onicomicoza

19-08-2009
tordayizabella
Nu este medic/terapeut
tordayizabella
Buna ziua! sunt un fidel cititor al acestui site si doresc sa ajut pe acei suferinzi de onicomicoza(ciuperca la nivelul unghiilor)care nu au reusit sa scape de ac.boala.Eu am contactat ac.afectiune acum 22 de ani(si am 41 de ani!) si ptr. mine a fost un chin de-a lungul anilorsi cred ca va dati seama de ce?! Sunt din Cluj si am la o policlinica particulara Interservisan unde mi s-a facut si recoltare la laborator unde s-a diagnosticat ce fel de ciuperca am la nivelul unghiilor si astfel am primit tratamentul cu Terbisil din export si nu Terbinafina facut de Romania intradevar este scump medicamentul dar va spun cu constiinta curataca are efect, il i-au de 2 luni de zile si se vede deja unghia sanatoasa si nici nu va pot spune cat de altfel ma simt.ac. medicament se afla pe piata de aprox. 8 ani si spun la mine a ajutat dar sa nu incercati tratamentul din propria initiativa neaparat mergeti la un bun dermatolog si insistati sa va faca analia si la laborator ptr. a vede ce fel de ciuperca este ptr. ca de-a lungul anilor am incercat fel si fek de medicamente si nimic n-a ajutat din contra mi-a afectat cat de act si ficatul

va doresc sanatate tuturor cititorilor iza
10 comentarii
0
19-08-2009, ora 18:16
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, va cred ca functioneza momentan, insa mai aveti rabdare cu tratamentul.

Doua luni nu spune inca nimic, s-ar putea sa va apara altundeva altceva sau sa revina cum terminati.

Totul depinde de toxina care o folositi, una puternica este in stare sa distruga ciupercile dar daca cauza bolii nu este indepartata din sange aceasta toxina nu va indeparta decat ciuperca temporar sau poate permanent dar nu fara a creea ceva nou altundeva.
Mai aveti ceva rabdare...
0
19-08-2009, ora 19:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Unguentul Propoderm cu 500% mai bun decat Terbisil!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
19-08-2009, ora 19:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scz, am vrut sa spun ca propoderm este cu 500% mai bun decat...sorry!
0
19-08-2009, ora 19:09
tordayizabella
Nu este medic/terapeut
tordayizabella
raspuns ptr.scarface

nu stiu cine esti un om simplu sau chiar medic dar te rog mult daca nu ai motive intemeiate nu fii asa de pesimist si sigur pe tine de cea ce scrii sau crezi ca stii!!! am vorbit cu mai multi oameni afectati de ac. boala si a ajutat untratament poate fi minim 6 luni sau i an max. si sunt convinsa ca pot scapa de ac. boala si ca ar afecta altundeva in organism, da nu este exclus ptr. ca si asta ca si alte medicamente au efecte nedorite asupra organismului asa ca te rog lasa pesimismul deoparte si eu cred ca si altii de altfel ca un om bolnav ar trebui incurajat nu dezamagit sau tu nu ai fost nicioadat bolnav si ptr. asta nu-ti pasa de suferinta altora?!!!!te intreb eu????????????????
0
19-08-2009, ora 19:19
tordayizabella
Nu este medic/terapeut
tordayizabella
raspuns ptr. toti inclusiv scarface

cred ca nu suntem pe aceiasi pagina scriu ptr. scarface, adica eu urmez un tratament si interior prin tablete Terbisil de 250 mg si si exterior adica Terbisil unguent acum cred ca ne-am intelkes cat de cat
0
19-08-2009, ora 22:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Tordy: nu sunt pesimist deloc, sunt mai degraba realist, deoarece pana in ziua de azi nu am dat de
nimeni care sa fie vindecat la boli de piele cu astfel de metode si am constatat ca boala revine mai tarziu intr-o forma noua. Bineinteles ca va doresc vindecare din tot sufletul dar sfaturi la care inca efectivitatea nu a fost total demonstrata le privesc sceptic din cauza experientiei si nu a pesimismului. Ati interpretat gresit postul meu. De aceea am spus "ca va cred" dar "sa mai aveti rabdare..."
Indiferent de tratament credinta in vindecare este importanta.
Va doresc succes in orice caz !
0
20-08-2009, ora 11:08
CrinaV
Nu este medic/terapeut
CrinaV
Acum 3 luni am fost la medicul dermatolog pentru onicomicoza la unghiile mari de la picioare si mi-a dat sa iau ITRACONAZOL (substanta activa) care se gaseste de ex. in OMICRAL, cate 2 capsule, dimineata si seara, timp de 1 saptamana, deci 28 capsule, dupa care faceam pauza 3 saptamani si reluam a doua luna cu inca 1 saptamana de tratament, dupa care faceam pauza 3 saptamani si reluam a treia luna cu 1 saptamana de tratament.
Pot sa va spun ca in 3 luni de zile, pot sa spun ca mi s-au vindecat unghiile de la picioare, desi pe prospectul medicamentului spune ca substanta actioneaza in organism timp de 6 luni de la sfarsitul tratamentului, mi-au cazut unghiile mari dar nu de la radacina, incepand sa creasca unghiile noi.

Sunt foarte multumita si am uitat sa va spun ca acest tratament trebuie luat cu un hepatoprotector, de ex. liv 52, essentiale pt ca este nociv ficatului.

Sanatate multa!
0
20-08-2009, ora 11:45
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, ma bucur si pt. dvoastra si pt. sfatul dat altora care poate ajuta si la altii.

Este f. normal ca o ciuperca si chiar unghiile sa fie omorate de o toxina puternica potrivita luata destul timp, de acest lucru nu ma indoiesc deloc, dar ciuperca a venit ca urmare a calitatii proaste a sangelui iar cu astfel de medicamente nu face nici o favoare sangelui si ficatului ci dimprotriva.

Exista si tratamente hoemopate si naturiste fara substante nocive care ajuta insa la astfel de afectiuni si care nu distrug nici sangele si nici ficatul, dar nici aceastea nu sunt usor de gasit pt. fiecare.

Sa speram ca nu ati daunat prea mult oganelor si sangelui ca sa aveti alte probleme dupa aceea.

In orice caz tratamentul intrerupt regulat plus hepaprotectoare luate paralel sunt idei foarte utile pt. pacienti care folosesc astfel de toxine iar dupa o astfel de "cura" trebuie detoxifiat mai departe ficatul.
0
20-08-2009, ora 11:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pt. detoxifierea ficatului exista 2 remedii homeopate FOARTE efective:
Sulfur si Nux vomica (in dilutia CH15) mai ales la intoxicatia dupa medicamente chimice

Aceste remedii se iau ori separat ori alternant (unul in zilele pare si celalalt in zile impare) cate o granula care se suge pt. cateva zile la rand dupa care se rareste intervalul la 2-3 zile si la 1 saptamana.

Paralel se poate lua si Chelodinium CH15 care ajuta la drenaj de 1-2 ori pe zi cate o granula timp de cateva zile si /sau Carduus marianus CH15 ( alternant cu Chelodinium)
0
07-07-2022, ora 11:54
yom
Nu este medic/terapeut
yom
Buna ziua dl Terapeut Niculae Nicuşor, o rugaminte puteti sa ne spuneti o schema de tratament cu PROPODERM pe care o recomandati pentru onicomicoza. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •