O prietenie se poate transforma in dragoste?

15-02-2012
florica85
Nu este medic/terapeut
florica85
Nici nu stiu cum sa incep. La servici am intalnit un barbat cu 7 ani mai in varsta decat mine. Ne-am vazut de multe ori, suntem cei mai buni prieteni, el mi-a povestit problemele lui, eu problemele mele, ne ajutam, el m-a ajutat foarte mult. Mi-a povestit ca a avut un esec in dragoste si nu mai poate avea incredere in femei. Problema e ca eu m-am indragostit de el. De frica sa nu stric o prietenie frumoasa, mult timp nu am zis nimic. Apoi, cand m-a intrebat ce simt pentru el, i-am marturisit. El mi-a spus ca are nevoie de timp si ca deocamdata sa lasam timpul sa decida. L-am inteles si l-am lasat in pace, cu discutia asta...amandoi aveam de lucru o perioada de timp, asa ca discutiile au fost banale.
Asta a fost acum cateva luni... Intre timp, a venit o persoana la el la servici si m-a umilit, mi-a zis ca e prietena lui si ce caut eu acolo, m-a tratat foarte urat, eu nu stiam nimic de ea. I-am spus lui toate astea, ne-am cam certat un pic, eu i-am reprosat totul fara sa am vreun drept, el a negat orice legatura cu aceea persoana. Dar din surse sigure, am aflat ca fata aceea vine doar la el din cand in cand, pentru sex, nu se afiseaza cu ea niciunde, s-a certat urat cu ea dupa ce ea a venit sa faca scandal, ei i-a interzis sa se mai apropie de mine. acum nu mai stiu daca mai se intalneste cu ea sau nu. Era foarte deranjat de faptul ca am aflat secretul.
Eu i-am spus ca doresc o relatie serioasa, nu o aventura...Si mi-a cerut sa-i las timp...
Eu l-am lasat in pace dupa acel incident, desi am fost distrusa...pentru ca il iubesc.
Acum ma gandesc, oare relatia pe care o are o fi serioasa, sau doar sex? Nu inteleg barbatii...isi satisface nevoile doar? Ii e frica de o relatie serioasa? Ii e teama ca-si pierde libertatea?
Are nevoie de timp doar ca sa scape de mine? Sau se gandeste daca vrea o relatie cu mine?
Cat timp sa-i acord? Il iubesc, dar nu pot astepta la nesfarsit... Se poate ca o prietenie adevarata sa se transforme in dragoste? Nu stiu ce sa fac...
6 comentarii
0
15-02-2012, ora 21:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cine se simte atras de o persoana isi doreste sa fie cat mai mult in prezenta ei, si-o doreste cat mai aproape. Restul sunt motive. Asta cu ganditul si cu relatii anterioare ratate nu tin decat de ratiune, ori 'dragostea' e un imbold ce nu rezista logicului, , , ,
Mai mult, e minunat, asa e normal ca persoana iubita sa-ti fie cel mai bun prieten. Deci, daca ezita, , , ,
Nu cred ca e cazul sa cersesti, sa astepti afectiunea cuiva, oricat ti-ai dori. Inseamna ca 'peticul' tau, potrivitul tau nu e el.
Ma rog, tu faci cum crezi, eu sunt mai transanta in astea: ori e, ori nu e.
Sa fii fericita!
0
15-02-2012, ora 21:55
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pun "ghilimele" la tot ceeace ti-a scris Teodora pe care,
o salut si-i doresc TOT binele din lume.
O seara faina sa aveti -ambele!
0
16-02-2012, ora 07:45
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
De obicei acest "mai lasa-mi timp" inseamna "ca sa ma gandesc cum pot ramane cu toate beneficiile vietii mele actuale, in timp ce-ti pregatesc un raspuns diplomatic".
Din ce povestesti tu, pare ca lipseste acea intensitate a conexiunii si intentiei in relatia voastra (cel putin din partea lui) care sa permita o relatie in adevaratul sens al cuvantului. "timpul" nu decide, in locul omului... Din pacate, e o alta forma de a spune "eu nu pot sa ma implic intr-o relatie cu tine".

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
17-02-2012, ora 13:54
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Iti doresti o relatie cu un barbat care ti-a spus ca si-a pierdut increderea in femei. Poate experientele anterioare ii justifica aceasta atitudine, poate nu. Faptul ca iti cere timp poate sa fie si o dovada a faptului asumat ca nu isi doreste acum o relatie, nu niciodata.
Cred ca mai important este ce cauti tu, ce anume dintr-o posibila relatie cu el, un barbat momentan indisponibil, te atrage si preocupa atat de mult. Ce spune asta despre tine, ce ar insemna pentru tine sa-i dai timp, la fel ce ar insemna sa te superi si sa-l pedepsesti pentru nehotararea lui. Care dintre variante te-ar imbogati si in ce fel.
E usor sa transam lucrurile si sa cautam fericirea evidenta in relatii si uitam ca de cele mai multe ori ne cautam pe noi insine. Oamenii se schimba doar in relatie cu ceilalti.
Afla ce cauti tu.

Numai bine!

Simina Munteanu,
psiholog clinician
0
17-02-2012, ora 18:08
florica85
Nu este medic/terapeut
florica85
Multumesc de raspuns d-na dr. Si eu mi-am pus intrebarea ce caut eu de fapt... Eu il iubesc, imi doresc o relatie serioasa alaturi de el, imi doresc afectiune, respect, o persoana langa sufletul meu. Ideea e ca si eu am patit-o in trecut si mi-am pierdut increderea in barbati, iar acum am intalnit un barbat in care pot sa am incredere. Dar se pare ca el nu e pregatit de o relatie serioasa.
0
27-02-2012, ora 18:12
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Sper sa nu imi inchida oamenii astia contul, insa de curand am citit un articol exact pe aceasta tema. iata link-ul
http://www.topexperti.ro/experti/Angela-Cojocaru_74/articole/Poate-exista-o-simpla-prietenie-intre-un-barbat-si-o-femeie_910
Dupa mintea mea o prietenie se poate transforma intr-o dragoste trecatoare, si in plus lasa si mult gust amar si pierzi un prieten. Eu am o vorba: un iubit il ai pentru o anumita periaoda de timp, un prieten (daca este unul bun) il ai toata viata). Se poate ca marea dragoste sa fie in pielea celui mai bun prieten, insa sunt cazuri rare. Astfel, ti-as recomanda sa deschizi mari ochii si sa vezi care iti sunt sentimentele si care pot fi consecintele fiecarei decizii luate. O seara placuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul