Nu ma excit

18-02-2016
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Am si eu o curiozitate nu ma excit. De exemplu stau cu un baiat il sarut ma saruta, vad ca nu mai poate dar eu nu sunt deloc excitata, care ar fi problema?
11 comentarii
0
18-02-2016, ora 11:03
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"Excitarea" de care vorbiti are in spate o multime de elemente: emotionale, psihologice. fiziologice etc.; este nevoie de mai multe informatii pentru a intelege despre ce este vorba, de ex.: ce varsta aveti, este singurul/primul cu care se intampla asta, va doriti actul sexual (care este "pozitia" Dumneavoastra fata de ideea de sex"), va este teama, s.a.m.d.
0
18-02-2016, ora 11:10
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Am 22 de ani, nu este singurul si nici primul cu care patesc asta. Din moment ce nu sunt excitat nu imi doresc, nu vreau sa fac daca nu simt nimic. Teama imi este atunci cand spun da o voi face, dar pana acolo cand te saruti totusi trebuie sa simti ceva nu?
0
18-02-2016, ora 11:15
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Este interesant ca v-ati referit la Dumneavoastra la genul masculin, ceea ce ma face sa va intreb: cum va vedeti ca femeie? cum stati cu "feminitatea" ? Ce parere aveti despre corpul Dumneavoastra? Va masturbati?
0
18-02-2016, ora 11:20
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Ma vad ca o femeie frumoasa in comparatie cu altele.Sunt multumita de corpul meu, in afara de burta care ma deranjeaza si cosurile de pe fata dar asta se poate schimba. Si nu ma masturbez ca nu imi place. Si spuneti-mi de ce ati spus ca m-am referit la genul masculin?
0
18-02-2016, ora 11:26
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ati folosit exprimarea: "din moment ce nu sunt excitat, nu imi doresc" ca si cum ati fi...barbat. Va regasiti intr-un rol mai degraba "masculin" ? (conducatoare, dominatoare etc.)

Nu va place sa va masturbati? De ce?
0
18-02-2016, ora 11:30
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Nu, nu ma gasesc intr-un asa rol. Probabil din neatentie. Pentru ca nu ma multumesc doar cu atingere pe jos, vreau sa fiu mangaiata, sarutata. Si sa spunem ca ma ating pe jos, unde imi gasesc zona problema e ca vreau din ce in ce mai tare, si ma zgarii, imi vine sa rup tot :))
0
18-02-2016, ora 11:44
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Este foarte probabil ca ceea ce se intampla sa fie exact ceea ce descrieti: un preludiu care nu este ceea ce va doriti, care nu inseamna doar zona genitala ci o multime de alte lucruri (mangaieri, cuvinte, saruturi etc.), la care se adauga si o anume stare (bucurie, placere, relaxare etc.)
Dintr-o alta perspectiva, faptul ca numiti - ceea ce banuiesc a fi - clitorisul, zona "problema" e ca si cum, in mintea (si in corpul) Dumneavoastra este ceva neinregula, e..."o problema", ceva neplacut. Asta poate avea legatura cu un fel de teama, ca si cum va este teama de ceea ce simtiti: "vreu din ce in ce mai tare, si ma zgarii..."
Mai exista si o alta perspectiva: daca aceasta "teama" va impiedica sa va masturbati si sa ajungeti la orgasm se pot intampla doua lucruri:
- nu se descarca tensiunea sexuala; adica ramaneti "incarcata" si deci mai sensibila la atingeri in zona genitala
- ca sa nu mai traiasca aceasta stare de excitare-neplacere organismul incerca sa se protejeze, pentru a nu mai ajunge in acea stare si deci...nu va mai excitati iar asta poate duce la randul ei la scaderea dorintei sexuale (ca un mecanism de aparare)
0
18-02-2016, ora 11:49
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Si ce ca ar fi bine sa fac in situatia asta ?
0
18-02-2016, ora 12:28
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Iata cateva solutii:
- incercati sa fiti mai atenta la ce se intampla cu Dumneavoastra in intimitate, atunci cand incercati sa va masturbati. Considerati asta ca o explorare, ca o cunoastere a propriului corp, o "imprietenire" cu el, cu ceea ce el va poate oferi, daca "il tratati" frumos; nu puneti accentul pe zona genitala, ci pe intregul corp si mai ales pe stari, pe emotiile traite.
- daca aveti un prieten stabil incercati sa discutati cu el despre ceea ce va doriti: mangaieri, atingeri, saruturi etc.; sa nu puna accentul pe zona genitala, care este mai degraba destinatia si nu...calatoria.
Daca lucrurile nu se rezolva putem continua discutia, in cabinet sau on line (Skype, etc.)
0
18-02-2016, ora 23:34
cris_89
Nu este medic/terapeut
cris_89
Scumpa mea, eu zic ca nu iti pui corect problema. Deci tu spui ca il saruti, te saruta dar nu simti nimic. Pai ar trebui sa simti inainte sa-l saruti...adica pt ca simti ceva sau mai mult decat 'ceva' il saruti, nu il saruti si astepti sa simti ceva. Intreaba-te daca simti ceva pt el, daca ai simtit ceva pt cei din trecut cu care ai mai patit asta, inainte sa incepi sa crezi ca ai o problema sau ceva. Eu nu cred ca tu esti problema, ci pur si simplu nu ai intalnit pe cineva care sa iti provoace sentimente de dorinta (de orice fel) sau iubire... Nu e obligatoriu sa simti ceva pt toti care iti dau atentie sau pt toti care sunt atrasi de tine...aceste lucruri trebuie sa mearga si in sens invers, ca altfel e degeaba...
Daca vrei sa ma intrebi ceva iti raspund cu placere. Succes!
0
05-03-2019, ora 23:58
Taranuu
Nu este medic/terapeut
Taranuu
Buna seara domnul doctoru
Aceeași problema am si eu doar ca sunt gen masculin si am 32 ani, de la o vreme (1an) numai ma excit ca înainte penixul se întărește foarte greu sau deloc in contact cu partea feminină
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Excitatia sexuala
  • Lipsa excitației - de ce nu mă excit?
  •