nascuta in corpul gresit sau am probleme mintale

29-05-2012
Lexies
Nu este medic/terapeut
Lexies
Buna seara sunt Lexies si am fost nascuta ca un baiat... am 22 de ani
de cand eram mica si am inceput sa fiu constienta de cea ce se intampla in jurul meu am tot simtit ca ceva nu e bine ma simteam ciudat...
odata am vazut o doamna pe strada era splendida emana o raza de frumusete... si mi-am dorit sa fiu CA ea. Asta sa intamplat c-am pe la varsta de vreo 10 ani
de pe la varsta 14 ani de cand au inceput sa fie internet caffeeurile mai accessibile pentru toata lumea si am devenit pe internet persoana pe care mi-am dorito si pe care parinti mei nu ar fi fost niciodata de acord si in viata de zi cu zi am ramas Alex eram foarte bucuroasa cand mergeam la internet si puteam sa fiu cine voiam eu sa fiu cu adevarat... si foarte intristata cand plecam...
dar asta seara am intrat intr-o depresie am inceput sa plang...
si m-am gandit sa si sar de la etaj...
dar am zis sa cer ajutor...
inainte poate o exista vreo solutie...
nu mai pot sa tin cine sunt ascuns...
dar nici parintilor nu vreau sa le fac rau prin ale zice acest lucru...
deoarece mama a fost operata recent si e la pat iar tata e la 77 de ani...
si nu vreau sa pateasca ceva din cauza mea nu vreau sa le mai dau inca o problema in plus

daca stie cineva ce sa fac va rog ajutatima
11 comentarii
0
30-05-2012, ora 10:25
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
consulta un pshiatru esti dusa rau, roagate la bunul D-zeu sati lumineze mintea.
0
30-05-2012, ora 11:43
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Lexies, nu te lua dupa Olimpia, ca ea nu intelege problema si te judeca, desi nu ar trebui.
Am mai citit despre problema pe care o ai si tu si am vazut si documentare pe aceasta tema, pur si simplu este vina naturii pentru ca ti-a gresit ceva in fiziologia creierului, si anume la nivelul amigdalei, daca imi aduc bine aminte. Adica, desi tu ai corp de baiat, la nivel emotional te simti femeie.

Nu stiu daca ar fi bine sa le spui alor tai, pentru ca ma tem ca nu o sa inteleaga si te vor judeca. In plus, s-ar putea si victimiza/deprima din aceasta cauza.

Din pacate, nu stiu nici care ar fi solutia, ai putea incerca sa faci sedinte de psihanaliza, dar ma tem ca nu iti vor fi real de nici un ajutor. Tu singura trebuie sa inveti sa te adaptezi la viata in conditiile date.
0
30-05-2012, ora 14:48
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Olimpia, cred ca e prima data cand ma iau de gramatica vreunei persoane de pe acest forum, insa mesajul tau m-a indignat.

Inainte de a da tu verdicte si a descuraja oamenii care au probleme, te sfatuiesc sa pui mana putin pe carte, sa inveti sa scrii corect romaneste, sa te mai si informezi despre anumite boli si afectiuni si abia apoi sa lovesti in sufletul cuiva. Dar te asigur ca dupa ce vei citi ceva mai mult, iti vei forma deja o constiinta care nu te va mai lasa sa scrii asa cum ai scris aici!

Nu bunul dumnezeu ii va lumina mintea, ci doctorii si psihologii o vor ajuta sa afle ce se intampla cu ea.

Iar tu ar trebui sa-i ceri scuze, cine stie cati indivizi ca tine din societate i-or fi calcat in picioare dreptul la viata si demnitate!
1
30-05-2012, ora 15:10
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
Pt.Ciorapel??? Cred ca sunteti la fel, va sugerez sa faceti sedinte de psihanaliza impreuna, daca in D-zeu nu credeti!Din punct de vedere gramatical te rog sa te corectezi in primul rand pe tine, ai un nume cu rezonanta nu crezi?
0
30-05-2012, ora 15:15
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
Apropo! Ciorapel esti cumva ateu?Dumnezeu se scrie cu litera mare!
0
30-05-2012, ora 16:12
Lexies
Nu este medic/terapeut
Lexies
olimpia71 ce legatura are ceva spiritual cu ceva fizic ? daca nu ai raspunsuri reale care sunt in lumea asta si pot fi aplicate te rog sa te retzi din a mai posta in topicul meu mersi mult
0
30-05-2012, ora 19:15
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Pentru Lexie. Eu una nu consider ca ce simti tu este boala. Practic ce ne formeaza pe noi ca sex sunt mai multe: este fizicul, este genetica - simplii cromozomi X si Y, este psihicul, sunt aspectul organelor genitale.

