nas uscat si gat

04-02-2015
ELISAro
Nu este medic/terapeut
ELISAro
va rog daca ma poate ajuta cineva?mam operat la cornet nazale din causa nasului infundat si secreti pe gat, cam de vreo 3 luni totul este ok respir mai bine secretile au inceput sa se diminueasca, dar a inceput sami se usuce nasul daca respir pe el si uscaciunea ajunge pina in gat adica pina in spatele omusorului se usaca asa de tare cind inghit se lipeste omusorul de pereti gitului si incepe sa ma usture.mam uitat in oglinda si am vazut ca secretile nazale se usca si ele in spatele omusorului si parca ramin acolo si nu se deslipesc de git, tin sa precizez ca am facut spalaturi nazale dimineata si seara cu ser fiziologic dar vazind ca mi se usca nasul si gatul mam lasat in urma cu 2 zile [de 3 luni fac spalaturi.ceva sfaturi va rog.va multumesc
5 comentarii
0
04-02-2015, ora 22:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foloseste ceai cald de musetel pentru spalaturi nazale si gargar
pune vit A uleioasa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore
excluzi din alimentatie toate alimentele acre, citrice acide
te hidratezi cu ceaiuri si apa plata...
0
05-02-2015, ora 20:51
simonat
Nu este medic/terapeut
simonat
Buna ziua,
Am nevoie si eu de ajutorul dumneavoastra. Am inca de anul trecut din vara, probleme cu nara stanga. Mi se infunda si se usca doar noaptea, ma trezesc ca respir foarte greu. Nasul imi este curat. Mi-am cumparat pana si un umidificator(il folosesc noaptea, este aerul destul de uscat in camera daca nu il folosesc) dar, din pacate fara rezultate deosebite, in sensul ca in continuare dorm foarte rau noptile din cauza respiratiei proaste.Nasul il curat zilnic si de obicei am un pic de lichid vascos sau coji mici in el. Cand si cand imi mai pun picaturi in nas, ma ajuta, insa as vrea sa nu depind de ele. Voi merge si la medic luna viitoare, doar atunci am putut face o programare, insa mi-e foarte teama de obiectele pe care mi le introduce in nas pentru examinare. Eu am si ceva probleme cu tensiunea (constant am 160 cu 110) iau nebilet 5 mg dimineata si o aspirina cardio la pranz. Va rog sa-mi spuneti daca credeti ca neaparat va trebui operatie, fiindca mi-e teama de anestezie.
Va multumesc tare mult.
0
06-02-2015, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul ORL.. dupa ce consulta nasul.. o sa spuna care este tratamentul corect
teama..este o boala separata si trebuei rezolvata la Psiholog
Kg in plus si tensiune sunt o alta problema.. care trebuie rezolvata NU numai prin medicamente..dar si prin regim corect de viata si alimentatie
se renunta complet la lactate, se reduc drastic dulciurile si grasimile animale
NUmai asa o sa evitati tot mai multe medicamente de aici in colo
0
07-02-2015, ora 16:06
simonat
Nu este medic/terapeut
simonat
Am omis sa precizez: am 48 de ani, 1, 68 inaltime si 51 kg greutate. Tratamentul cu nebilet si aspirina este prescris de medicul meu cardiolog. Alimentatia, adaptata pentru sotul meu care este caardiac la randul sau (mult peste, pui, legume, lactate de capra, etc).Teama? Da, pentru ca singurele interventii ale unor medici au fost cand am nascut pe fiul meu si cand am fost la dentist sa-mi fac detartraj. Multumesc in orice caz pentru timpul acordat.
0
07-02-2015, ora 17:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la 51 de KG..si asa tensiune.. cred ca e cazul sa investigati serios rinichii.
daca nu se gaseste cauza tensiunii nu pot fi tratate corect nici celelalte simptome aparute
cornetul nazal este format din multe, multe vase sangvine... si cu siguranta problemele cu tensiunea influenteaza si circulatie sangelui la nivelul cornetelor nazale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •