nas infundat seara, sunt dependent de rinxil

25-11-2007
adi15
Nu este medic/terapeut
adi15
Am 46 de ani. L a17 ani am avut in gat streptococ hemolitic. M-am trata cu moldamin. De atunci am nasul infundat seara si maderanjeaza foarte mult. Cand conduc daca imi bate ventilatorul in nas mi se infunda nasul si iar devin agitat. Am fost la ORL, mi s-au facut de 2 ori punctii cu hidrocortizon, fara nici un rezultat. Acelasi medic din Galati mi-a spus ca as avea deviatie de sept. Ce sa fac ? Chiar nu exista nimic care sa-mi rezolve problema ?
4 comentarii
0
11-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca deviatia de sept e majora, tratamentul este numai chirurgical.
In caz ca predomina rinita cu hipertrofia cornetelor nazale atunci sunt mai multe metode moderne, cum ar fi micsorarea cornetelor cu lazer sau cu un aparat cu Radiofrecventa. Din medicamente Colargol 3% preparat la comanda in farmacie cate 4.5 pic la 6ore 10 zile are efectul unei cauterizari chimice.
0
23-01-2008, ora 00:00
gabriela 42
Nu este medic/terapeut
gabriela 42
eu am suferit 15 ani de aceasta boala, in plus aveam si o deviatie de sept. M-am chinuit cu picaturi care mi-au dat dependenta si au si efecte secundare foarte neplacute.
In luna septembrie 2007 am facut operatie de deviatie de sept precum si rezectia mucoasei, si acum pot sa spun ca ma simt f.f.bine. Merita sa faci aceasta operatie. Acum stau si ma gandesc cum am putut sa neglijez aceasta problema atatia ani... cand de fapt cu operatia se rezolva totul.
Mult succes!
0
07-08-2008, ora 00:00
lucikutza_blue
Nu este medic/terapeut
lucikutza_blue
buna ziua am si eu o problema.mi se infunda urechea stanga uneori, nu mereu dar este foarte enervant.nu ma doare dar atunci cand vorbesc imi aud vocea ca intr-un borcan.si cand respir imi aud respiratia in ureche, este foarte aiurea.ce pot sa fac pentru a scapa de aceasta senzatie aiurea.va multumesc mult
0
07-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primul pas este sa mergi la ORL pentru a vedea cauza.
poate fi un simplu dop de ceruman in ureche care trebue scos.
poate fi o problema nazala( rinita cronica) care impedica circulatia normala a aerului spre urechea medie si este nevoie de investigatii (timpanograma) si de un tratament specific.
ergi la ORL si scrie diagnosticul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: