Nu pot inghiti ! Usturime in gat.

23-09-2018
Peter01
Nu este medic/terapeut
Peter01
Buna Ziua.De 3 zile incoace gatul meu a inceput sa ma usture ingrozitor..sau mai exact.Amigdalele. Pe partea dreapta cand deschid gura, se vede o pata destul.de marisoara aproape alba cu transparent.Aceea ma ustura. Iar si pe gat in jos se vad unele bubite albe care banuiesc ca si ele ma ustura. Am o mica bubita si pe omulet insa aia nustiu daca ma.afecteaza.Nu am mai patit niciodata asa.Am 20 de ani.
Totul a inceput cu o febra mare.Care a durat 1 zi jumate.Dupa care a inceput sa ma usture gatul.Medicul de familia a zis ca am puroi in gat si ceva afte bucale asa ca mi-a dat anaftin si antibiotic Zinat.Iau de 2 zile.si.inca nu ma simt mai bine.
Ce pot face sa accelerez vindecarea ? As dori sa ma.ajute cineva cu remedii acasa sau ce as mai putea cumpara sa ma.dezinfectez acolo..Banuiesc ca e o.infectie.Saliva trebuie sa o scuip mai tot.timpul pentru ca daca o inghit am.o durere (usturisme) insuportabila in gat si mai ales pe.amigdala dreapta unde am acea bubita.
3 comentarii
0
23-09-2018, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Urgent la orl
Este un flegmon periamigdalian
0
23-09-2018, ora 11:04
Peter01
Nu este medic/terapeut
Peter01
Si ceva remedie de ameliorale sau chiar de tratare pana merg din nou la doctor?..
0
23-09-2018, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gargara cat mai des cu apa calda, sare si bicarbonat
spreiuri pentru gat.. strepsils, anaftin..s.a.
usturimea se scoate cu un antacid..fiindca usturimea este de la acidul gastric
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •