noduli de la moldamin

23-01-2009
costache alina
Nu este medic/terapeut
costache alina
Fac un tratament destul de lung cu moldamin pentru reumatism. ultima data cand am facut injectia durerea a fost foarte mare, asistenta a injectat mai incet serul si s-a format un nodul destul de mare care nu se absoarbe.
Cum sa procedez pentru a scapa de el? Am pus gheata de foarte multe ori si nimic.
Multumesc!
2 comentarii
0
24-01-2009, ora 13:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa masaj si pune gheata. In timp se va resorbi.Moldaminul trebuie injectat rapid pentru ca precipita aproape instantaneu si injectat cat mai profund intramuscular; e o penicilina cu o administrare mai aparte.Doar daca nodului se infierbanta si pielea devine rosie deasupra lui trebuie sa te prezinti la un chirurg.Numai bine!
0
24-01-2009, ora 18:13
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Pentru durere, adauga la solutia de injectat 1 ml de xilina 1%, iar pentru a evita aparitia noduluilor, ar fi bine ca pulberea sa fie dizolvata in mai mult ser fiziologic (8-9 ml).
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reumatismul pe înțelesul tuturor
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.