mucozitati pe git

19-03-2011
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
d.le doctor Flueraru, m ultumesc ca mi-ati raspuns la mesajul anterior, recomandindu-ne ser efedrinat si solutie de colargol. imi cer scuze ca revinasupra subiectului, dar as mai avea citeva intrebari.
1 sunt din Republica Moldova si nu avem aici ser efedrinat sun nicio formace sa iau in schimb?
2 de 2 zile am observat ca se ineaca in muci care ii are pe git, sau in spatele nasului nu stiu cum sa spun.ii trag chiar si cu gura mea ca sa fie mai rapid ca nu imi permite sa ma apropii de el, tipa tare. dat deja nu mai ies pe nas, dar se aud forfotind in spate, am citi sfaturile dvs date altor mamici...sa iau un aerosol(trebuie sa-l comand din Romania aci aici nu avem) si cu ce sa-i pun?
3 ii spal nasucul cu ser fiziologi, cu apa de mare, ceai de romanita...dar ii dau cu pipeta caci ma tem cu seringa ca se ineaca, sa nu se duca lichidul in bronhii, eventual plamini...
e foarte greu, daca puteti sa ne sfatuiuti, ..va multumim, ne scuzati deranjul
7 comentarii
0
20-03-2011, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. in loc de ser.efedrinat.. orice alceva care exista ( vibrocil, olynth.s.a pentru desfundat nasul)
2Secretiile trebuie aspirate cu Un aspirator nazal sau cu o para de cauciuc( intrebati la farmacie)
3Exista aparatat de aerosoli sau pentru inhalatii si in moldova.. la farmacii sau la tehnica medicala
4 da e bine cu pipeta
0
20-03-2011, ora 15:12
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
va multumesc, d.le doctor
0
23-03-2011, ora 23:22
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
d.le doctor, revin asupra problemelor noastre. suntem a 5 a zi pe colargol si aerius. nu prea vad schimbari. de la orice miros puternic se infunda nasul, im pozitie culcata se infunda, totusi mai avem sperante.
am procurat aparat de aerosol. e scris ca sa punem in el amestec de medicamente de 4 ml in total. nu stiu ce medicamente sai pun...va reamintesc, daca imi permiteti ca doctorii au spus ca are adenoizii mariti, nu ii curge nasul, dar forcaie parca are mucozitati in git, parca se aud in brohnhii cind doarme...nu respira fara piocaturi nazale din august 2010. va multumim
0
24-03-2011, ora 06:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 in aparat se pun 2-3 pic de ser efedrinat sau de picaturi care le puneti deobicei in nas + 1/2 fiola ACC + 1/2 fiola hidrocortizon acetat + ceai cald de musetel pana la 4 ml.
0
24-03-2011, ora 13:12
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
va multumesc mult
0
13-05-2011, ora 15:39
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
dle doctor, imi permit sa v a deranjez iar. atunci, cam o luna in urma am urmat sfaturile dvs si pentru prima data in 9 luni de zile copilul meu a respirat fara picaturi nazale, era super. va multumesc. acum am racit iar, la Pasti pentru prima dat, cu mucozitati abundente, am folosit aerosolul, colargol, parca am scapat. dar iarasi, este a treia zi de boala. iar ii apar mucii, mai intii transparenti, azi si galbui, tuseste foarte tare, parca din git, l-a consultat un pediatru nu a auzit nimic la bronhii, dar se ineaca in muci. azi noaptye nu a dormit ca se ineca, nasulk era infundat dar nu avea parca muci, cred ca e ede m nazal mare, ii torn diverse picaturi si nu see desfunda cu nimic, nu poate minca piept, vrea dar nui ajunge aer. luam sirop de patlagina, sinupret, erius pe noapte, eurespal.daca puteti, va rog sa ne ajutati, multumesc
0
13-05-2011, ora 15:40
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
am uitat sa spun ca deja nu pot sai fac cu aerosolul, pina acum ii faceam in somn, ca de altfel nu sede, acum nici asa nu pot ca incepe a tusi, se trezeste, sui asa nu doarme, ce altceva pot sa mai fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.