, din ce am citit pe forum la o discutie anterioara, nu reprezinta o problema.

CT-ul l-am facut la indicatiile unui neurolog, deoarece am anumite dureri de cap la care nu s-a descoperit cauza. In general dupa pranz, spre seara, pe masura ce avanseaza ziua, imi frige partea frontala a capului si pulseaza tamplele mai puternic. In momentul in care ies pentru 5 minute la aer durerea trece. La examenul neurologic mi s-a spus ca este totul ok.
2 comentarii
1
06-04-2019, ora 21:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
1 este o varianta abnormal de mare a cisternei magna (este o zona cu lichid cefalo rahidian in partea posterioara a creierului) poate fi o varianta anatomica fara importanta majora insa exista si un complex de boli numita Dandy Walker Syndrom si Dandy Walker Variant unde poate fi intalnita - trebuie clarificat prin consult la un neurochirurg bun
2 este des intalnita, nu prea reprezinta o problema - neurochirurgul poate sa dea o parere daca vede imaginile
0
06-04-2019, ora 21:25
popescu123
Nu este medic/terapeut
popescu123
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
13-01-2023, ora 13:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.