Omuletul dupa amigdalectomie !

30-10-2014
Oprea Vlad
Nu este medic/terapeut
Oprea Vlad
Buna ziua !
Am avut acum 4 zile o intreventie chirurgicala prin care mi s-au extirpat amigdalele ! Cu anestezie generala in jumatate de ora am fost gata. Dupa ce m-am trezit din anestezie chiar aveam pofta de mancare si am baut in 2 ore de la operatie vre-o 2 litrii de apa. Aveam doar un oarecare disconfort la inghitire in rest nimic ! Dar uitandu-ma in oglinda am observat ca omuletul meu este mai gros, mai alungit si are un aspect gelatinos ! E ceva normal ? Ca medicamente post operatorii mi-au fost prescrise Azitrox 500 mg, algocalmin si nurofen !
4 comentarii
0
30-10-2014, ora 18:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este reactie normala
se poate administra pufuri de Bioparox 1 la 6 ore
0
30-10-2014, ora 21:29
Oprea Vlad
Nu este medic/terapeut
Oprea Vlad
Va multumesc pentru raspunsul acordat ! Spuneti-mi va rog cam in cate zile o sa revina la normal ?
0
10-11-2018, ora 11:07
Liviu01
Nu este medic/terapeut
Liviu01
Buna ziua, domnule doctor. M-am operat alaltaieri de amigdale prin anestezie generala. S-au prins acele cruste albe insa omuletul ocupa tot gatul, este enorm ! Si doamna doctor a spus ca nu a vazut asa omulet mare niciodata. Mi.au spus ca ar fi un edem post operator. Mi se pare enorm, imi acopera tot gatul, deabia respir! Imi administreaza cortizon acum. Va rog din suflett sa imi spuneti ce sa fac? Cu ce pastile mai pot completa? Se mai retrage acest edem? Va multumesc
0
26-01-2019, ora 11:23
Edw89
Nu este medic/terapeut
Edw89
Salut, care a fost problema cu omuletul mărit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.