mersul pe varfuri, 15 ani

26-01-2013
al tau copil frumos
Nu este medic/terapeut
al tau copil frumos
am 15 ani si merg pe varf cu piciorul stang care de asemenea este mai mic cu 2 cm de cat cel drept si mai putin dezvoltat. AM fost operat cand eram mai mic la acest picior mai exact la tendon dar nimic nu sa schimbat si eu merg tot asa nu nu stiu dece nu am fost la medic pentru ca parintia mi au sugerat asta inca de mic dar probabil mia fost teama. nu stiu sa dau detali cu privire la operatie dar vreau sa fac ceva pentru a putea avea o viata si un mers normal vara aceasta ma voi duce la spital pt tratament dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept si daca am vreo sansa sa merg normal deasemenea mentionez ca piciorul nu ma durut niciodata de la operatie si nu ma doare dar am acest defect fizic. VA Rog mult ajutatima cu detali si sugesti cat mai multe. VA MULTUMESC
2 comentarii
0
27-01-2013, ora 10:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele relatate se pare ca este vorba despre o maladie Charcot-Marie-Tooth (sau despre o parapareza spastica, sau despre sechele de poliomielita).
Trebuie sa intelegeti ca este o maladie 100% neurologica, iar componenta ortopedica este total secundara.
Prin urmare, este esential un consult neurologic clinic (nu RMN, nu CT sau alte investigatii imagistice), care sa efectueze cotatia fiecarei grupe musculare, sa stabilieasca evolutivitatea afectiunii.
Etapa a doua consta intr-un program complex de kineto-terapie, adaptat afectiunii generatoare.
Numai DUPA efectuarea acestui examen clinic neurologic se poate propune o strategie terapeutica chirurgicala, de catre un ortoped pediatru experimentat in acest domeniu specific. Interventia este posibila numai DUPA practicarea timp de 12-24 luni a programului de kineto-terapie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-01-2013, ora 10:38
al tau copil frumos
Nu este medic/terapeut
al tau copil frumos
va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: