nodul ciudat aparut pe testicul

13-01-2011
muntenilor
Nu este medic/terapeut
muntenilor
Am observat in urma cu doua saptamani un dul ciudat aparut pe testicul. Am crezut si am sperat ca poate e un cos care se dezvolta sub piele sau ceva de genul asta.. dar de atunci a crescut continuu pana acum. Acum este de marimea unui bob de fasole si nu ma doare decat daca il palpez putin mai tare sau uneori dimineata cand desfac foarte mult piciorul. Doar atunci il simt. Mai mult in pozitie orizontala.
Foarte ciudat este ca am impresia ca imi mai apare unul tot ca o forma mica de "cos" deocamdata!!!!!
Am incercat sa ma edific singur de pe site dar sincer nu am reusit.
Ce ar putea fi???? E cava grav sau se resoarbe????
Si unde as putea sa ma duc la un consult daca e cazul?????
4 comentarii
0
13-01-2011, ora 01:28
muntenilor
Nu este medic/terapeut
muntenilor
Varsta mea este de 33 ani, am uitat sa mentionez.
Imi cer scuze.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri edificatoare!!
0
14-01-2011, ora 13:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Fără a amâna un consult de specialitate şi fără a vă ignora simptomatologia, vă rog, consultaţi un medic urolog. Atât vă pot spune, nimic mai mult, de vreme ce formaţiunea apărută pe testicul poate fi încadrată într-un diagnostic anume doar după o examinare specifică.
Mergeţi la medicul de familie pentru a vi se da o trimitere către un medic urolog!
_


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
12-12-2011, ora 15:06
adi_26
Nu este medic/terapeut
adi_26
Buna ziua !
am pe testicul trei chisturi. doua foarte mici (abia se simt) si unul putin mai mare, undeva in spate, care are cam 2mm lungime si 1mm latime.
am fost la medic, m-a pipait, s-a uitat si la ecograf si a zis ca sunt niste chisturi si ca nu e nicio problema si ca nu se pot agrava.
ce vreau sa va intreb, aceste chisturi chiar nu sunt periculoase si cancerul se poate depista la ecograf ?
0
15-12-2011, ora 01:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle adi_26, dacă medicul, care v-a examinat, v-a spus că cele 3 chisturi nu sunt periculoase şi că nu se pot agrava, înseamnă că aşa este. Nu mai gândiţi negativ, pentru că o astfel de gândire nu face decât să vă creeze stări panicarde. Neliniştea (panica) nu vă aduce niciun beneficiu, în acest caz, ci, din contră, vă aduce numai şi numai prejudicii.
Cancerul testicular se poate depista printr-o ecografie! Nu suferiţi de cancer.
Dacă nu aveţi încredere în ce v-a spus medicul examinator, sunteţi liber să consultaţi un altul.
Multă sănătate.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Sărbători fericite.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: