nu mai am sentimente

02-10-2006
id1
Nu este medic/terapeut
id1
In urma unei depresii, suferita anul trecut, in vara, printre alte simptome(pierderi de memorie, criza de personalitate, nu mai stiu sa vorbesc, nesiguranta, lispa se imaginatie, lipsa placerilor de a face unele lucruri, ma simt rupta de realitate etc), s-a produs si aceasta indiferenta afectiva.Sunt imuna ! Nu mai stiu ce inseamna sa rad, sa ma bucur, sa fiu empatica, sa am mila etc.decat teoretic.Imi cer scuze pt exprimare, am incercat sa sintetizez cu ce ma confrunt si sper ca prin intermediul dvs sa-mi gasesc vindecarea, un raspuns cu ceea ce ar trebui sa fac.Multumesc
9 comentarii
0
02-10-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
scumpa mea, nu te speria, asa se intampla la depresii, organismul si nervii fiind usor secatuiti, de-aia nu poti avea reactii. Hraneste-te bine, cu fructe, miere, ia b-uri, odihneste-te bine nu te obosi prea tare si ai sa vezi ca la tinerete organismul regenereaza!
Ca sa ai un ajutor mai bun consulta un medic bun sau un psiholog.
Ca psihiatri mie mi se par buni;Irina-Ana Dan, de la spitalul Obregia, domnul Tudose de la Spitalul Universitar, Domnul Poalelungi de la Spitalul Militar. Ca psiholog, Doamna Irina Holdevici, Era la o policlinica cu plata, acum nu mai stiu.
0
03-10-2006, ora 00:00
id1
Nu este medic/terapeut
id1
Va multumesc pentru incurajare, insa cred ca depresia in care ma aflu a degenerat in alta boala, Alzheimer dar in faza incipenta( am citit despre boala, iar simptomele care le am corespund lucru de care imi este frica sa nu fie adevarat, si ma intreb daca-i posibil la varsta asta (26 ani).O alta problema este si faptul ca nu ma odihnesc, sunt tensionata, iar visele nu au nici o legatura cu ceea ce vad sau intreprind pe parcursul zilei inforamtiile nu imi ajung cum se spune "pana la ultima sinapsa"si de aceea am ajuns la concluzi a ca poate am asa ceva..Imi lipseste rabdarea.Inca odata va multumesc.Am scris poate si din motivul ca cei care se afla in aceasta stare (depresie ) sa nu o lase sa se cronicizeze. Lupt cu mine si psihicul meu.Multumesc
0
03-10-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
cred ca este exclus sa ai asa ceva la varsta asta. asa-i cand citesti pe internet despre boli, ti se pare ca le ai pe toate. Inca o data, vorbeste cu un medic sau psiholog bun si ai sa vezi ca o sa te incurajeze.
0
05-10-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Nimeni nu a facut pana acum Alzheimer la 26 de ani. Un consult de specialitate v-ar putea face sa intelegeti ce se intampla cu dvs. si apoi care este solutia pentru a depasi aceasta problema. Grijile pe care vi le faceti in fiecare zi cu privire la diagnosticul pe care
l-ati putea avea va fac sa va simtiti mai rau, nu mai bine. Este ca si cum ati vrea sa iesiti dintr-o groapa sapand. E pacat pentru fiecare zi pe care o pierdeti in felul acesta.
0
06-10-2006, ora 00:00
id1
Nu este medic/terapeut
id1
Am fost la psiholog si mi-a recomandat sa fac terapie prin dans insa nu stiu unde sa ma duc. Ma puteti ajuta ???Multumesc
0
06-10-2006, ora 00:00
id1
Nu este medic/terapeut
id1
Doamna doctor, as vrea sa ma sfatuiti cum sa procedez in sedintele care le fac cu psihologul deoarece eu ma confrunt cu multe dar nu stiu sa le prezint, dar si din cauza timpului acordat care este f scurt(30-45 minute)Spre exemplu nu i-am spus ca am atacuri de panica , ca simt ca-mi pierd ratiunea si nu mai am controlul asupra gandurilor, ajung sa nu mai disting binele de rau etc.Psiholoaga la care am fost mi-a recomandat sa fac terapie prin dans, lucru care l-am amanat pe de o parte ca nu stiu unde sa ma duc dar pe de alta si din cauza "vocilor "(gandurilor negre care imi vin in minte), Astept punctul dvs.de vedere. Multumesc
0
06-10-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Mergi neaparat si la un psihiatru si spune-i exact ce ai scris aici, nu intra in panica, si eu am patit ceva similar, nu-ti spun mai mult pentru ca sugestia e mare dusman.Esential este ca am depasit Sanatate si curaj
0
26-10-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Sfatul meu este sa schimbati psihologul.
0
31-10-2006, ora 00:00
id1
Nu este medic/terapeut
id1
Doamna doctor, as vrea sa imi spuneti parerea dvs despre aucupunctura.Ma ajuta?. Nu mai stiu unde sa ma duc dau niste bani degeaba.Psiholoaga la care am fost datorita faptului ca i-am spus( printre altele) ca nu dorm noaptea( dorm, dar nu ma simt odihnita, relaxata din cauza tensiunii in care ma aflu, o frica )m-a trimis la psihiatru(un psihiatru din aceeasi clinica ).si mi-a zis ca dupa vreo 3 aptamani sa revin.(Eu cred ca nu m-a inteles ).Am ajuns la psiholog caci vroiam sa fac hipnoza asa am crezut ca ma vindec.Va rog ajutati-ma ce sa fac, ce cale sa urmez.Pot sa vin la dvs ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Retinopatia ar putea indica viitoare probleme de memorie
  • Pierderile de memorie pot fi tratate, inclusiv la bolnavii de Alzheimer
  • Pierderi de memorie la tineri - ce e normal și ce nu
  • Unele medicamente antihipertensive asociază o scădere a pierderii memoriei la adulții în vârstă
  • Fumatul sporește riscul de pierderi de memorie și declin cognitiv la vârsta mijlocie
  • Un medicament uman redă șoarecilor amintirile pierdute
  • Prevenirea pierderilor de memorie
  •