Neînțelegere! tatălui lui se implica prea mult in viața noastră, îl influenteaza

23-02-2019
Ginaa11
Nu este medic/terapeut
Ginaa11
Buna ziua as vrea sfaturile voastre! Cu privire la viața mea personală va rog sa ma ajutați!
Am o relația cu un băiat de 2 ani și jumătate când am avut avinersarea de 2 ani jumate am hotărât amandoi ca sa ne căsătorim, avem 1 luna de când ne-am căsătorit și au venit Neînțelegerile pentruca tatălui lui se implica prea mult in viața noastră îl influienteaza sa ne certam, am ajuns într-un punct in care sunt disperata!ajutati-ma cu sfaturi va rog!.
3 comentarii
0
23-02-2019, ora 20:25
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
Buna seara
In multe cazuri, atunci cand se formeaza un cuplu tanar, familiile de origine incearca sa gestioneze faptul ca au pierdut o asa numita "putere de influenta" asupra copilului devenit adult. Uneori familiile reusesc, alteori nu. Ceea ce este important insa este ca familia tanara, nou formata, sa isi construiasca un set de reguli proprii de functionare, prin negociere si eventual sa limiteze accesul "intrusilor" sau sa modifice pana la pragul acceptabilului influentele din afara. Acest lucru este despre relatia voastra de cuplu si despre cum sotul tau permite sa fie influentat pana la urma de tatal lui sau de altcineva.Va ajuta sa invatati un mod de comunicare asertiva, constienta, asumarea responsabilitatilor si multe alte lucruri :)
Mult succes!
0
23-02-2019, ora 23:05
Ginaa11
Nu este medic/terapeut
Ginaa11
Mulțumesc pentru sfat! Îmi doresc din tot sufletul sa fie bine dar am vaga impresie ca am început acesta căsnicie cu stângul!
0
04-03-2019, ora 14:36
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Chiar daca ai senzatia Gina ca ‘ai inceput cu stangul’, important e sa nu continuati asa.
E important sa apelati impreuna la sprijin daca singuri nu ajungeti la un consens.
E important in special acum la inceput de drum in casnicie.
Dr Rares Ignat
Terapie de cuplu - Sexologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul