ma ustura in gat

15-08-2011
villy111
Nu este medic/terapeut
villy111
am 28 ani, iar de 3 luni am o usturime, durere in gat care se tot muta ma ustura cand respir dimineata tot gatul e plin de o de o treaba gelatinoasa verde maro doctorul de familie mi-a dat augmentin 1000mg 2 saptamani si azitromicina dupa senzatia e la fel au trecut durerile dar am ramas cu usturimea
7 comentarii
0
15-08-2011, ora 14:49
villy111
Nu este medic/terapeut
villy111
completare.. fumez 10 tigari pe zi si cel mai rau ma deranjeaza partea stanga pe care dorm
0
15-08-2011, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentukl cu antibiotic este gresit in cazul DVS.
senzatia de usturime.. este din cauz aunor probleme gastrice, reflux, hiperaciditate s.a.
antiboticele si antiinflamatoarele numia agraveaza problema gastrica
1 consult ORL
2 consult Gatrologie
0
16-08-2011, ora 10:26
villy111
Nu este medic/terapeut
villy111
noaptea trecuta am dormit iepureste pt. a vedea ce se intampla si am reprize cand imi vine din stomac pana in gat si ma ustura, dupa am baut apa a mai calmat dupa o ora doua a venit iar.. sunt reprize dupamasa ma duc la medicul de familie sa cer trimitere, sper sa inteleaga ca sunt in italia si medicul asta trateaza tot cu aspirina mai rau e ca am senzatiile astea de vreo 2-3 ani dar e in reprize cand ma apuca cand imi trece. iar pentru ca gatul e ars racesc imediat?
va multumesc pentru raspuns.
0
16-08-2011, ora 10:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este reflux gastric.. care arde mucoasa faringelui..si pe o mucoasa iritata se lipeste infectia usor
0
19-08-2011, ora 15:32
villy111
Nu este medic/terapeut
villy111
la examenul orl totul e normal mai putin deviatia de sept si un pic de sinuzita
iar la esofago gastro duodenoscopie mi-a gasit la nivelul jonctiuni esofago-gastrica prezenta unor eroziuni trianoliforme si confluente de 15-20 mm centrate de ulcere
restul stomacului e normal mi-a facut si biopsie pt helicobater care a iesit negativ ce ar pute fi eroziunile alea si de la ce s-au facut?
0
21-08-2011, ora 16:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa facut din cauza acidului gastric
1 regim pentru multe luni de aici in colo fara acru, m acidulate si fructe citrice
2 renunti la antiinflamatoare s, antibiotice si alte tab. pe care scrie ca irita mucoasa gastrica ( la nevoie.. folosesti injectabil sau supozitoare)
3 tratament corect gastric de la gastologie, nutritionist..s.a
0
22-08-2011, ora 09:27
villy111
Nu este medic/terapeut
villy111
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •