mi s-a descoperit rana pe col si candida

21-07-2009
elisa21
Nu este medic/terapeut
elisa21
buna ziua. am si eu o problema. in iarna mi sa descoperit rana pe col. si candida. am facut tratament ptr candida si in martie am cauterizat rana. dupa cauterizare am urmat tratament k cervugid ovule si spalaturi k ceai de pelin si galbenele. snt 4 luni de la cauterizare si am fst la consult dar nu la acelasi doctor (din cauza distantei). am facut o colpuscopie si doctorul mia zs k totul e bn dar k a ramas o mik pata laterala si una centrala. specific k in urma k 3 ani am avut vegetatii in zona genitala care au fst tratate k condiline si nu am mai avut probleme de atunci.ce vreau sa va intreb este daca mai este nevoie de o alta cauterizare si daca acea mik rana ramasa recidiveaza in timp.tot in iarna am facut testul pap si doct mia sugerat sa fac un test hpv. astept raspuns
4 comentarii
0
23-07-2009, ora 17:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca e pata [ deci cicatricea dupa cauterizare / condiline ], nu trebuie umblat la ea, daca este rana, da. Testul HPV trebuie sa-l faci impreuna cu tipizarea HPV, pentru a vedea ce fel de tulpini de papiloma virus ti-au creeat neplaceri.Sa faci testul Papanicolau anual.
0
23-07-2009, ora 23:47
elisa21
Nu este medic/terapeut
elisa21
multumesc de raspuns. domnu doctor la care am fst mia zs accelasi lucru n poate face nimic ptr ce a ramas si sai dau tp sa se vindece de la sine ptr aceste mici rani ramase se vindeca in timp. multumesc
0
29-07-2009, ora 16:23
Ada28
Nu este medic/terapeut
Ada28
Buna ziua
As avea o intrebare pentru dna. doctor, prietenul meu a fost la un medic dermatolog fiindca avem doua bubite albe, ca niste cosuri pe penis, iar in urma consultatiei medicul a spus ca are condiloame si i-a prescris tratament cu VIUSID timp de 45 de zile. Eu mi-am facut programare la medic sa vad daca am si eu, insa extern nu apare nimic suspect, doar niste dureri pelviene am uneori.Ce-as vrea sa va intreb este faptul ca prietenul meu in urma cu 10-12 luni avea pe mana 2 negi si ulterior i-au mai aparut si l-am rugat sa faca tratament, insa el spunea ca nu sunt periculosi, ba mai mult ii taia cu forfecuta si in scurt timp ii apareau la loc, insa acum i-au disparut de ceva timp cei de pe mana. La medicul la care a fost i-a relatat faptul ca a avut negi pe mana si ca ii taia, iar medicul i-a spus ca negii pe care i-a avut pe mana ar putea fi "frati" cu cei din zona intima si e posibil sa-si fi transmis infectia. Exista aceasta posibilitate? Va rog sa-mi raspundeti fiindca sunt disperata de cand am auzit ca acest virus este raspunzator de producerea cancerului de col uterin.
Va multumesc din suflet si astept raspuns dumneavoastra.
0
23-02-2016, ora 15:37
oana deea
Nu este medic/terapeut
oana deea
Buna ziua...va spun pe scurt despre ce este vorba..am hpv cu radacinile 16, 18 si am inceput tratament cu superforte ovulin..pot sa fac spalaturi cu ceai de pelin si irigator si cum este indicat?? Nu vreau sa fac cauterizare, imi este frica !!! Am incercat mai multe tratamente dar fara rezultat...am auzit ca spalaturile cu pelin sunt bune dar nu vreau sa ma iau dupa ureche...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •