menstruatia o saptamana si 5 zile

02-03-2011
D.Liliana
Nu este medic/terapeut
D.Liliana
Buna! Am 16 ani..si am o problema. Nu mi s.a terminat menstruatia si deja am o saptamana si 5 zile... Din ce cauza?.. as putea sa am vre.o boala?...sau ?... Cand am fost mica am fost racita la ovare. Dar pana acum nu mi s.a mai intamplat asa cv, ma tinea obisnuit cel mult 5 zile.
7 comentarii
0
02-03-2011, ora 19:38
D.Liliana
Nu este medic/terapeut
D.Liliana
va rog ajutati'ma si datimi un raspuns cat mai rapid! VA multumesc
1
02-03-2011, ora 22:30
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunt multe cauze care pot duce la sangerare prelungita: cauze ginecologice, endocrine, mai rar cauze hematologice. O vizita la doctorul dv ar fi o idee buna.
0
03-03-2011, ora 12:36
daneea
Nu este medic/terapeut
daneea
Buna ziua,
Eu sunt nou inregistrata pe acest forum si asa avea si eu o nelamurire : ultima menstruatie ama avut-o in data de 31.12.2010 ceea ce m-a facut sa merg la un control ginecologic si mi s-a dat ca si tratament Biocriptin de 2.5 mg cate doua pastile pe zi timp de 3 luni si in cazul in care raman insarcinata ( ceea ce imi si doresc ) sa opresc acest tratament. Am insa o nelamurire, am mai cautat pe net dar nu gasesc un raspuns, acest medicament se da pt lipsa menstrei sau ma va ajuta sa raman insarcinata ?
Va multumesc anticipat
0
03-03-2011, ora 20:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Probabil ca doctorul dv are in vedere o cauza endocrina a nevenirii menstruatiei. In acest caz, medicamentul va ajuta atat la venirea menstruatiei, cat si ca sa ramaneti insarcinata.
0
04-03-2011, ora 08:33
daneea
Nu este medic/terapeut
daneea
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul acordat, acum tot ce mai trebuie sa fac este sa mai astept.
O zi buna va doresc
0
09-03-2011, ora 22:08
dana234
Nu este medic/terapeut
dana234
buna ziua. folosesc anticonceptionale de 1 an si vreo 3 luni.novynette. n-am avut niciodata probleme si mi-au fost ok pastilele..intotdeauna imi venea menstruatia martia. si luna aceasta mi-a venit cu o zi mai repede, seara. adica luni. sunt si racita ce-i drept, dar antibiotice n-am luat, doar nurofen, si ceva de durere de gat. oare de ce?
0
22-04-2011, ora 23:00
soricicac
Nu este medic/terapeut
soricicac
Uitati care e problema mea
Am avut ultimul ciclul menstrual pe data de 2 martie 2011 sotul meu fiind tot impul plecat am intretinut relatii intime cu ejaculare in interior pe data de 18 martie si 20 martie,
tin sa mentionez ca de obicei am un ciclul de 30 de zile cu unele intarzieri de 2-5 zile
in perioada cand trebuia sa imi vina urmatoarea menstra adica in aprilie am avut o scurgere rozalie de 2-3 zile
dar asa doar cat pateaza putin chilotul
acum am ceva simptome zic eu adica: sani durerosi si mariti, pofta de mancare mai mare decat de obicei, urinari destul de dese, dureri de spate.
eu zic ca nu am cum sa fi racit pt ca nu am fost in frig deloc
am facut teste de sarcina si imi ies negative
intrebarea mea este :
Este posibil sa fiu insarcinata si testele sa nu arate sau nu sunt
acum cand scriu suntem in 22aprilie
multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  •