Operată hernie de disc

04-03-2019
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Bună, problema mea este următoarea sunt operată de hernie de disc L5 S1 de 1 an și 5 luni cu pareza pe partea dreapta recuperarea fiind foarte grea și în momentul de față am dureri mai explicit mi se blochează mușchiul piciorului cârcei ff des și mai rău e că de aproximativ 3 luni am fascicule în picior m-i se zbate mușchiul piciorului încontinuu, careva care a mai trecut prin așa ceva va rog un răspuns și încă o problemă de parcă nu era de ajuns acum vre-o trei zile am avut o căzătură urâtă și de atunci sm o durere permanentă în operație ca o arsură, , ce se poate întâmpla alte dureri nu am decât durerea în operație de mers pot merge, cine mă poate ajuta cu un răspuns, mulțumesc frumos
7 comentarii
0
05-03-2019, ora 13:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui un examen neurologic pentru evaluarea situatiei si eventual o examinare electrofiziologica (EMG).
0
05-03-2019, ora 19:41
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Mulțumesc frumos pentru răspuns domnule doctor, problema mea este că sunt din Buzău și nu știu unde aș putea face acest (EMG) mai se pune cazul să mai fac și RMN, mă înspăimântă gândul să nu fie din nou o nouă hernie de disc, , fascicule pe care le am se observă cu ochiul liber foarte deranjante și puternice nu sunt dureroase, , și observ că de când am aceste fascicule cârcei am foarte rar, prima data cârcei la gamba erau ff des și foarte puternici o durere insuportabila de maxim 2min de simțeam că mi se rupe mușchiul, acum nu mai am aceasta problema dar am rămas cu fasciculatii, țin să precizez că iau alanerv de 2 luni dar degiaba mulțumesc frumos încă o data pentru răspuns
0
05-03-2019, ora 21:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate sansa exista.
0
10-04-2019, ora 14:37
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Bună ziua domnule doctor revin cu un răspuns am făcut de curând un rmn coloana lombara și nu mi-a ieșit prea bine vă rog un răspuns nu vreau să mai ma operez a doua oară ajutați-mă ce să fac, interpretare rmn :lamilectomie l5 dreapta. Corpi vertebreli cu formă, semnal și înălțime păstrată. Disc intervebral l5 s1 deshidratat cu hiposemnal t2 și reducerea înălțimii sale posterioare. Protruzie discala l3 l4 cu tsngetizare la sacul tecal și amprentarea rădăcinilor nervoase bilateral în segmentul preforaminal, predominant stânga. Hernie discala l4 l5 cu baza 15 mm ce depășește planul osos cu 6 mm ce amprenteza rădăcinile nervoase bilateral în secmentul preforaminal. Protruzie discala discala l5 s1 cu tangetizare la sacul tecal și amprentarea rădăcini nervoase pe partea dreapta în secmentul foromenal. Con medular irm normal. Fără modificări de semnal la nivelul musculaturii paravertebrale.hipersemnal t2 la nivelul articulațiilor interapofizare. Concluzia :1 protrunzii discale etajate l3-l4 și l5-si. 2:hernie discala l4 l5 dreapta.3:reactie inflamatorie interapofizara. Vă rog din suflet îmi puteți spune este grav aștept un răspuns mulțumesc
0
10-04-2019, ora 21:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca aveti CD-ul cu imaginile, puteti sa trimiteti pe adresa mea de mail cu ajutorul wetransfer.com
romedicro@gmail.com
0
11-04-2019, ora 06:59
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Da am CD ul dar nu știu cum să procedez ca să vi-l trimit
0
11-04-2019, ora 21:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
programul este destul de simplu. continutul CD-ului trebuie inpachetat intr-un singur file apoi intrati pe wetransfer, alegeti varianta free, incarcati file-ul dat adresa si trimiteti fileul pe edresa mea de mail. eu il descarc si ma uit cum arata RMN-ul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.