oare e grav?

07-04-2011
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Dupa urma unor dicutii recente de 4 zile cu prietenul meu am ajuns la decizia ca eu ar trebui sa mai las de la mine sa fiu mai indiferenta, fiind o persoana geloasa, dar mie frica, de luni deja am vazut ca a adaugat id-uri noi de fete pe mess, acum suntem in strainatate si nu peste mult timp o sa mergem acasa si vrea ca sa fie mai liber sa mearga la masaje, cu siguranta si in multe alte locuri fara ca eu sa stiu sau eu s fiu de fata! La un moment dat mi-a fost zis ca o sa mearga la night club eu oricum n-am cum ma impotrivii, el e foarte indiferent, o sa trebuiasca sa-l las sa mearga ce pot face..., dar mie frica in acelasi timp ca o sa ma insele chiar de, , poate" nu o sa se intample asta la night club dar vrea sa se distreze!
Ce sa fac cum sa acctionez, cum sa reactionez sa-l urmaresc?Ce sa fac?
Multumesc pentru raspuns, sfat, sau o vorba orice ar fi!
17 comentarii
0
07-04-2011, ora 16:00
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna, vreau sa iti rapund din experienta mea de viata si sa citesti cu atentie si cu bagare de seama...

1- Gelozia nu este buna in nici o relatie. Daca iti da motive de gelozie si este indiferent..nu ii pasa de implicarea ta emotionala, nu te merita ;
2 - Faptul ca il controlezi si il tii din scurt il va duce FIX la alta cu care te va insela; ( nu iti doresc asta !)
3 - Daca ti-a ascuns pana acum destinatiile unde a mers, sau ai simtit tu ca te-a mintit, este momentul sa discuti clar cu el si sa ii spui ca vrei si tu sa iesiti impreuna in club, ca si tu ai nevoie de distractie, nu doar el;
4 - Lasa-i si lui uneori putina libertate, sa iasa cu baietii la o bere..( asta daca este genul de barbat familist si cuminte si merita increderea ta ).
5- Ti-a dat pana acum motive de gelozie? L-ai prins cu alta in vreo discutie mai intima? Pleaca de langa tine cand ii suna tel.? Este un om de incredere? Ti-ai mai pus intrebarile astea?

NU trebuie sa devii paranoica si sa il controlezi mereu si sa ai impresia ca te inseala daca nu ai argumente suficiente sau daca pana acum nu l-ai prins in niciuna din situatiile de mai sus...E adevarat ca fiecare are nevoie de putina libertate dar si de incredere... GAndeste-te in ce stadiu este relatia voastra si discuta cu el deschis, intreaba-l cu calm, de ce a adaugat si alte fete pe mess, asteapta o explicatie...poate vrea doar sa socializeze...pana la urma relatia voastra trebuie sa se bazeze pe comunicare.
Daca tu il ve sacai mereu si il vei controla in mail-uri, sms-uri..etc., il vei enerva mai tare si probabil o cearta este inevitabila. El te controleaza pe tine in telefon sau mail??
Du-te si tu in alte night cluburi cu fetele si simte-te bine, fara a flirta cu alti baieti.
Sper ca te-am ajutat cu cateva idei...fara rea intentie.

Succes!
0
07-04-2011, ora 23:21
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Ce bine ar fi sa poti sa-l scoti din viata ta..pentru linistea si sanatatea ta de mai tarziu!
Fii mai indiferenta. Sunt atatia baieti pe lumea asta.. Si sa incerci sa nu mai fii geloasa! Nu e bine deloc.

O viata frumoasa iti doresc!
0
08-04-2011, ora 22:25
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Buna Laura ! Am sa iau si eu pe categorii si am sa comentez fiecare punct al tau daca nu e problema!
1.Stiu ca gelozia nu este buna el era geloz la inceputul relatiei noastre ba chiar posesiv de gelozie si deodata a zis gata eu numai sunt gelos si a reusit apoi nu dupa mult timp am devenit eu, poate de aia ca in timpul cand era el gelos mia cerut mult prea multe sa schimb, dar acum de ce nu ma pot lasa de gelozie? Nu pot zice ca nu ii pasa de implicarea mea emotionala cand suntem noi doi totul e super in schimb cel putin momentan ma oftica faptul ca de ce comunica atata de mult cu o asa zisa, , dusmanca" a mea !
2. Nu il tin atata de tare din scurt, pentru ca oricum chiar de eu as zice ca nu te du acolo poate ca nu se duce ne certam sau se enerveaza, dar tot aia face ce simte sau poate ma face sa ma simt eu vinovata si nici nu sunt!
3. In asa zis cluburi nu a iesit singur si nu prea mia ascuns destinatii, sau daca mia ascuns am cam aflat dar usor numi recunoaste probabil sa nu ma supere sau sa nui supere pe ceilalti si de ce nu sa faca pe plac tuturor dar nici pe mine sa nu ma piarda!
4.De lasat la bere l-am lasat ori de cate ori s-ar fi dus(nu au fost cazuri dese) dar sincer inima mea tremura poate nici sa dorm nu puteam!
5. Niciodata nu pleaca de langa mine cand ii suna telu in schimb nu vb asa deschis ca atunci cand e singur! Increderea pe care am vuto in el nu o mai am recunosc dar poate ca din cauza lui...
In general cand vb cu fete mereu incearca sa filtreze sau poate am eu impresia dar vb fffffff frumos cu ele glumeste intrun cuvant filtreaza mai cu toate iar acest lucru ma deranjeaza, ce pot face sa-i zic sa stearga lista n-ar face-o, el nu-mi interzice sa vb cu nimeni dar eu sunt asa ca daca sunt cu el pentru ce sa filtrez cu ceilalti? eu pe el il vreau dar sa fie doar al meu! Nu cred ca l-as putea impartii cu cineva!
Poate mai treci pe la subiectul meu si imi mai scri mersi mult :*


MABEL asta incerc sa fac sa fiu mai indiferenta dar nu reusesc stiu ca gelozia nu este buna dar cum as putea sa ma dezlipesc de ea...si stiu ca sunt atatia baieti pe lumea asta dar dupa atatia ani de relatie ce o sa fie dupa ce ma despart de el ce am sa fac cu viata mea cum am sa-l pot sa-l scot din minti sa uit atatea lucruri superbe dintre noi sa ma dezobisnuiesc de obiceiurile noastre...
0
08-04-2011, ora 22:56
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Eu ti-am dat un sfat din propria-mi experienta. Nu stiu ce varsta ai, probabil ca esti foarte tanara. Acum ti se pare imposibil sa traiesti fara el, mai tarziu, o sa-ti para rau ca ti-ai pierdut cei mai frumosi ani si ai suferit pentru el. daca a inceput sa se comporte asa, nu cred ca va reveni, sa fie doar al tau, asa cum vrei tu, sa nu mai flirteze cu alte fete. In seamna ca nu te respecta daca face asa, stiind ca pe tine te deranjeaza. Si a devenit mai putin gelos, sau chiar deloc, pentru ca este interesat de altele. Crede-ma, am o experienta de viata foarte bogata, am trecut prin multe, am fost nevoita sa ma despart de persoane pe care le divinizam...si am suferit foarte rau..nu se poate explica in cuvinte. De aceea te atentionez. Incearca sa te detasezi de el, nu-l mai pune pe primul plan. Ai grija de tine si, daca poti, rupe-te de el, spre binele tau. Peste ani o sa-ti amintesti si o sa-mi dai dreptate. Nimeni nu merita sa te supere si sa-si bata joc de tine. Nu poti obliga pe cineva sa fie doar cu tine si doar al tau, daca nu vrea si nu simte asta. Chiar daca tu traiesti din amintiri..ca si mine, de altfel. Incearca sa uiti trecutul, inchide-l bine intr-o cutiuta a sufletului tau si nu mai umbla la ea. Astfel o sa poti sa fii realista, sa gandesti totul la rece si sa vezi ce e mai bine pentru tine. Viata trece extrem de repede si nu e bine sa traiesti in stres si teama, sa tot urmaresti gesturi si convorbiri telefonice. Lasa-l sa faca ce vrea..oricum va face.
Gaseste-ti un baiat cuminte, care sa te merite. Chiar daca nu e Fat-Frumos, sa aiba un caracter frumos, sa nu bea, sa nu fumeze, sa nu minta..Si chestia asta cu cluburile de noapte..ma rog..o fi la moda. Nu-mi inspira incredere deloc. Si ai mare grija la relatiile sexuale. Folositi prezervativ intotdeauna...te fereste si de o eventuala sarcina si de numeroasele boli cu transmitere sexuala.
Iti doresc tot binele din lume!
0
08-04-2011, ora 23:34
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Buna Mabel
Asa cum zici chiar sunt foarte tanara inca nici 20 de ani nu am si sunt cu el de 3 ani si 3 luni stau cu el sub acelasi acoperis de 8 luni bine nu pot sa zic ca doar eu cu el cand cu sora lui cand cu nepotul lui mai si tot asa nu m-am bucurat atat de mult ca nu am fost doar noi doi mai ales cand statea si nepotul lui cu noi dar asta e trebuie sa ajuti ca sa fi ajutat(sa ai si reprosuri de undeva pana la urma) nu din partea prietenului dar e dureros cand nu esti apreciat pentru ceea ce faci din partea oricui ar fi!
Sa sti ca in ultima vreme de cand suntem mai unul cu altul si mai ales in ultima perioada ma tot gandesc si asa am ajuns sa gasesc acest site, ma tot gandesc ca miam irosit anii de liceu doar ptr faptul ca eram cu el si fiind si la mii de kilometri distanta de el am stat mai pe curul meu asa zis nu ma pot lauda cu anii de liceu...
Si cum spui daca e ceva sa se intample oricum o sa se intample, oricum am ceva de gand vreau sal prind cu ceva sa am o dovada vizibila si sa vad cum miar reactiona daca las prinde cu ceva daca miar recunoaste asa miar fi si mie mai usor poate!
Chestia toata e ca el nu fumeaza, nu bea, e frumos, si trupeste si sufleteste nu am cuvinte cum sal descriu, dar sunt aceste mici chestii pentru care numai stiu ce sa fac!
Daca nu sunt prea indiscreta cati ani ai?
Poate daca mai vrei ai sa-mi scri imi face placere sa vb cu tine!
multumesc ptr tot, si ma gandesc ca cu siguranta ai trecut si tu printro iubire asemanatoare care tea marcat oarecum!
te pup!
0
09-04-2011, ora 09:03
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna dimineata!

Eu implinesc saptamana viitoare 47 de ani. Da, am trecut prin mai multe iubiri care m-au marcat. Pentru ca eu am pus intotdeauna tot sufletul, iar partenerul nu a apreciat. Nu stii cum e? Intr-o relatie, unul iubeste, iar celalalt se lasa iubit. Rare sunt cazurile cand amandoi iubesc la fel de mult.
Da, se pare ca e un baiat bun, dupa cum spui. Dar, poate ii plac femeile. Si in cazul asta, ori te impaci cu ideea si nu mai esti geloasa si nu mai suferi, ori..renunti la el. Tu decizi. Intradevar, esti foarte tanara. Nu poti sa discerni ce ar fi mai bine pentru tine, pentru ca nu ai experienta de viata. Acum ti se pare ca ar fi imposibil sa traiesti fara el, mai ales ca sunteti impreuna de atata vreme. Deci..nu mai cauta sa-l prinzi cu diverse lucruri..iti consumi energia degeaba. Toate framantarile astea iti fac rau. Ia o hotarare: il accepti asa cum este si ramai in continuare cu el, sau..renunti la el definitiv. Dar ia aceasta hotarare cat mai repede. Nu mai lasa sa treaca 1 an, 2...e pacat. O sa realizezi mai tarziu ca tot ce ti-am spus a fost adevarat. Stii? In general, oamenii, cand obtin ce vor, nu le mai place. Cauta altceva. Si tot asa. Li se pare ca cealalta e mai buna, dupa care, se prea poate sa doreasca sa se intoarca de unde au plecat. Dar nu intotdeauna se mai poate. Plus ca in timp ne schimbam. Acum ne place ceva, peste 2-3 ani nu ni se mai pare interesant si cautam altceva. Stii si tu cazuri cand barbatii s-au cuplat cu prietena cea mai buna a sotiei. Cunosc un caz in care o doamna era batuta si maltratata de sot, aveau si doua fete impreuna. Ulterior au divortat, ea casatorindu-se cu cel mai bun prieten al sotului, cel care stia cat de mult a suferit. Au avut impreuna un baiat superb, semana leit cu tatal lui. Copiii nostri s-au nascut in aceeasi zi, am fost in salon cu doamna respectiva.
Asa ca nu stii ce-ti poate oferi viata. Daca tu simti ca poti sa accepti comportamentul prietenului tau, e in regula. Dar eu nu te-as sfatui. Tu faci cum crezi ca ti-e mai bine. Ai grija de tine, acum sunt cei mai frumosi ani..care, din pacate, vor trece repede. Mult prea repede. Nu-i lasa sa treaca ocupandu-te cu lucruri marunte.
Numai bine iti doresc!
0
10-04-2011, ora 11:24
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Buna dimineata stimata doamna!
Va doresc multi multi ani inainte si sa stiti ca imi inspirati foarte mare incredere desi eu nu prea am incredere in nimeni dar in dumneavoastra oarecum am, pana si mama mea e mai tanara dar niciodata n-am indraznit sa vorbesc cu ea deschis, noi doua niciodata nu am avut o relatie deschisa insa sunt convinsa ca copii dumneavostra sunt mandrii ca au o mama atata de deosebita si chiar au ce invata de la dumneavoastra cu siguranta nu au urmat aceleeasi greseli!
Pe de o parte imi e frica si de faptul ca, , toti baietii sunt la fel" adica din cate vad in ziua de azi mai toate cuplurile au certurile lor! Mie frica si de faptul va in viitor sa nu dau de ceva mai rau si de asta imi e teama oarecum sa renunt la el pentru ca o sami para rau ca eu am facut primul pas si inapoi la el nu m-as putea intoarce, nu stiu probabil ar trebui sa mai las sa decurga lucrurile iar timpu sa mai rezolve, iar daca am ceva concret o dovada concreta atunci sa acctionez dar chiar nu stiu...
Eu realizez pana si acuma cata dreptate aveti si intotdeauna am sa va dau dreptate si chiar va apreciez intelegeti lucrurile asa cum sunt, si imi doriti binele chiar de suntem doua persoane care nici nu ne cunoastem...
Si daca venii vorba ca barbatii se cupleaza cu cele mai bune prietena am avut si eu o, , prietena" care atunci cand eu am inceput o relatie cu acest baiat tot timpul a incercat sa intre in relatia noastra sa ne faca rau asa zis si intradevar am si avut mult de suferit, ceea ce vreau eu sa spun de atunci pentru mine numai exista prieteni, numai am incredere in nimeni iar pe aceea persoana o dispretuiesc si pana astazi, nu ias dorii raul dar din pacate roata e rotunda, si pana nu si-a gasit pe cineva serios si gelos nu prea a stat pe fundul ei, nu fiind vorba numai de relatiia mea dar a provocat certuri la mult prea multe persoane si cupluri!
Asa cum ziceti trebuie sa ma gandesc si la anii care trec atat de repede si sper sa nu.i irosesc asa aiurea ca pe mai tarziu sa-mi para rau din pacate timpul nu-l putem da inapoi!
Va multumesc pentru tot si daca nu va deranjez astept sa-mi mai scrieti am multe de invatat de la dumneavoastra si chiar imi face placere sa port o discutie cu o Doamna cum sunteti dumneavoastra!
O zi frumoasa!
0
11-04-2011, ora 17:43
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna, am citit si sfaturile lui Mabel si ii dau dreptate. Am vrut din primul raspuns sa iti spun ca ai putea incerca sa cauti altul, dar am citit printre cuvinte si mi-am dat seama cat il iubesti, si ca nu sunt sanse sa il poti inlocui asa usor. Ai spus ca sunt 3 ani si 3 luni intre voi si sunt convinsa a aveti multe momente placute petrecute impreuna si amintiri.

Tu ai putea simplu sa iti pui cateva intrebari : - "l-as putea suporta asa gelos toata viata? Ma pot acomoda cu felul lui de a flirta si cu "dusmancele" mele? il mai pot suporta pe el ca persoana, posesiva si geloasa? AM pierdut atatia ani..mai pot pierde si altii? Si tot felul de astfel de intrebari, dar si raspunde-ti singura la ele, cat mai sincer si vei vedea ca poate vei lua alte decizii.
SIncer este bine sa incerci sa mai cunosti si alt fel de baieti ( nu spun sa umblii cu ei...intelegi tu)...dar poate cunosti unul care te respecta si este intru totul al tau si este fidel si este altfel. Fiecare om este frumos intrun fel sau altul, fiecare are ceva cu care te atrage.

Sunt de acord cu Mabel legat de prezervative, este perfect daca folosesti prez. cu el, mai ales daca nu esti sigura ca a fost numai cu tine, vei fi recunoascatoare peste ani, cand te vei gandi ca un copil cu el l varsta asta e exact de NU iti trebuia.
Pune putin lucurile intr-o balanta, daca ati avut mai multe momente frumoase sau mai multe certuri, daca totul merge bine momentan si pentru cat timp...si pana la urma, daca esti sau nu pregatita sa il mai suporti...


Sper sa te ajute ce am scris eu si ce a spus Mabel. Succes si fiiiiii puternica. E plin de baieti in lume ;)
0
12-04-2011, ora 18:36
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna ziua!

Ce sa fac...mi-ar placea sa-ti stiu numele, macar unul ales de tine, sa ma pot adresa mai bine.
Multumesc pentru urari si pentru cuvintele frumoase. Astazi am implinit 47 de ani, multumesc lui Dumnezeu ca i-am apucat si sper sa mai am cel putin inca pe-atat, sa-mi pot creste copilul - care in vara implineste 13 ani - sa-l vad la casa lui, cu familie.
Pacat ca nu te intelegi cu mama ta. Era bine sa poti discuta cu ea toate problemele tale. Dar, e bine ca si aici ai dat peste persoane care, desi nu te cunosc, iti vor din tot sufletul binele si te invata din experienta lor de viata. Sa stii ca nimic nu e intamplator. Totul se intampla cu un scop. Fie sa invatam ceva, fie sa fim de folos altora. Eu simt sufletul persoanelor fara sa le cunosc. Am ajutat cat si cu ce am putut si am fost ajutata, la randul meu. Consider ca asa e bine. Sper ca esti linistita, ca te-ai mai gandit ce sa faci. Totul este sa nu fi suparata, sa nu suferi. Supararea face foarte rau. Tineretea ta este foarte frumoasa..din pacate nu te ajuta sa vezi lucrurile clar. Numai dupa multi ani, in care te lovesti de tot felul de probleme, incepi sa capeti experienta, cat de cat. Si nici atunci, intotdeauna. Cand esti pus intr-o anumita situatie, nu poti mereu sa alegi calea cea mai buna. De aceea sunt bune rudele, prietenii, apropiatii - dezinteresati - care sa te indrume. Invata sa alegi persoanele din jurul tau. Nu te incurca cu cei/cele care simti ca nu sunt sinceri, care au ganduri ascunse. Si nu trebuie sa te raneasca de multe ori ca sa ii indepartezi. Pastreaza langa tine oameni de calitate, pe cat se poate. Ai grija de tine, ca mai bine ca tine nu o poate face nimeni.

Laura..iti multumesc pentru cuvintele tale. Ai scris frumos si din tot sufletul.
Numai bine va doresc!
0
13-04-2011, ora 21:28
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Buna Laura!
Cu siguranta de inlocuit niciodata nu se va putea nu exista alta persoana ca el nu il pot inlocui, si cum zici multe momente amintiri placute multe e putin zis enorm de multe, balanta trage pe aceasta parte!
Acele intrebari mi leam pus adesea si miam si raspuns sincer la ele poate de aceea am ajuns sa apelez si la acest site!
Cu siguranta mai sunt baieti care intrun fel sau altul au punctul lor forte, dar la inceput toti baietii sunt la fel, pe parcursul relatie toate se schimba, nimic numai e ca la inceput din pacate, probabil ca si noi fetele ne schimbam sau cine stie, asta depinde de partener!
Stiu ca prezervativul e cel mai ok din acest punct de vedere bineinteles sunt riscuri si la asta ca si la orice altceva de altfel insa eu am o problema cu ele, mie cam rusine sa zic sau nu stiu daca e normal nu am mai vb cu nimeni insa eu nu suport prezervativul nu stiu daca e normal sau cum e!Multumesc mult pentru sfat si din cand in cand mai incerc dar...
Multumesc mult pentru tot si ca ai rabdare sa ai o discutie cu mine!
0
13-04-2011, ora 21:47
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Doamna Mabel!
Va doresc un calduros la multi ani si fie ca dorintele dumneavoastra sa vi se indeplineasca, Sa va traiasca fiul cu siguranta il iubiti foarte mult!
Si eu asa am zis mereu imi pare rau ca nu ma inteleg cu mama inainte sa il cunosc pe prietenul meu nici atunci nu aveam o relatie buna mereu ma critica pentru orice asa zis am multe exemple, iar dupa ce am inceput o relatie cu prietenul la un moment dat dupa moarte tatalui meu sa strica dupa cateva luni si mai mult relatia mea cu mama pe parcurs a mai revenit, dupa ce am plecat din tara parca e un pic si mai bine daca pot zice dar inca nu o relatie de, , prietenie" asa zis!Sincer mias dorii sa am o mama ca dumneavoastra sau macar pana in ziua de azi sa fi avut un prieten sau pe cineva cum sunteti Dumneavostra, Si totusi sper ca nu va deranjez ca va scriu si imi face placere sa am o discutie cu o asemenea Doamna care intr-adevar stie ce e viat si stie de asemenea experiente.
Chiar am ce invata de la Dumneavostra cum de altfel si de la Doamna/Domnisoara Laura!
Intr-adevar oarecum sunt mai linistita pentru ca am cu cine purta o discutie si am zis cu sinceritate fara sa ascund amanunte cuiva! Pentru mine inca nu sunt, , prieteni" nam incredere in nimeni dar vorbind cu Dumneavoastra parca e altfel ma simt altfel recunosc inca nu am purtat o discutie cu nimeni cu multi ani mai mare ca mine dar ori de cate ori as fi purtat o discutie nu ziceam niciodata ce simteam sau mai putin adevarul din cauza neincrederii din cauza tradarilor!
Si eu sunt pe aceiasi linie daca se intampla ceva se intampla cu scop!Cu siguranta fiecare intamplare, relatie, problema e o experienta sunt lucruri din care o sa invatam eu mai am multe de invatat si multe lucruri de infruntat, chiar de a fost si pana acum viata dura cu mine sper ca am sa reusesc sa fac de fiecare data fata!
Multumesc incontinuare foarte mult pentru sfaturile ce mi le-ti dat si continuati sa mi le dati!
Am foarte multe de invatat de la dumneavoastra!Multumesc!

O seara frumoasa!
0
13-04-2011, ora 21:53
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Draga mea, nu rebuie sa imi multumesti, m-am simtit datoare cumva sa incerc sa te ajut cu cateva vorbe bune, fiindca si eu am primit pe acest forum vorbe bune si sfaturi pentru problemele mele...

Stiu ca iti este imposibil sa renunti la el, de asta nici nu am sugerat initial, fiindca stiu exact prin ce treci...nu sunt eu prea in varsta, dar am trecut prin prea multe parca pentru 22 ani si stiu sa tratez orice problema cu rationament si maturitate ( cel putin asa vreau sa cred ). J

Eu spun, pt inceput sa incerci sa nu te mai super- stresezi cu idei de genul : " ce-o face el acum, daca m-o insela "..etc...fiindca daca te obsedeaza astfel de ganduri iti faci atat de mult rau, incat nu pot sa exprim in cuvinte...Ai nevoie de optimism in relatie si in viata, de momente frumoase, de amintiri pe care sa le arati mandra succesorilor tai...nu ai nevoie sa fii frustrata, stresata, suparata, agitata...etc...pana la urma daca el va vrea sa te insele, o va face si daca tu te superstresezi..si daca vei fi indiferenta. Eu patesc acelasi lucru legat de cunoscutii mei care pleaca cu masina..stau stresata pana ajung ei acasa..si imi dau seama ca trebuie sa ma calmez si ca totul va fi ok.( ti-am dat un mic exemplu de stres provocat de noi insine.).
Esti la varsta la care si eu am facut greseli, pe care acum le regret si vei regreta si tu probabil peste cativa ani.fiecare traim cu regrete, asa ne este dat, in schimb, ceea ce putem schimba si este de domeniul actualului, este bine sa il schimbam. Calmeaza-te si nu te mai stresa atat de tare.pentru el si pt relatia cu el. Ai parinti? Lor le acorzi la fel de multa atentie? Esti multumita de cum merge viata ta acum? Eu sincer nu sunt multumita si am sa iti explic mai tarziu de ce. Uite si eu ma invinovatesc pentru numite lucruri, si cu totii o facem, dar pentru ca barbatul dn viata mea ma trateaza altfel decat as vrea, nu pot decat sa iau masuri. In primul rand ai varsta cand poti sa NU te lasi calcata in picioare, asta o facem la 15- 16 ani cand suntem disperate dupa un baiat care nici macar nu ne observa prezenta, si poti sa te impui, sa iti impui in primul rand tie faptul ca te stresezi inutil. Lasa-l sa respire, nu il sufoca. Stiu ca el este totul pentru tine, este universul tau..etc...stiu si nu te contrazic si nu am argumente destul de puternice pentru tine, incat sa te conving ca mai sunt si altii..iti vei da seama singura.
Daca el te sprijina in tot ce faci, iti este alaturi, locuiti impreuna, te rasfata si iti da incredere, atunci esti strict tu de vina cu teama ta. Ce sa iti mai zic?? :) Sper sa aud de bine si sa ai si tu parte vreodata de un om care sa te aprecieze si sa iti fie alaturi in momente grele..( asa cum iubitul meu ma sprijina in lupta cu cancerul- este dovada suprema de iubire si respect ).
Mult succes si autosugestioneaza-te ca o sa fie bine, daca esti pregatita sa mergi pe acelasi drum cu el.
Te pup.
0
13-04-2011, ora 22:12
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
rRevin cu un lucru: am citit acum cu atentie un post de-al tau in care spui ca ti-ai pierdut tatal ( si eu, si te inteleg ).dar am pus o intrebare nepotrivita, legata de parinti si acum vroiam sa cer scuze.
Faptul ca nu mai ai tata, este din nou un mic motiv care participa la temerile tale si mai ales faptul ca nu discuti cu mama ta la fel de deschis cum o faci nu noi...te-ar ajuta foarte mult mama ta daca ai lasa-o sa inteleaga ce e in sufletul tau, dar stiu ca exista o mica bariera pe care nu o poti inca depasi.

Faptul ca esti precauta, e un fapt bun, dar ca te stresezi si iti faci griji multe, nu te va ajuta, te va macina si te va obosi, vei vedea.
Vreeau sa te sprijin pe cat posibil si sa incerc sa te fac sa te analizezi cu mai mult rationament. NU imi place cum ti-ai pus problma "ce ar fi viata mea fara el "...este cel mai eronat mod de a gandi, si la fel am facut-o si eu cu fostul, credeam ca nu voi mai gasi un alt baiat cu care sa ma inteleg, si pur si simplu trageam cu dintii de relatie, desi era de mult destramata. Viata nu se termina dupa un singur barbat. Ce ar fi trebuit sa faca mama mea, care dupa 37 ani de casnicie cu tatal meu, Dzeu sa il odihneasca, a ramas vaduva la numai 56 ani? Sa se sinucida? Ce sa faca? Mi-a ascultat si mie parerile si cu judecata ei de femeie trecuta prin viata, s-a imbarbatat si a INCERCAT sa treaca peste, desi il plange zilnic, cum si eu o fac. Da a incercat...nu s-a oprit viata ei aici. Asta incerc sa iti spun. Si stii ceva? Pune mana si imbunatateste-ti relatia cu mama ta, imi vei multumi peste ani! Si mama ta are nevoie de tine asa cum si tu ai acum si vei avea nevoie de ea. Eu imi pretuiesc mama mai mult decat viata si sunt mandra de asta...si daca as rani-o sau as pierde-o as regreta enorm, enorm, enorm. Asa ca ofera-i mamei tale atentia pe care o merita, discuta mai deschis cu ea, sunt convinsa ca te va intelege, si poate a trecut si mma ta prin ce treci tu si iti va spune exact ce vrei sa auzi. revin maine. o seara buna!
0
14-04-2011, ora 23:26
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Buna seara!
Parca ma regasesc in randurile voastre...
Imi pare foarte rau pentru boala ta nu am cuvinte...
Da asa cum ziceam trebuie sa las din gelozie si sa fiu mai indiferenta pentru ca parca miai citi gandurile, , ce-o face acum...etc" si ma stresez foarte mult pe asta efectiv ma consum degeaba, ce e sa se intample nu poti evita insa nu as vrea sa fiu tradata atata timp cat eu sunt fidela si sincera astept acelasi lucru din partea partenerului el poate imi ofera dar eu in schimb nu am increderea suficienta si poate de asta ma stresez asa mult ma gandesc si chiar as vrea sal urmaresc poate il prind cu ceva sau poate nu, dar de multe ori unele mici chestii care nu au nici o importanta probabil in alte relatii eu critic altfel poate nu stiu cum trebuie sa reactionez !
Apreciez ca ti-ai cerut scuze in legatura cu tatal meu dar stai linistita nu te criticam, oricum nu aveai de unde sti...din pacate viata e dura cu noi poate ne pedepseste prin faptul ca nea luat un parinte sau poate asa a fost mai bine nu stiu..., dar e greu si dureros!
Cu mama relatia e din ce in ce mai ok asa pare e adevarat inca exista o bariera mare intre noi dar nu cred ca as vrea sa deschid un subiect fiind vorba de problemele mele, saraca are destule probleme, ganduri, inca un copil de crescut in continuare, neajunsurile, bolile ii sunt si ei deajuns mia dat si ea sfaturi cand a crezut si cum a crezut, dar eu prefer sa stau deoparte cu problemele mele cu toate ca 99, 9% mar sprijini indiferent de situatie!
Cu siguranta gandesc asa momentan ca ce am sa fac cu viata mea mai departe din cauza ca sunt mult prea atasata de el pentru asta trebuie sa fiu mai indiferenta mai rece asa zis, ca sa pot trece mai usor peste ce imi va rezerva viitorul peste probleme si cine stie poate peste o despartire de el...
O seara buna!
0
15-04-2011, ora 15:46
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Ma bucur ca ai inteles sfaturile noastre si mai ales ca ai inteles ca te consumi foarte mult degeaba. De te va insela si il vei prinde, vei sti ce ai de facut..de iti va fi fidel si tu ai temeri degeaba..stii ce ai de facut...

Este normal ca intr-o relatie, din moment ce tu esti fidela si te daruiesti lui, sa astepti ca si el sa fie fidel, dar nu intotdeauna primim ce asteptam. Daca tu stii sigur ca te inseala si este un om infidel, ia masuri. Daca nu te-a inselat niciodata, si nu ai nici o dovada...renunta la ideea cu inselatul. Da, este al naibii de rau sa te simti tradata dupa ce ai investit atatea sentimente intr-o relatie, dar nu trebuie sa traiesti cu frica asta...te consuma, si te macina, asa cum ai zis si tu.
Luati relatia ca atare, lasati-o sa curga de la sine fara certuri inutile, si fara neplaceri. Daca vrei sa mergi pe acelasi drum cu el, si tu trebuie sa ii accepti niste lucruri, asa cum si el trebuie sa te accepte pe tine, cu tot cu suspiciunile tale.
E bine pe de-o parte ca o protejezi pe mama ta, dar ar fi bine daca ai putea sa o asculti si tu pe ea dn cand in cand, i-ar face bine sa aveti o discutie mama- fiica macar odata, asa, la un suc, cafea...

Sper ca o sa aud de bine din parte ta, legat de relatia ta si nu iti mai face un milion de ganduri negre, ca nu iti fac bine.
Te pup si bafta!
0
15-04-2011, ora 20:36
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Buna!
Incerc, incerc si iar incerc sa numai am atatea ganduri, incep sa renunt chiar la unele planuri si sa ma consolez ca daca e sa faca ceva tot o va face dar sper sa am si dovada, asa imi va fi mai simplu si mai usor sa iau masuri, trebuie sa las ca timpul sa rezolve lucrurile sa nul presez sa nu ma consum sa nul sun des doar daca este cazul sa fiu femeia perfecta sa nui arat ce si unde cand si cum ma doare.si cu siguranta poate am sai atrag atentia mai mult si chiar de nu va fi asa cel putin o sami fie mie mai simplu si mai usor pe mai tarziu!Asa vreau sa cred!
Credeti-ma ca de cand am inceput sa port o discutie cu voi deja ma simt mai bine si gandesc altfel si stiu ca trebuie sa fiu alt om!
Cum am zis si in mesajul anterior am inceput sa discut cu mama pe cat se poate eu o ascult cu placere si as ascultao oricand dar nici ea nu e deschisa fata de mine acum 2 saptamani i-am si propus ca orice gand negru sau of are sami faca un bip si o sun si discutam o ascult cu ceea mai mare placere dar mia zis ca nu am sa pot eu sati fac mereu bip cand am eu ceva...Eu totusi sper ca macar sa fie o discutie intre noi ok fara certuri si deja si asta e un pas!

Am sa va multumesc incontinuare pentru toate sfaturile voastre si sunt sigura ca o sa-mi ascultati incontinuare problemele nu neaparat in relatie ci orice problema de zi cu zi, cel putin imi face placere sa vorbesc/dicut cu voi ma simt mai bine, in schimb in acelasi timp sper ca nu va deranjez sau mai rau sa va sacai!
Te pup o seara frumoasa!


P.S. Id mess -* doar daca vreti!

(*modificat de admin)
0
21-04-2011, ora 13:11
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Buna Laura ce se mai intampla cu tine, ia id-ul meu si poate mai vb te pup!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul