Ochi supra solicitati

18-09-2009
Viktorik
Nu este medic/terapeut
Viktorik
Buna ziua, multumesc tuturor ce participa la forum, in special medicilor. Imi petrec foarte mult timp la masa pentru desen - pina la 18 ore in unele zile dar si in fata calculatorului. Intr-un an am castigat un (- 0.5 )la ochiul sting.
Mai mult privesc aproape deoarece proiectez case manual.Sunt student la fac. de arhitectura.
As vrea sa stiu ce lampa (halogen, incandescent, fluorescent...) e сea mai buna pentru ochi?.
Se merita sau nu de purtat ochelari la asa deviere a vederei?
Ce sa fac daca ochii obosesc dar eu nu am de ales si am de a-i folosi mai departe, sunt ceva preparate pentru o prfilaxie?

Multumesc.
5 comentarii
0
18-09-2009, ora 22:02
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Vitavision de la Walmark conform prospectului aferent, administrat profilactic + lampă tip halogen + consult oftalmologic + gândire pozitivă!

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
| NIHIL SINE DEO - NIMIC FĂRĂ DUMNEZEU (DUMNEZEU = α şi Ω, Începutul şi Sfârşitul,
Făcătorul cerului şi al pământului, al tuturor celor văzute şi nevăzute!) |
→ Nădejdea mea este Tatăl, Scăparea mea este Fiul, iar Acoperământul meu
este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, Slavă Ţie! ←

«Oamenii sunt adesea neînţelegători, iraţionali şi egoişti...
Iartă-i, oricum!
Dacă eşti bun, oamenii te pot acuza de egoism şi intenţii ascunse...
Fii bun, oricum!
Dacă ai succes poţi câstiga prieteni falşi şi duşmani adevăraţi...
Caută succesul, oricum!
Dacă eşti cinstit şi sincer, oamenii te pot înşela...
Fii cinstit şi sincer, oricum!
Ceea ce construieşti în ani, alţii pot dărâma într-o zi...
Construieşte, oricum!
Dacă găseşti liniştea şi fericirea, oamenii pot fi geloşi...
Fii fericit, oricum!
Binele pe care îl faci azi, oamenii îl vor uita mâine...
Fă bine, oricum!
Dă-i lumii tot ce ai mai bun şi poate nu va fi niciodată de ajuns...
Dă-i lumii tot ce ai mai bun, oricum!
La urma urmei, ce este între tine şi DUMNEZEU...
N-a fost niciodată între tine şi ei, oricum!» "• MAICA TEREZA (Agnes Gonxha Bojaxhiu).

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
0
18-09-2009, ora 22:19
Viktorik
Nu este medic/terapeut
Viktorik
multumesc mult!!!!!!!
0
18-09-2009, ora 22:46
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
AAAAAAAAA, şi mult, mult, dar foarte mult succes în viaţă şi binecuvântări alese din partea Lui Dumnezeu! ;))))))))))))))))))))
0
19-09-2009, ora 15:05
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Este important consultul oftalmologic cu cicloplegie, pentru a stabili corect viciul de refractie si corectia optica potrivita; eu va recomand pentru lucru, iluminarea cu un bec incandescent de 60w ( cele de 100 w nu se vor mai folosi, din considerente ecologice), lumina sa vina de la o inaltime de 40 de cm, de la o lampa situata deasupra suprafetei de lucru, pentru a asigura un spot luminos cu diametrul de 40 cm; regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete( in fiecare zi un fruct sau o leguma care sa fie proaspete, in special cele verzi, morcovi), sirop de afine; numai bine
0
19-09-2009, ora 16:43
Viktorik
Nu este medic/terapeut
Viktorik
Multumesc, am incercat cu cel de 60w si parca nu-mi ajunge lumina sau poate ca ochiul deja sa acomodat la becul de 100w. Mi sa mai zis ca cele incandescente nu actioneaza atit de negativ asupra vederei dar cele cu halogen imi pare ca au cam aceeasi culoare si carasteristica doar ca economisesc 30% si sunt mai ecologice nu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.