Menstruatie neregulata...ce mai este de facut?!

19-04-2012
ela87
Nu este medic/terapeut
ela87
Eu am 24 ani.Prima menstruatie mi-a venit la 13 ani.Inca de atunci a fost neregulata, insa o perioada de cativa ani nu am dat atentie, gandindu-ma ca se va regla in timp.
La 16 ani (daca imi aduc exact aminte) am mers la endocrinolog pentru un control mai amanuntit.Atunci s-a descoperit ca am probleme cu glanda tiroida (hipertiroidism)si ca ciclul este neregulat din acest motiv.De atunci, timp de 5-6 ani am fost la mai multi medici si endocrinologi si ginecologi si am urmat tratamente pt reglarea menstruatie.Am luat anticonceptionale precum Diane 35, Yasmine, Triregol, Desorele, si multe altele, precum si Duphaston, Rigevidon.De fiecare data dupa anticonceptionale menstruatia mi-a venit.In momentul in care nu mai luam anticonceptionale, foarte rar se intampla sa imi vina ciclul..Am facut chiar si o investigatie a hipofizei si a reiesit ca totul este in regula.Acum am renuntat sa mai iau anticonceptionale regulat, iar menstruatia imi vine extrem de rar..la 6 luni sau mai mult...si asta daca iau anticonceptionale in luna respectiva, altfel nu.
Care ar putea fii cauza?Ce investigatii ar mai trebui sa fac?Voi putea avea bebe?

Astept un raspuns..Multumesc anticipat
3 comentarii
0
20-04-2012, ora 10:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ati bramburit complet sistemul endocrin cu atatia hormoni. Abuzul de anticonceptionale hormonale este o cauza frecventa de sterilitate. Nu am auzit aiureala mai mare decat aceea ca anticonceptionalele ar regla ciclul. Din pacate, am auzit-o foarte des. Pe viitor, nu mai luati medicamente, mai ales hormoni, fara avizul medicului dv de familie.

Avand in vedere ca menstruatia vine atat de rar, este de asteptat sa fie si anovulatorie, astfel ca o sarcina este extrem de improbabila. Numai un tratament homeopatic v-ar putea ajuta. Aveti nevoie, insa, de un homeopat cu multa experienta, cazul promite sa fie dificil.
0
20-04-2012, ora 12:46
ela87
Nu este medic/terapeut
ela87
Toate tratamentele pe care le-am urmat au fost recomandate de medici, nicidecum nu le-am luat fara avizul lor.Multumesc pt indrumare
0
10-05-2012, ora 05:44
andreea89i
Nu este medic/terapeut
andreea89i
Buna ziua!Eu de obicei am ciclu regulat!In aprilie mi a venit pe 8 iar acum pe 1 mai.Menstruatia nu e cum a fost luna trecuta, abundenta si cu dureri foarte mari, practic imi curge f putin si are o culoare foarte inchisa dar problema e k nu mai imi trece.Pe mine normal ma tine 6 zile iar asta e a 2 zi si inca nu mi a trecut.Ce pot face in acest caz?Acum cateva luni bune am fost la mai multe spitale, m au consultat multi doctori in trecut si fiecare imi dadea medicamente pentru a nu mai avea dureri...dar nu si au facut niciun efect.
Mi a spus doar ca sunt racit si am un ovar drept polichistic.Nu stiu daca asta are vreo legatura cu afectiunea care o am acum.ce pot face pentru a mi se opri ciclul?


Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: