nas infundat la bebelus de 2 luni

08-02-2012
agache ionut
Nu este medic/terapeut
agache ionut
Am o fata de 2 luni si in majoritatea timpului are probleme cu respiratia, mai exact are un sforait si ii este greu sa respire pe nas.folosesc ser fiziologic si aspiratorul nazal mai tot timpul dar degeaba.ma tem sa nu aiba polipi.medicul de familie zice ca nu are nimic dar ma indoiesc pt ca respira greu si se trezeste tot timpul din somn pt ca nu poate sa respire.
6 comentarii
0
09-02-2012, ora 00:43
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate a facut o infectie bacteriana in nasuc. Serul fiziologic...depinde cum este pastrat, cum si cu ce este pus in nas...chiar ii poti baga microbi in nas.
Mai bine ai putea sa ii faci un exudat nazal cu antibiograma.
Mergi la un Pediatru, nu medicul de familie trateaza bebelusul..
Mucozitatile se scurg in bronhii si o sa apara complicatii si la plamani, bineanteles cu temperatura.
Pana iese rezultatul dureaza cam 5 zile, asa ca, nu astepta.
Mergi la pediatru si la analize.
0
09-02-2012, ora 11:47
agache ionut
Nu este medic/terapeut
agache ionut
Am fost si la pediatru si mi-a spus ca e posibil sa aibe polipi dar ca oricum nu are ce sa-i faca daca ar avea pt ca e prea mica.din cauza asta nu i-am facut analize pt ca pur si simplu nu stiu unde sa ma mai duc pt ca toata lumea imi spune ca asa sunt copii.dar de exemplu aseara deabia a dormit pt k nu putea sa respire cum trebuie.si aspiratorul nazal il folosesc inainte de fiecare masa pt ca altfel nu mananca cum trebuie.serul fiziologic il tin la temperatura camerei si il administrez cald(.il incalzesc putin )si dupa aproximativ 1 min folosesc aspiratorul nazal.inainte de fiecare masa si cateodata si noaptea.asa m-a sfatuit pediatra.mi-a spus ca mai mult de atat n-am ce sa-i fac dar ma indoiesc
0
09-02-2012, ora 12:07
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu poti merge la un alt pediatru? Poate chiar la urgenta copii.
Intreaba la un laborator de analize din orasul tau daca ii poate face un exudat nazal cu antibiograma.
Nu vad care ar fi impedimentul, ca doar ii ia cu un betigas cu vata, putina secretie din nas. Betigasul este ca cel pentru ureche...
Macar vezi daca are un microb acolo. Daca serul fiziologic nu este din acela cu doze de unica folosinta si tot iei cu seringa din el...se poate contamina, iar copilul este foarte mic si nu are o aparare buna inca. Plus ca putea sa aiba un streptococ in nas de la nastere.
Vezi daca poti sa ii faci acel exudat, dar neaparat cu antibiograma. ca sa scrie si la ce antibiotice este sensibila bacteria, daca se gaseste.
Fetita vomita? sa nu aiba cumva reflux gastric.
Mai mergi sa o vada un alt pediatru. Eventual poti sa suni undeva si sa te programezi, ca sa nu o scoti degeaba pe vremea asta.
Mergi la ORL - poate vedea acolo si daca are polipi.
0
09-02-2012, ora 17:21
agache ionut
Nu este medic/terapeut
agache ionut
Serul fiziologic este de unica folosinta.respira asa de cand am scos-o din spital dupa ce s-a nascut.Nu vomita, mai regurgiteaza dar maxim de 2 ori in 24ore si asta dupa masa.La spital nu am fost pt ca ai nevoie de trimitere de la medicul de familie si nu mi-a dat, ca sa nu mai zic ca la spital poti sa stai si 2-3 ore la coada pana te consulta cineva.O sa intreb daca se pot face ceva analize la particular doar ca la noi in oras nu prea gasesti asa multi medici la particular...dezavantajul de a trai intr-un oras mic
0
09-02-2012, ora 18:39
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Buna ziua.Am 25 de ani si de ceva timp am probleme cu respiratia.Totul a inceput in vara anului 2011 cand dupa un an de zile am mers in tara(eu lucrez in Italia).Atunci am racit foarte puternic, mi-a curs nasul excesiv de mult pana cand mucusul s-a ingrosat foarte mult si nu l-am mai putut sufla deloc.Tin sa precizez ca nu am avut niciodata probleme cu respiratia.Am folosit vibrocil dar cu efect doar pe moment, olinth si acuma folosesc un spray cumparat de aici de la farmacie.Am vazut ca recomandati colargol as putea sa-l incerc si eu?
Eu nu sunt in tara si mi-e destul de greu aici sa ajung la un medic, va rog din suflet daca ati putea sa-mi dati un sfat, sa ma ajutati sa scap de problema asta care mi-a schimbat viata in rau.Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
0
10-02-2012, ora 14:52
tema
Nu este medic/terapeut
tema
agache ionut, daca regurgiteaza, sa o tii in brate cu capul sus dupa ce mananca, nu o culci imediat ca exista riscul sa inspire voma si ii intra in plamani.
De mancat mananca bine? Daca nu, ar fi bine sa o vada un medic gastroenterolog si sa vada daca nu este o problema pe sistemul digestiv.
Copilul se trateaza numai la medicul pediatru. Sunt diferente mari intre adult si copil. Cauta un medic pediatru care sa se implice in rezolvarea problemei, ca se va acutiza daca chiar are ceva. Nu merge cu raspunsuri de genul :' asa face ca este mica!'
NU! Copilul sanatos nu are probleme de genul acesta. Poate are alergie sau intoleranta la laptele pe care il mananca...cine stie!
Urmareste si vezi daca regurgiteaza mereu, daca scoate mare parte din lapte - sa nu fie un blocaj undeva.
Vezi daca este somnolenta sau chiar agitata. Trebuie sa urmaresi anumite semne. Copilul nu poate sa spuna ce are, dar se manifesta cumva ca sa intelegi unde este problema.

marilena87, daca tot incerci diverse produse...si mai ales fara recomandarea medicului, o sa iti distrugi sinusurile si mai faci si dependenta de nu o sa mai poti respira fara picaturi.
Dupa cum ai descris mucozitatile, se pare ca i facut o infectie la sinusuri (sinuzita) si pentru a stii ce bacterie este si la ce antibiotic este sensibila ar trebui sa faci un - exudat nazal cu antibiograma.
Numai in antibiograma iti va scrie la ce antibiotice este sensibila bacteria.
Nu te mai juca cu asta ca vei ajunge la operatie. Sinusurile sunt aproape de creier si nu mai au o alta bariera, cum ar fi la infectiile localizate mai jos. Fa-ti analiza ca cine stie ce mai patesti.
Cauta la o clinica sa faci cu plata, trebuie sa fie undeva un pret mai scazut. Daca nu, macar mergi in urgenta si poate iti da un tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • Sforăitul și apneea în somn, corelate cu un declin cognitiv prematur
  • Silent Partner - dispozitivul care reduce volumul sforăitului
  •