operatia de nevi pigmentari, streptococ, bacil coc, dureri

22-02-2007
aleksy
Nu este medic/terapeut
aleksy
Doresc sa fac o completare la sub anterior postat de mine.. :-S am zis ca analizele au iesit ok, in sensul ca nu mi-a zis nimic doctorita, dar eu am vazut 3 rezlt in chenar, dintre care ma ingrijoreaza lym% care a iesit cu 3, 4 unitati mai mare.l-a influentat streptococul sau ar tb sa intreb doctorita? Am terminat tratamentul de o luna, dupa care am facut sediment si sumar de urina, mi-a gasit bacil coc, l-am tratat si piciorul tot ma doare...mi-e teama sa nu fie ceva grav si m-am saturat sa merg la doctorita sa o stresez si sa stau si 3, 4 ore la cabinet.
9 comentarii
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu daca trebuie sa-ti sacai medicul de familie pentru problemele legate de operatia la piele! Cel mai bine ar fi sa te adresezi medicului care te-a operat, deoarece el stie ce a facut acolo!
0
22-02-2007, ora 00:00
DrCosmin
Nu este medic/terapeut
DrCosmin
Din cate tin eu minte, dumneavostra aveati problema cu genunchiul.Ma intreb daca nu cumva, streptococul pe care il aveti este Streptococul beta hemolitic de grup A.In acest caz este foarte posibil sa aveti un reumatism articular acut in stare mai mult sau mai putin incipienta.Neaparat trebuie sa faceti analiza- ASLO ca sa vedeti daca este sau nu aceasta bacterie.Luati intre timp niste antiinflamatoare: marcofen, diclofenac etc.Acum depinde de dvs. daca vreti sa mergeti la medicul de familie pentru ASLO sau va duceti direct la un laborator.Multa sanatate!
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In primul rand, domnule dr. Cosmin, te rog sa mai citesti despre reumatismul articular acut si sa vezi daca acesta afecteaza una sau mai multe articulatii, apoi vezi daca tratamentul este cel recomandat de tine in aceasta boala. Daca totul aste OK, atunci inseamna ca ai dat un sfat bun. Daca nu, mai reflecteaza inainte de a recomanada un tratament!
0
22-02-2007, ora 00:00
aleksy
Nu este medic/terapeut
aleksy
:))))
0
22-02-2007, ora 00:00
DrCosmin
Nu este medic/terapeut
DrCosmin
1.Nu am dat nici un diagnostic, mai ales unul de certitudine.
2.NU am recomandat un tratament pentru RAA, in consecinta.Asadar, antiinflamtoarele pana una alta, ar putea ameliora simptomele ( durerea si inflamatia NU sa trateze RAA ).
3.La 25% din cazuri ( Gherasim) debutul bolii este insidios ( deci nu neaparat poliartralgii ), astfel ar merita incercat si un ASLO.
Daca pacienta a avut antecedente heredocolaterale de RAA sau o infectie faringiana cu germenul de mai sus !?
Pe langa acestea, incidenta maxima a bolii este maxima la copii si adolescenti si scade la adulti ( M.Dorobantu-Compendiu de boli c-v).
Chiar si asa datele prezentate sunt insuficiente. Oricum cred ca am citit destul despre RAA :)))
0
22-02-2007, ora 00:00
aleksy
Nu este medic/terapeut
aleksy
O sa implinesc 22 in martie...streptococul cica, l-a descoperit in exudatul faringian si doc de fam zicea ca e posibil sa-l fi luat din spital...nu mai stiu nici eu ;)) ca streptococul cica nu mai e, doar am facut analize...aia ma nedumereste, iar bacilul coc iar, mi l-am tratat, antiinflamatoare nu mi-a prescris. Sa incerc acum? :-?
0
23-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1."...este FOARTE posibil sa aveti un un reumatism articular acut in stare mai mult sau mai putin incipienta" mie imi suna a diagnostic. Daca tie nu ti se pare a fi un diagnostic. imi cer scuze!
2. "Neaparat trebuie sa faceti analiza - ASLO ca sa vedeti daca este sau nu aceasta bacterie". ASLO nu evidentiaza bacteria ci doar titrul de anticorpi antistreptolizina O!! Daca pacienta a spus ca a urmat un tratament pentru un streptococ, ASLO ar putea sa fie un pic peste normal, dar tot nu releva un RAA!
3. "Debut insidios" - insidios = care apare pe nesimtite, fara manifestari vizibile (DEX). Descrierea durerii din zona articulatiei genunchiului ti se pare "pe nesimtite"? Iar "debut" inseamna din august 2006 pana in februarie 2007?
In rest... succes pe mai departe si. mai reciteste RAA, dar sa si retii ce ai citit !!!
0
23-02-2007, ora 00:00
DrCosmin
Nu este medic/terapeut
DrCosmin
Va accept scuzele in consecinta.:D ESTE o MARE diferenta intre a face o supozitie si a da un diagnostic.Nu cred ca am dat de inteles altceva:))
La unii poti gasi streptococ in exudat faringian ( 20-65 % tot Gherasim; culmea ei i s-a si gasit ). Testul ASLO nu pune un diagnostic dar poate fi util si te poate orienta (daca i se mai fac niste teste concomitent- antihialuronidaza, anti DNA-za etc.), poate duce sau nu la un diagnostic.Atat.Nu a zis nimeni ca are RAA. A te hazarda sa pui un diagnostici pe date insuficiente si pe vorbe. Nu :D.
In ceea ce priveste semantica cuvantului "insidios"- adica fara poliartrita in principal.Oricum datele sunt expuse putin dezordonat.
Cu totii, imi permit sa cred mai avem multe de citit.
Toate cele bune si mult succes asemenea!!!!
0
23-03-2007, ora 00:00
aleksy
Nu este medic/terapeut
aleksy
leziune de menisc am, stimati doctori :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •