Nodul zona anus ?

10-02-2021
Robert M
Nu este medic/terapeut
Robert M
Buna ziua

De vreo saptamana am observat ca in zona anusului, cu vreo 1/2 cm deasupra mi-a aparut ca un nodul, sub piele, o galma, este tare cand apas, nedureroasa decat daca apas (jena mai mult decat durere). Stiu sigur ca acum 2 saptamani nu era. Am cautat pe acest forum si am vazut multe sugestii. De asemenea am cautat pe internet si am vazut si mai multe sugestii ce m-au bagat in sperieti.

Nu se vede galma cu ochiul liber dar este acolo la atingere. Nu este mare, este chiar micuta, dar se simte.

Vreo sugestie ce as putea sa incerc pana este nevoie de vreun medic? Ce ar putea fi? Cat de grav? Scaunul iese normal.

Multumesc
2 comentarii
0
10-02-2021, ora 10:32
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
mergeti la consultatie la un medic dermatolog initial. Diagnosticul se stabileste pe baza examenului clinic. O zi buna!
0
10-02-2021, ora 18:32
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
De regula acolo apre forme de hemoroizi, ai mincat condimentat mai mult timp si au aparut in acea zona, sa sti ca daca sunt in afara ei sunt si in interior in aceiasi zona, poti folosi hemorzon daca e forma usoara, daca e mei grava trebue sa ei si medicatie plus bai de sezut cu ceai de coada soricelului, nu mai consumi ceapa cruda la masa, produce mult disconfort.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.