nevralgie de trigemen

19-06-2011
giordana florescu
Nu este medic/terapeut
giordana florescu
Buna ziua! As dori sa stiu daca ar trebui sa intrerup tratamentul cu Topiramate? Am sa intru direct in subiect. Odata la cativa ani sufar de nevralgie de trigemen [de obicei din cauza curentului]. Anul acesta dupa 4 luni de zile in care crizele tineau cam 2-3 saptamani, noapte de noapte, [cand ma intindeam], cu pauze tot cam de 2-3 saptamani intre ele, dupa care reveneau de o intensitate tot mai slaba, doctorul mi-a prescris Topiramate, pe care il iau deja de 2 saptamani. Nu am mai luat in trecut acest medicament si nu stiu cum actioneaza. Indicatiile dr. sunt urmatoarele: 25 mg seara timp de o saptamana, 25 mg seara si 25 dimineata timp de o sapt, 25 mg dimineata si 50 seara a treia saptamana, si tot asa timp de 2 luni, dar problema e ca ma simt mult mai rau de cand iau acest medicament. Crizele devenisera in timp mai suportabile [inainte sa incep tratamentul] si din experienta din trecut, ma asteptam ca fara acest medicament, sa se stinga nevralgia de la sine in 2-3 luni, dar m-am grabit si m-am gandit ca nu merita sa ma mai chinui atat, si am luat aceasta reteta prescrisa iar acum sunt la acelasi nivel de durere cum eram la inceputul bolii, iar acum medicul meu este in concediu si nu am pe cine sa intreb daca este o reactie normala la inceputul terapiei sau este un semn ca ar trebui sa intrerup treptat tratamentul, caci am inteles ca u se poate intrerupe brusc..
Mai simplu spus, m-am tampit de durere de cand iau acest medicament si-mi era mult mai bine fara el. Ce ar trebui sa fac?
3 comentarii
0
19-06-2011, ora 10:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Topiramat trebuie intrerupt.nu este tratamentul care poate ameliora / trata nevralgia de trigemen, cu atat mai mult cu cat te simti mult mai rau de la el.In aceasta boala neurologica tratamentul se face cu Carbamazepin sau Gabaran pe perioade lungi de timp, cu efectuarea testelor hepatice la o luna de la tratament si apoi la 6 luni.Daca, in ciuda tratamentului, durerile persista si nu se observa o neta diminuare a acestora se poate interveni chirurgical pentru inlaturarea durerii..Cere si parerea unui alt neurolog...
0
19-06-2011, ora 14:01
giordana florescu
Nu este medic/terapeut
giordana florescu
Va multumesc mult pentru raspuns!
0
05-03-2013, ora 13:44
nabila
Nu este medic/terapeut
nabila
eu am facut injectii cu dexametazona si durerea a cedat dupa prima injectie, ma simt f bine dar mie teama sa nu reapara dupa ce va trece efectul cortizonului...
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.