Nerv maxilar... fractura de malar

08-01-2011
maridel
Nu este medic/terapeut
maridel
BUNA! Am si eu o problema, si cred ca voi gasi un raspuns. In urma cu 7 luni, am avut o tripla fractura de malar(osul zigomatic)IAR NERVUL MAXILAR mi-a ramas amortit..Adica obrazul, nara, buza superioara, maxilarul superior imi sant amortite.e o senzatie urita de.arsura-imi arde fata in continuu.Simt zilnic vibratii in buza, si din cate mi-a zis medicul care m-a operat, e un semn ca isi revine acest nerv.DOAMNE AJUTA-MI sa fie asa, doar ca simt uneori ca nu mai pot. NU DOARE, dar ARDE. E ca si cum te arzi la mina cu abur.Deja simt ca nu mai pot.e greu sa rezisti psihic, pentru ca Senzatia asta o am de cand ma trezesc pina cand adorm.Pot sa spun ca in procent de 20%ma simt mai bine ca acum 7 luni.Medicul a spus imi va trece in 6 luni, dar s-au facut deja 7, si ameliorarea abia ca o simt putin, putin.Intrebarea mea este daca exista un tratament care sa ajute la vindecarea mai rapida a nervului, sau daca cunoasteti un caz similar pentru a avea un schimb de discutii pe tema asta.Poate asa, macar din punct de vedere psihic imi va fii mai usor.
VA MULTUMESC!!!!!
10 comentarii
0
09-01-2011, ora 08:54
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Daca au trecut 6 luni de la traumatism si exista in continuare pareza, ar fi bine sa va vada si un chirurg plastician care face o interventie pe nervi; va recomand Clinica de Chirurgie Plastica- Microchirurgie Reconstructiva de la Spitalul Universitar Bucuresti;numai bine
0
09-01-2011, ora 15:11
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Inainte sa apelati din nou la o interventie puteti incerca un tratament homeopat la un medic bun.
Dupa cate stiu eu homeopatia vindeca astfel de afectiuni.
0
09-01-2011, ora 22:23
maridel
Nu este medic/terapeut
maridel
ELINA, multumesc pt sfat, am sa tin cont de el, doar ca deocamdata nu dispun financiar de o astfel de operatie.asadar mai astept o vreme, poate cine stie, poate va trece.Stau si ma gandesc ca poate mai degraba as dispune, financiar, de un tratament homeopat cum zice ZANEBUNE-(multumesc si tie pt sfat).Trebuie sa ma informez si in sensul acesta.La mine NU e vorba de pareza.E o parestezie(o amorteala)Cine imi vede fata nu banuieste nimic despre suferinta cu care ma confrunt.Fata mea e perfect normala, si simetrica din punct de vedere estetic.Va multumesc mult!
0
09-02-2011, ora 17:30
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Maridel, daca mai persista problema scrie-mi un mesaj sau mail. Cineve mi-a povestit de o vindecar intr-un caz similar.-*



(*modificat de administrator)
0
11-02-2011, ora 00:10
maridel
Nu este medic/terapeut
maridel
Da, Din pacate problema mea persista, si ma bucur daca poti sa-mi scrii mai multe despre cazul acela.Mii de multumiri!!!!!!!!!!!!
0
23-02-2011, ora 19:25
abecedar_v
Identitate neconfirmată
abecedar_v
Buna ziua! As vrea sa va intreb daca ati urmat vreau tratament care sa ajute regenerarea nervului. De un mare ajutor ar fi un tratament adjuvant cu vitamine din complexul B, pe care sa il urmati in urmatoarele 2-3 luni.
0
23-02-2011, ora 19:26
abecedar_v
Identitate neconfirmată
abecedar_v
Buna ziua! As vrea sa va intreb daca ati urmat un tratament care sa ajute regenerarea nervului. De un mare ajutor ar fi un tratament adjuvant cu vitamine din complexul B, pe care sa il urmati in urmatoarele 2-3 luni.
0
06-03-2011, ora 19:51
maridel
Nu este medic/terapeut
maridel
DA, am urmat tratament cu complexul de B-uri, 10 zile pe cale orala, iar 10 zile intramuscular, lainterval de o luna, dar nu ma pot pronunta in ce priveste ameliorarea.
0
29-05-2015, ora 12:36
Andreiuy
Nu este medic/terapeut
Andreiuy
Buna ziua, ma numesc andrei si in urma cu 2 zile am avut un incident mai neplacut pe romaneste am primit o perversa in maxilar, nu pot sa mananc si nu pot deschide gura in totalitate dureri infernale nu am dar simt o jena ceva cum ar fii deplasat numai pot inchide gura bine, credeti ca poate fii o fractura sau ceva grav ?va rog sa.mi dati si mie un raspuns va rog dim suflet...si inca ceva g, limba o simt usor amortita
0
29-05-2015, ora 12:37
Andreiuy
Nu este medic/terapeut
Andreiuy
Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.