oare nu ma mai iubeste ?

27-12-2009
liv85
Nu este medic/terapeut
liv85
Sunt cu prietena mea de 4 ani (eu am 24 de ani si ea 20 ) si uneori am impresia ca nu ma mai iubeste ca inainte. Relatia noastra a avut cateva intreruperi ( pauze ) scurte de-a lungul timpului dar niciodata nu se purta asa rece sau distant cu mine. Asta vara am fost despartiti ( 2 luni ) pentru ca m-a inselat cu un fost prieten de-al ei ( a fost doar ceva de moment si doar s-au pupat nu au facut sex ). Initial a fost o lovitura foarte dureroasa pentru mine si nu mai aveam de gand sa ma impac cu ea, dar am apreciat faptul ca nu mi-a ascuns lucrul asta, daptul ca nu a facut sex cu el si. faptul ca m-a cautat sa-si ceara iertare. Ne-am impacat acu 3 luni si initial totul era ok.Vorbeam despre viitor, imi spunea ca are planuri cu mine totul era super... Ne intelegeam super, nu ne certam se vedea ca ii pare rau pentru ce a facut si ca ma iubeste dar. de vreo saptamana e foarte rece si distanta cu mine. Se exclude ipoteza ca ar putea sa se repete ce a facut asta vara ( adica sa ma insele ) pentru ca ala nu e din bucuresti e din tg jiu si nu a tinut legatura cu el nu l-a mai vazut. Singura problema este ca se poarta distant si rece cu mine, toata ziua nu ma suna numai eu o caut, se enerveaza repede din nimicuri, parerile mele pt ea nu conteaza... adica daca nu fac cum vrea ea se sukareste imediat. Ea sustine ca ma iubeste dar ca sunt anumite chestii care nu ii plac la mine. De cateva ori mi-a spus ca eu sunt prea bun pt ea, ca nu ma merita, ca nu merit ce mi-a facut asta vara si ca e constienta ca eu o iubesc mai mult decat ma iubeste ea, ca ea iubeste in alt mod si ca suntem diferiti. Va rog din suflet... orice sfat e bun CUM SA O FAC SA MA IUBEASCA CA LA INCEPUT ? Nu cred ca as putea trai fara ea, o iubesc enorm si mi-e teama ca o sa o pierd. In primii ani de relatie chiar se vedea clar ca ma iubeste era cu totul si cu totul alta persoana, chiar dak ne mai certam din nimicuri. Acum e schimbata. Nu pot sa renunt la ea si nu imi pot imagina viatza fara ea.
8 comentarii
0
27-12-2009, ora 11:11
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
buna!
Am citit ce ai scris si nu m-am putut abtine.
Deci spui ca aveti o relatie de 4 ani, adica de cand ea avea 16 si tu 20. Si mai spui ca ea nu mai este ca la inceput. Pai asta ar insemna ca ti-ai dori ca ea sa se fi oprit din crestere si maturizare la varsta de 16 ani!
Este firesc, ca FEMEIA de 20 de ani sa nu mai fie aceeasi ca FATA de la 16! nu crezi ?!
Ai discutat cu ea, ai identificat chestiile alea care zici ca nu-i plac la tine? cu ce va ocupati? ce preocupari aveti?
Te intrebi cum sa o faci sa te iubeasca la fel ca la inceput. Pai, dupa umila mea parere, inceputul nu-i decat odata ca de-aia se cheama inceput! Poti eventual continua construirea relatiei pe noi criterii si preocupari specifice varstei de acum cand niciunul dintre voi nu mai este copil. Cu varsta prioritatile se mai schimba, se transforma, iar relatia se dezvolta nu revine la inceput, ea merge in cel mai bun caz inainte.
Mai gandeste-te la ce ti-am spus si daca nu te-am deranjat si vrei, poate mai tinem legatura. Mentionez ca nu sunt psiholog. Ti-am scris numai ca om si femeie.
P.S. Mai scrii undeva ca, , totul era super..ne intelegeam super.." CE anume era super si la care chestii va intelegeati super si la care nu? Caci relatia nu a mai evoluat chiar super, de unde trag concluzia ca nu era totul chiar asa super cum se vedea de la tine. Stii, asupra unei relatii exista cel putin doua puncte de vedere daca nu-i luam in calcul si pe cei din jur, care la randul lor ar putea avea alt punct de vedere (nu ca asta ar conta, am vrut numai sa fiu mai clara).
0
27-12-2009, ora 14:22
liv85
Nu este medic/terapeut
liv85
Cand am zis ca nu mai e ca la inceput m-am referit la sentimente. Adica inainte se purta altfel cu mine era mult mai iubareatza, se vedea ca ii pasa, imi arata ca ma iubeste. ce vrei sa zici ca e normal o data cu trecerea timpului iubirea sa se stinga incet ? Asta intelegi prin maturizare ? Am discutat cu ea si mi-a spus ca este multumita de rel noastra dar nu ii convine ca nu sunt un tip spontan in anumite contexte. In rest zice ca e ok, desi se supara si se sukareste din nimicuri... se poarta uneori ca un copil parca era mai matura inainte pe bune... Chestia este ca eu chiar iau in serios relatia asta dar am impresia ca ea nu, am impresia ca ea e prea copilaroasa si indiferenta in anumite cazuri. Nu m-ai deranjat sunt deschis la orice fel de parere ( atata timp cat nu ma ia nimeni la misto )...
Cand am zis ca inainte era super ne intelegeam super ma refeream la faptul k ea era cu totul si cu totul alta pers ( si asta nu la 16 ani, ci chiar si anul trecut )
Nu ma intelege gresit sunt constient ca nu mai suntem copii dar e normal o data cu trecerea timpului sa se duca totul de rapa ?
