Operată hernie de disc recidiva după un an jumate

11-04-2019
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Bună ziua, în speranța că voi primi un răspuns vreau să vă spun mai amănunțit problema mea. Sunt operată de hernie de disc l5 s1 dreapta de un an jumate de aproximativ 5 luni am fasciculatii în gamba piciorului drept mi se zbate mușchiul încontinuu, fapt care ma pus pe gânduri și am repetat din nou un rmn țin să precizez ca acum o luna jumate am am căzut cam rău, problema este ca dacă m-ați putea ajuta cu un răspuns nu vreau să mă mai operez din nou, mai ales că dureri nu prea sunt decât acest disconfort la picior. Interpretarea rmn:laminectomie l5. Corpi vertebrali cu formă, semnal și înălțime păstrată. Disc intervebral l5 s1 deshidratat cu hiposemnal t2 și reducerea înălțimii sale posterioare. Protunzie discala l3 l4 cu tangentizare la sacul tecal și amprentarea rădăcinilor nervoase bilateral în segmentul preforminal, predominant stânga. Hernie discala l4 l5 cu baza 15 mm ce descrește planul osos cu 6 mm ce amprenteaza rădăcinile nervoase bilateral în segmentul preforminal. Protunzie discala l5 s1 cu tangentizare în sacul tecal și amprentarea rădăcinii nervoase de partea dreapta în segmentul foramenal. Con medular irm normal. Fără modificări de semnal la nivelul musculaturii paravertebrale. Hipersemnal t2 la nivelul articulațiilor interapofizare. Concluzii :1protunzii discale etajate l3 l4 și l5 s1. 2:hernie discala l4 l5 dreapta. 3:reacție inflamatorie interapofizara. Acesta este interpretarea radiologului vă rog un răspuns dacă se poate. Mulțumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul în hernia de disc - medicație vs operație
  •