Menstruatie prelungita administrare anticonceptionale Karissa

25-03-2017
kittykat
Nu este medic/terapeut
kittykat
La recomandarea medicului ginecolog, dupa diagnosticarea cu "ovare micropolichistice", am inceput sa iau anticonceptionale Karissa. Am luat la inceputul anului trecut timp de 4 luni neintrerupt, am oprit administrarea si am continuat saltatoriu (cu pauze de 1 luna, 2 sau chiar 4). Luna asta am decis sa le iau din nou, durerile menstruale fiind groaznice, dar am intampinat o problema. Sunt la a 10-a pastila, azi, si ciclu menstrual continua. Este o scurgere de culoare asemanatoare cu menstra(roz-rosiatic, desi uneori este si maronie), nu foarte abundenta(pateaza foarte putin absorbantul, dar poate fi observata dupa urinare). Ce pot face in acest caz? Ar trebui sa ma ingrijorez? Medicul ginecolog care mi-a prescris pastilele este plecat in concediu si nu pot apela la el.
1 comentarii
1
27-03-2017, ora 14:28
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Nu este nimic grav si e important sa terminati folia (este o reactie adversa relativ frecventa numita spotting) care nu reduce efectul contraceptiv!
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.