0
27-12-2009, ora 14:23
liv85
Nu este medic/terapeut
liv85
Si inca ceva... inainte vroia sa petrecem mai mult timp impreuna... acum... tb sa ma rog de ea sa ne vedem sau sa vina sa doarma la mine.
0
27-12-2009, ora 16:25
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Uite, vezi ce patesc atunci cand ma bag unde nu-mi fierbe oala? M-ai inteles putin gresit. Nici prin vis nu mi-ar trece sa fac misto de cineva.
Hai sa ne intelegem : sentimentele au o gama foarte larga, sentimentul de iubire fiind unul dintre ele. Dar nu este singurul ! Cu timpul gama acestor sentimente se mareste, mai vrei si altceva in afara de DRAGOSTE! Hai fii cinstit cu tine si recunoaste ca intr-o relatie interumana dragostea nu este de ajuns! O stii din filme, o stii din carti, o stii din viata de zi cu zi!
Nu am spus ca este normal ca odata cu trecerea timpului iubirea TREBUIE sa se stinga incet. Am vrut sa spun ca odata cu varsta ea capata noi valente, se imbogateste, trece de faza, , stele si meteoriti" in ceva care cere o baza mai solida.
Uite te citez :, , Cand am zis ca inainte era super ne intelegeam super ma refeream la faptul k ea era cu totul si cu totul alta pers ( si asta nu la 16 ani, ci chiar si anul trecut "
Ea nu era si nu este alta persoana, este aceeasi persoana doar ca s-a maturizat. Orice ar insemna acest lucru!
Trebuie sa o cunosti si RE-CUNOSTI asa cum este ACUM si cum va fi in viitor. La fel si ea. Trebuie sa te cunoasca si RE-CUNOASCA mereu! Asta inseamna ca suntem permanent supusi schimbarii, determinata de multe elemente si trairi atat interioare cat si exterioare. Ce frumos (oare!?) ar fi sa ne izolam pentru totdeauna in, , bula" noastra de iubire! Dar asta ar insemna sa stam pe loc. Si nu se poate! Ne convine sau nu, trebuie sa mergem inainte si sa gasim solutii pentru toate evenimentele vietii, astfel incat sa nu ranim pe nimeni. Daca este posibil nici macar pe noi!
Stii cum se spune, in dragoste este unul care iubeste si unul care se lasa iubit. In majoritatea cazurilor cred ca asa este si atunci cineva trebuie sa faca un compromis. Depinde care dintre ei este mai intelept. Dar oricum si compromisul are limite.
Inca odata te salut cu tot dragul din lume si niciodata, DAR NICIODATA, sa nu iti imaginezi ca as face, , misto" de asa ceva, de tine ori altcineva!
0
27-12-2009, ora 16:34
liv85
Nu este medic/terapeut
liv85
Merci mult de tot pt sfaturi. Acum am inteles ce ai vrut sa zici. Stai lin, nu te-am acuzat ca ai face misto. Asta incerc sa fac... sa o RE-CUNOSC dar problema e ca ea acum, mai matura fiind este mult... dar mult mai rece decat a fost vreodata. Avand in vedere si ce a facut asta vara, nu ar trebui lucrurile astea sa-mi ridice un semn de intrebare ? Consideri ca atitudinea ei este una normala de persoana care iubeste ? Sincer acum.
0
27-12-2009, ora 17:34
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
oups!
SE PARE CA AI FOST INTRERUPT DIN SCRIS!
Si stii, eu nu-mi aduc aminte ce-a, , facut" asta-vara!
Stii ce a facut? A sarutat alt baiat decat tine! Stii, lumea este plina de baieti care deabia asteapta sa fie sarutati, si de fete care debia asteapta sa-i sarute!
TU nu ai sarutat niciodata alta fata? Poate da, pote nu...nu este treaba mea...dar...!
SI CE!
Fa-o sa vrea sa te sarute numai pe tine, fa-o sa vrea sa te iubeasca numai pe tine, fa-o sa vada ca numai cu tine va descoperi PARADISUL! V-ati gandit vreodata la asta : sa redescoperiti paradisul!
0
27-12-2009, ora 17:53
liv85
Nu este medic/terapeut
liv85
Eu niciodata nu am inselat-o. Ce a facut ea se cheama inselat... in caz ca nu stii iti spun eu ! Probabil ca nu ai fost niciodata inselata de vb asa superifcial despre asta de parca ar fi o chestie normala !!! Am facut tot ce mi-a stat in putinta sa ma iubeasca, cat despre redescoperirea paradisului... asta tb facuta in 2 nu de unul sing... ma simt singur in relatia asta pentru ca ea nu participa aproape deloc in ultima perioada. in fine observ ca nu prea m-ai inteles... asta este...
0
27-12-2009, ora 18:14
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Te-ai infuriat!
Pai, tu ai spus :, , m-a inselat cu un fost prieten de-al ei ( a fost doar ceva de moment si doar s-au pupat nu au facut sex ) , , Initial a fost o lovitura foarte dureroasa pentru mine dar am apreciat faptul ca nu mi-a ascuns lucrul asta "., , Se exclude ipoteza ca ar putea sa se repete ce a facut asta vara ( adica sa ma insele ) pentru ca ala nu e din bucuresti e din tg jiu ". Adica de ce se exclude ipoteza? In Bucuresti nu mai sunt barbati?
Hei! revino-ti!
VORBITI !
Si stii ceva, scuza-ma ca m-am bagat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul