Merita sa merg la psihoterapeut sau exagerez?

19-01-2019
Shiby
Nu este medic/terapeut
Shiby
Buna. Cred ca am niste tulburari, dar nu vreau sa exagerez. Nu imi dau seama daca sunt chestii comune sau nu. De exemplu plang dintr odata si nu ma mai pot opri, fac destul de urat, lovesc, imi vine sa ma lovesc, parca am o stare in care as putea sa mi scot si ochii dar nu fac asta, deoarece imi dau seama inca de repercursiuni. Intr un fel plang si sufar, si in acelasi timp, in mintea mea sunt super lucida si imi pare rau ca mi se intampla asta. Starea asta e ciudata, pentru ca simt ca pot face orice, desi nu fac pt ca stiu repercursiunile. Simt ca nu sunt aici cateodata si ma uit in jur si mi dau seama ca sunt om, sunt vie, sunt pe pamant. Suna ciudat, stiu, dar de fapt sunt cat se poate de normala si inca cunosc repercursiunile si nu fac chestii iesite din comun. Daca sunt cu cineva, nu ma comport asa, nu vreau sa stie de latura asta a mea. Totusi, am ganduri obsesive, care nu mi plac si nu inteleg de ce nu le pot opri!! Am impresia si ca toata lumea are intentii ascunse. Nu mereu... Of. Toate la un loc zici ca s paranoica. N am nici incredere in mine si mai mult ma ascund de toata lumea. Mi e frica de critica si nu am incredere in mine si in abilitatile mele, pur si simplu nu ma pot vedea clar! Ma torturez singura, desi viata mea e super tare, pot avea orice si am si libertatea de a face orice, totusi gandurile obsesive ma limiteaza prea mult si nu mai suport. Sunt reticenta sa merg la psihiatru, imi e sa nu dau peste cineva superficial sa sara la concluzii... este oare o simpla anxietate? Si voi aveti ganduri si stari din "alta lume" care va tortureaza? Multumesc
2 comentarii
0
19-01-2019, ora 14:19
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna, ziua,

Inainte de toate va recomand sa mergeti la un psiholog clinician cu experienta. In urma evaluarii va poate recomanda solutiile potrivite si va stabili daca este necesara medicatia, psihoterapia etc.
0
05-03-2019, ora 13:15
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Psihoterapia nu e deloc ceva exagerat in cazul tau Shibi. Nu pare a fi insa doar o simpla anxietate.
E nevoie de o evaluare mai ampla a starilor tale pentru a vedea daca nu cumva te-ar ajuta si medicatia.
E important insa sa nu mai eziti sa faci un prim pas pentru o schimbare in bine Succes!

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.