Nas infundat constant și sforăit

22-10-2022
AnaRosu26
Nu este medic/terapeut
AnaRosu26
Buna ziua. Băiețelul meu în vârstă de 6 ani ani, are veșnic nasul infundat, am fost la zeci de controale unde a fost diagnosticat cu rinita alergica și polipi ușor măriți. În urma sutelor de încercări de a scăpa de aceasta problema, pentru o perioada s a dovedit a fi bune picăturile DNF. I am dat 10 zile în Februarie anul acesta și 10 zile în Septembrie anul acesta. Întrebarea este cu ce altceva as mai putea sa îl ajut și cât timp avem voie sa ii dam aceste picaturi DNF ? Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.
4 comentarii
0
24-10-2022, ora 08:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie de stiut..
1. ca inflamatia mucoasei nasale nu este separata.. in paralel copilul are inflamatia faringelui.. pana jos pe esofag, stomac, intestine...
2. deasemenea mucoasa nazala are acelas sistem limfatic cu tot tractul digestiv
3 pentri vindecarea Rinitei se tine cont de Cauza. daca Vorbim de rinita alergica..se citeste Lista alimente Alergene. si se exclud acele alimente din alimentatia copilului
deasemenea.. se tine cont ce consuma seara la cina si dupa cina.. foasrte multe rinite, rinofaringite sunt intretinute de un Reflux gastro eosfagian in somn
4 copilul a facuit consult la gastrologie?
0
25-10-2022, ora 13:31
AnaRosu26
Nu este medic/terapeut
AnaRosu26
Domnule doctor, va mulțumesc mult pentru răspuns
Nu, pentru moment nu a fost și la un consult la gastrologie insă cu siguranță vom face o programare in cel mai scurt timp posibil.
Menționez ca pe timpul verii nu ne confruntam cu aceasta problema, dar imediat ce vine sezonul rece apare...
0
25-11-2022, ora 13:04
M.Cristina
Nu este medic/terapeut
M.Cristina
Buna ziua...ma adresez d.lui dr.Flueraru Valeriu cu o intrebare..am un baietel in varsta de 5 ani..anul acesta in primavara a fost operat de polipi..problema se punea pe baza faptului ca seara somnul era un chin pt el..sforait..dificultate in respiratie..cu apnee..stari de agitatie...ne.am linistit o perioada dupa operatie pana in aceasta toamna cand se pare ca simptomele au reaparut! Aceeasi problema..acelasi chin...il vad pur si simplu cum se chinuie sa respire si nu reuseste sa se linisteasca...somnul devine zgomotos..tresare..se agita! Medicul orl.ist ne.a recomandat Nasonex spray 1 luna de zile...iar aici v.as intreba pe d.voastra daca este in regula sa.i administrez atata timp acest spray...si 2. Are amigdalite hipertrofice cu cripte...de cateva luni...care nu au ridicat alte probleme...infectii..febra...decat ca sunt marite in volum! Sunt si acestea o cauza a problemei pe care o avem?! Trebuie operat din nou si de amigdale pt a scapa de aceasta problema?! Mai dau inapoi...sau exista un alt tratament corespunzator care sa.l poata ajuta sa respire linistit in timpul somnului??? V.as ruga tare mult sa ne ajutati cu un sfat!! Va multumim!
0
25-11-2022, ora 15:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Citiți mai sus ce am scris
Deschideți pe forum și alte postări unde am raspuns
Poate o sa înțelegeți ca prin operație Nu ați tratat și cauza priblemei
Cauza de ce se măresc amigdalele și polipii este o Alimentație total incorecta
Copilul este cu gastrita și reflux în somn. Acidul gastric urca și arde tot laringe. Faringe. Amigdale. Cornete nazale și urechile..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cercetătorii recomandă actualizarea recomandărilor privind gestionarea apneei în somn
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Problemele de comportament apărute la copiii care sforăie ar putea fi cauzate de modificări structurale ale creierului
  •