multiple fracturi antepicior drept

08-02-2015
marian cristi
Nu este medic/terapeut
marian cristi
Am fost accidentat de o masina care a pus frana pe piciorul meu...in urma careia am suferit fracturi la degetul mare si urmatoarele doua...plus o fractura de metatars 5...
Am suferit o interventie in urma careia mi s-au aplicat 4 grefe K la degete...al doilea avand 2 grefe..in X...
Am stat 30 zile cu ele...si imobilizat cu atela gipsata...apoi mi-au fost extrase...dupa care am calcat doar pe calcai 12 zile.
..de 3 zile am inceput sa calc incet pe toata talpa...problema este ca mi se umfla...iar degetul al doilea...nu vrea sa capete mobilitate de la jumatate...adica la articulatia falangei..nu cea de la varf...urmatoarea...
Ce pot sa fac sa nu se mai umfle...ptr k nu ma pot incalta cu nimic ptr a incerca sa merg..iar in legatura cu mobilitatea articulatiei degetului c imi recomandati?
Crede-ti k sedintele de recuperare...ultrasunete...chinetoterapie..etc...ma vor ajuta?
Multumesc anticipat!
Cu respect si deosebita considerstie!
2 comentarii
0
08-02-2015, ora 10:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- descrieti o fractura articulara interfalangiana a halucelui; un fun rezultat functional inseamna restituirea formai anatomice a articulatiei, cel mai adesea chirurgical;
- orice fractura articulara poate fi insotita de limitarea miscarilor;
- kineto-terapia este absolut obligatorie in orice fractura articulara;
- edemul mentionat este habitual si necesita evitarea la maximum a solicitarii piciorului (stat in picoare, mers pe jos si orice alt efort similar), precum si contentie elastica a piciorului.
Atitudinea terapeutica optima va fi cuantificata prin examinare clinica locala, coroborata cu studiul radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-02-2015, ora 19:42
marian cristi
Nu este medic/terapeut
marian cristi
Va multumesc mult ptr sfatul dvs.
Cu respect!
Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: