Megacisterna magna

06-04-2019
popescu123
Nu este medic/terapeut
popescu123
Buna ziua. Am primit astazi rezultatul la un CT. Toate bune si frumoase, dar am totusi 2 nelamuriri:

1. Ce reprezinta Megacisterna magna?
2. La rezultat apar si calificari ale plexurilor coroide si glandei pineale. Asta insa, din ce am citit pe forum la o discutie anterioara, nu reprezinta o problema.

CT-ul l-am facut la indicatiile unui neurolog, deoarece am anumite dureri de cap la care nu s-a descoperit cauza. In general dupa pranz, spre seara, pe masura ce avanseaza ziua, imi frige partea frontala a capului si pulseaza tamplele mai puternic. In momentul in care ies pentru 5 minute la aer durerea trece. La examenul neurologic mi s-a spus ca este totul ok.
2 comentarii
1
06-04-2019, ora 21:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
1 este o varianta abnormal de mare a cisternei magna (este o zona cu lichid cefalo rahidian in partea posterioara a creierului) poate fi o varianta anatomica fara importanta majora insa exista si un complex de boli numita Dandy Walker Syndrom si Dandy Walker Variant unde poate fi intalnita - trebuie clarificat prin consult la un neurochirurg bun
2 este des intalnita, nu prea reprezinta o problema - neurochirurgul poate sa dea o parere daca vede imaginile
0
06-04-2019, ora 21:25
popescu123
Nu este medic/terapeut
popescu123
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.