Si pentru oamenii care te condamna de mai sus pot sa va descriu urmatoarele situatii:

- exista cazul, nu foarte rar, al ce se numeste testicul feminizant. Practic un baiat, pe parcursul sarcinii, sau undeva dupa are probleme cu o anumita enzima - el genetic este baiat, dar enzima nu permite maturarea organelor sexuale, si devine 100% femeie: practic are vagin, uter, iar in loc de ovare sunt niste formatiuni care ar fi fost testicule daca se dezvoltau normal. Si cresc sani, iar hormonal se transforma 100% in femeie. In schimb la pubertate, cand vor avea probleme de genul "nu mi vine ciclul" vor faace investigatii si vor vedea ca ar fi trebuit sa fie barbati. Pe ei cum sa ii numiti? Ar putea cineva sa ii invinovateasca daca s-ar simti barbati de vreme ce asta sunt genetic? Ar putea cineva sa ii invinovateasca daca se simt femei, chiar daca genetica spune altceva?

- am auzit de un caz, toata viata o femeie a sustinut ca este barbat prins in corp de femeie. Dupa ani de zile de suferinte, tentative de suicid si psihoterapie, la un moment dat a ajuns sa ceara sa i se scoata un ovar pentru a se analiza microscopic. Si surpriza! Ovarul, avea in alcatuirea lui microscopica si un lobul ca cel testicular, cu spermatozoizi si tot...

- un tanar la varsta de 16 ani, urina sange din cand in cand. Au gasit undeva in componenta uretrei lui tesut endometrial (tesutul din uter)

Unde sa tragem linia cand vine vorba despre sex? La genetica? La infatisare? La alcatuirea la nivel microscopic? Cine decide asta?

Si nu, nu e vorba de Dumnezeu aici. E vorba ca toate actiunile omenirii din ultimii ani - toxine, poluare, au modificat fundamental ceva in fiinta umana si asta duce la tot felul de greseli de la orice nivel in corp in timpul procesului de formare. Si da, exista barbati prinsi in corp de femeie si invers.

Sfatul meu, nu te invinovati. Incearca sa comunici cu cineva apropiat sa ii spui ce simti. Incearca sa gasesti un psiholog sa te ajute. Nu te indeparta de oameni
0
31-05-2012, ora 12:27
Lexies
Nu este medic/terapeut
Lexies
Geaninaleabu mersi de sfat acum am o intrebare m-ai putea ajuta sa gasesc un psiholog in bucuresti care este se ocupa cu cazurii ca ale mele ?
0
31-05-2012, ora 15:03
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Am sa ma interesez! Nu sunt din Bucuresti, momentan sunt plecata dar am sa incerc.
0
31-05-2012, ora 15:55
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Lexies, eu cred ca esti o persoana minunata din moment ce suferi enorm doar ca sa nu-ti superi parintii. Ai din partea mea o imbratisare virtuala.

Nu am cunostinte directe cu problema ta, dar am vazut documentare extraordinare pe Discovery in care oamenii sufereau enorm si descriau aceeasi suferinta ca si a ta, nascuti intr-un corp gresit.

Daca imi amintesc bine, era vorba de un barbat care era trecut de varsta tineretii, casatorit cu copii, si care se redescoperise ca fiind femeie.
Culmea ca dupa o suferinta asemanatoare, familia si chiar copii l-au inteles si l-au acceptat.

Nu stiu cum as proceda sa fiu in locul tau, chiar nu stiu, insa stiu ca as merge undeva departe, unde nu ma cunoaste nimeni si mi-as incepe viata de la 0.

In felul asta, as trai impacata cu mine si nu mi-as rani nici familia!
Nu te gandi la sinucidere, e o tampenie! Viata e facuta sa fie traita!!!
Si nu in ultimul rand, e un mare pacat!
Prozac
0
01-06-2012, ora 00:30
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Dupa parerea mea cauza acestor trairi ambigue (la ambele sexe) este excesul de anticonceptionale sau tratamente hormonale inainte sau in timpul sarcinii ! Poti sa iti intrebi mama daca a facut astfel de tratamente in acea perioada acum 23 de ani daca ai 22 !

Ca psihoterapeut o poti cauta pe d-na Elena Cozma ! Insa ca linie generala cred ca ar trebui sa mergi pe natural, adica sa urmezi ceea ce te-a facut natura sau Dumnezeu, depinde cum te raportezi tu ! Incearca si niste suplimente de ginseng (siberian sau chinezesc ), hrana naturala (legume, zarzavaturi in principal) si cat mai mult sport - cel spre care ai inclinatie !

Succes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul