Miros al corpului urat

14-11-2020
Valentin26
Nu este medic/terapeut
Valentin26
Salut. Am si eu o problema de aprox 10-11 luni. Am inceput sa am un miros foarte urat al corpului chiar si dupa dusuri zilnice mai ales ca in unele zile pot ajunge si la 3-4 dusuri. Am incercat mai mult antiperpirante cum ar fi odaban sau traspiblock care nu m au ajutat absolut deloc. Nu stiu ce sa mai fac am toate anlizele buna la ficat rinichii etc.. am inceput sa ma inchis in casa si nu mai vreau sa ies din cauza asta si ma macina total, mai ales ca eu eram o persoana foarte sociala. Daca poate cineva sa ma ajute cu orice. Multumesc si sper sa gasesc un "leac"sau ceva ca eu nu mai suport tipul asta de viata.
4 comentarii
1
14-11-2020, ora 20:26
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Valentine ti-a zis cineva ca mirori ori tu ai constatat ? Nu spui citi ani ai, kg, statut social etc, spui ca ai facut analize si atit. Orice organism are un miros specific si nu e nevoe sa faci f multe dusuri pe zi. Cind transpiri inseamna ca muncesti f mult si elimini sarurile si e normal , dar daca nu muncesti si transpiri, iar in ura acestui lucru zici ca ai miros urit si preferi sa stai in casa, eu zic sa consulti un dermatolog.
Daca tu simti mirosul fara sa-ti zica cineva inseamna ca ai o mica problema olfactiva, nu mai folosi tot felul de prosti si spala-te o perioada cu sapun de casa, ori alte lotiuni putin mirositoare sa-ti formezi o alta perceptie despre mirosul corpuli tau.
Numai bine.
1
15-11-2020, ora 12:18
360
Nu este medic/terapeut
360
incearca sa consumi alimente care se combina corect pe parcursul intregii zile. s-ar putea ca aici sa fie problema. spre exemplu, evita sa consumi lapte pt ca ala nu se combina cu majoritatea alimentelor.
cauta pe net combining foods, sau da-mi adresa ta de email si iti trimit eu.

in principiu alimentele care se combina cel mai corect sunt cerealele cu legumele/leguminoasele si semintele/nucile. carnea si ouale si branza nu se combina bine cu restul alimentelor, iar asta ar putea crea mirosul din corp datorita fermentatiei alimentelor din lipsa de digestie corecta.

studiaza mai mult tema asta si vezi daca te ajuta
0
26-11-2020, ora 00:54
Valentin26
Nu este medic/terapeut
Valentin26
Salut, am 19 ani, nu muncesc, am 55kg, stau doar acasa ca nu pot face altceva. Am fost la dermatolog si fara rezultat.Am incercat sa mai citesc despre problema mea mai multe dar fara rezultat, am gasit multe chestii iar acelea nu m au ajutat cu nimic. Am fost si la psihiatru dar tot fara folos. Nu prea stiu ce sa mai fac in cazul asta mai ales ca tine de aproape un an iar corpul meu nu da nici un semn de schimbare..
Am incercat sa tin regim etc dar tot nu a mers. Sunt intr un stagiu in care nu stiu daca o sa mai ma fac bine sau nu.
Apropo, da, si prietenii mei mi au spus treaba asta si ei se comporta de parca nu mi as face dus dinadins sau ceva gen. Multumesc pentru rasp.
0
28-10-2023, ora 10:10
Andre270
Nu este medic/terapeut
Andre270
Cred ca ai trimetilaminuria, sau sindromul mirosului de peste ca si mine… nu ai scris ce fel de miros al corpului ai si cat este de puternic.
Trebuie sa eviti sa mananci peste, soia, oua si toate alimentele care contin colina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mirosul corporal neplăcut - cauze, tratament, sfaturi utile
  • Relația dintre mirosul corporal și protecția împotriva bolilor
  •