Mucozități între nas și gît și sforăit

30-03-2020
CameliaSabina
Nu este medic/terapeut
CameliaSabina
Bună dimineața, domnule doctor!Vă mai deranjez cu o întrebare.Am o fetiță de 9 ani cam de 1 an are foarte des mucozități între nas și gît.Am fost la ORL cu ea am primit scheme de tratament diferite.De fiecare dată cînd răcește strănută apar mucozități dense dar incolore tuse seacă pe timpul nopții plimbă mucișorii între nas și gît și dimineața se trezește răgușită.Am încercat și cu Montelukas 10 zile tobradex-cu bixtonim sinosun. apoi tobradex cu nostamine și aerosoli cu dexa -rinonef't și ser și în cele din urmă a fost ok.Doamna Dr. ne_a spus că s_au inflamat polipi.Acum 2 săptămâni a început să tușească sec și să aibă nasul înfundat.Am sunat-o pe doamna dr.și ne-a administrat tratamentu prin telefon.Am început cu Sinecod și picături Duonazal apoi a început să tușească expectorant și să apară mucozități dense galbui, am schimbat la sfatul medicului tratamentul cu Bromhexin și Tusodep rhinixil și aerosoli 5 zile dimineața și seara cu vibrocil dexa și ser apoi 5 zile numai seara.Suntem sub tratament cu nasonex un puf seara și bromhexin numai dimineața restul scotîndu-le treptat.Noaptea tot mai sforăie.Credeți că ar trebui să-i mai adaug ceva?Sau să-i schimb pufuriile de nasonex cu avamys?Precizez că doamna dr.ne-a spus ori nasonex ori avamys.Mulțumim din suflet!!
2 comentarii
0
30-03-2020, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. intre nas si gat se afla.. Rinofaringele. .este o parte a faringelui.. legat cu esofagul si tractul digestiv
2. ce ati facut Dvs.. a fost incomplet... fiindca nu sa tratat cauza
3 este un copil cu probleme gastro intestinale si alimentatie incorecta ( pentru Ea).. Organismul Nu tolereaza anumite alimnte care produc Inflamatie, intoleranta, reflux)
4. Cititi Alimente Producatoare de MUCUS si le excludeti complet din alimetatie
5 Cititi despre alimentele care intretin inflamatia si produc reflux gastro eosfagian in somn. se exclud si ele din alimentatie
6 fara tratamentul corect a tractului digestiv, fara regim corect NU aveti cum sa tratati organele ORL.. ele au acelas nerv..N.vag si acelas sistem limfatic..cu tot restul tractului Digestiv
7 pe forum gasiti sute de postari unde am explicat acest aspect
0
30-03-2020, ora 10:34
CameliaSabina
Nu este medic/terapeut
CameliaSabina
Mulțumim frumos!!Multă sănătate vă doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.