miozita osificanta

04-01-2012
nmsangela
Nu este medic/terapeut
nmsangela
mama mea in varsta de 59 ani are proteze la ambele solduri ca urmare a coxartrozei. Au trecut 3 ani de la ultima operatie, s-a simtit foarte bine desfasurandu-si in conditii normale activitatile ca inainte. Acum 2 luni a apucat-o dintr-o data o durere foarte puternica la nivelul articulatiei soldului stang, durere ce nu i-a cedat nicicum cu niciun calmant si in nicio pozitie, deplasandu-se foarte greu cu doar cu ajutorul carjelor. Dupa investigatiile facute in spital s-a constatat ca proteza este in regula, nu este dislocata, punandui-se intr-un final diagnosticul de miozita osificanta. As vrea sa stiu ce tratament ar mai putea lua pt ca dupa 2 luni de antibiotice si supozitoare de indometacin(tratament ce i s-a administrat in spital) si 14 zile a luat celebrex dupa externare, starea ei nu este cu mult mai buna, si acum mai face febra zilnic daca nu i-a antiinflamatoare, dar macar nu o mai doare daca sta in repaos la pat, dar la mers inca o doare si nu se poate deplasa fara ajutorul carjelor. Astept un raspuns, multumesc
5 comentarii
0
05-01-2012, ora 15:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Scuzati-mi ignoranta, insa nu am inteles din relatarea D-voastra singurele elemente semnificative: greutate/inaltime, antecedente traumatice, metabolice, inflamatorii-reumatologice, vasculare, nurochirurgicale etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
05-01-2012, ora 21:39
nmsangela
Nu este medic/terapeut
nmsangela
Buna ziua.
Intradevar nu am mentionat ca acum are 64 kg(dupa ce a slabit 10 kg de cand are durerea de care v-am relatat) si inaltimea de 1, 70m. Dupa cum am mai spus are proteze la ambele solduri, i-au facut si RMN iar neurologul a spus ca e bine din punct de vedere neurologic, ortopedul a zis ca nu e de la proteza, in spital au dus-o si la contagioase si la dermatologie si nimic, diagnosticul final e miozita osificanta, si durerea la deplasare persista
0
06-01-2012, ora 21:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in zona articulatiei soldului sunt frecvente osificarile periarticulare dupa protetizare care nu este acelasi "boala" cu miozita osificanta. are calcificari si in alte parti ale corpului? sau numai in jurul soldului?
aceste osificari periarticulare apar in primele luni dupa operatie si rar cauzeaza probleme brusc dupa 3 ani.
de ce a luat antibiotice? indometacina este buna contra acestei boli, insa in primele 3 luni de la operatie nu dupa 3 ani.
cu ce metoda a fost exclusa proteza ca origine a problemei? numai radiografie sau si scintigrafie?
0
20-01-2012, ora 10:20
nmsangela
Nu este medic/terapeut
nmsangela
i s-a facut numai radiografie si RMN si nu stiu daca are calcifieri si in alte parti ale corpului, ni s-a spus numai de cele de la sold. A repetat saptamana asta analizele de sange, i-au iesit putin mai bune fata de cele de la iesirea din spital de ex VSH-ul era 79 iar acum e 47. A fost cu noile rezultate la internist si i-a mai dat numai niste vitamine - Activit. Nu ar trebui sa mai ia totusi si ceva antiinflamator deoarece durerea la deplasare inca mai persista si inca nu poate merge fara carje
0
20-01-2012, ora 18:32
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
probabil este vorba de PAO, periarticular ossification si nu de miozita ossificanta.
In medicina moderna VSH-ul nu are nici o semnificatie, trebuie masurat nivelul CRP-ului daca vreti sa faceti o idee despre sansa de infectie.
RMN-ul nu are absolut nici o valoare in prezicerea problemelor legate direct de proteza. chiar daca proteza face posibila efectuerea investigatiei, imaginile sunt de proasta calitate din cauza interferarii protezei cu undele magnetice. daca vreti neaparat o investigatie 3D faceti mai bine un CT.
standardul in ziua de azi in evaluerea starii protezei este scintigrafia.
ceea ce va lipseste este o investigatie corecta ortopedica si imagistica pentru aflarea originii problemei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: