Mi-a sarit rotula pentru a treia oara

07-09-2018
AnaMandescu
Nu este medic/terapeut
AnaMandescu
Buna seara! Am aproape 16 ani si acum cateva zile mi-a sarit rotula pentru a treia oara. Mentionez ca mi s-a mai intamplat pana acum sa simt ca imi mai sare dar pur si simplu se punea foarte repede le loc, adica nu ramanea acolo cum a ramas in cele trei dati. Acum doi ani mi-a sarit pentru prima data la piscina, cand m-am ridicat din bazin mi-a sarit, apoi am avut 10 zile gips si dupa aceea chirurgul mi-a scos cu o seringa foarte mult sange, asta s-a intamplat cam de vreo 3 ori in 3 saptamani. Dupa cateva lui, trecuse de fapt aproape un an mi-a sarit sin-nou, acasa stateam cu fratii mei, saream si dintr-o data mi-a sarit. Si atunci am tinut gipsul 10 zile, iar dupa acele zile, cand am fost la medicul chirurg mi-a scos apa de la genunchi cu ceva resturi de sange. Tot in acel an am facut un RMN si mi s-a spus ca nu am absolut nimic doar ca ar trebuii sa port genunghera cand fac sport (am practicat handbal aproape 4 ani, dar m-am oprit cand am vazut ca am probleme cu genunchiul si faceam sport ocaziona, doar la scoala la orele de sport). Iar acum cateva zile, din-nou mi-a sarit rotula cand eram acasa, am alunecat, era ud pe jos si pur si simplu piciorul meu era sub mine cu rotula intr-o parte, tatal meu mi-a pus-o la loc si am mers de urgenta la spital, iarasi mi-au pus gips si abia saptamana viitore trebuie sa merg la control. Gipsul cred ca nu ma ajuta deloc odata ce nu mi s-a sudat nimic in atata timp, plus ca este foarte larg, dar totusi nu stiu daca sa il dau jos sau nu.Medicul ce mi-a pus ghipsul mi-a spus ca eventual mi-ar trebuii o operatie dar a amizic ca nu ar cam trebuii pentru ca nu am 18 ani si ca o sa imi agraveze cresterea nefiind terminata. De ce imi tot sare? Chiar am nevoie de operatie? daca trebuie, eu am sa o fac pentru ca cine stie de cate ori imi mai sare pana la 18 ani.
1 comentarii
0
08-09-2018, ora 15:16
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Inainte de operatie trebuie sa incerci un program serios de kinetoterapie axat pe muschiul vast medial si propioceptie. Poate reusesti sa eviti operatia asa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: