Operatia monturilor

27-10-2009
mirela123
Nu este medic/terapeut
mirela123
Buna ziua,

Sunt posesoarea unei perechi de monturi de toata frumusetea, iar acestea au aparut nu datorita incaltarilor necorespunzatoare ci asa m-am nascut. In urma cu 7 ani am suferit o operatie de monturi, la ambele picioare in acelasi timp, a fost o perioada dureroasa, nu atat operatia cat recuperarea.
Va rog sa-mi spuneti daca acum pot efectura o a doua operatie de monturi deoarece aceastea s-au refacut si mersul imi este dureros.
V-as fi recunoscator daca mi-ati spune in ce zona se afla clinica dvs.


va multumesc anticipat.
mirela
6 comentarii
0
27-10-2009, ora 16:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Cu siguranta ca "monturile" pot fi reoperate. Singura problema o constituie tipul interventiei initiale; in cazul in care exista o mutilare articulara metatarso-falangiana, rezultatele nu vor fi aceleasi ca in cazul unei operatii inaugurale.
Puteti consulta site-ul meu, acoloveti descoperi atat informatii despre corectia recidivelor, cat si datele mele de contact.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-05-2012, ora 22:32
gabriela nedelcu
Nu este medic/terapeut
gabriela nedelcu
Buna seara,
Mama mea, in varsta de 66 de ani, este programata pentru operatie luni, 14.05.2012 la sectia Ortopedie a Spitalului Judetean Braila.Citind acum pe acest site despre performantele acestui tip de interventie chirurgicala, ma intreb daca si aici(la Braila) se practica aceeasi metoda, mai ales anestezie locala si recuperare post operatorie rapida si usoara.Doctorul care o va opera pe mama mea se numeste Pricop Cristian; nu l-am intrebat dar nici dumnealui nu a oferit din proprie initiativa detalii.
Chiar daca o sa stiu luni procedura, v-as fi recunoscatoare sa-mi spuneti daca aveti informatii cu privire la practica folosita de chirurgii ortopezi braileni.
O seara buna!
0
11-05-2012, ora 22:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va voi raspunde punctual:
- anestezia locala este total exclusa, fiind imposibila practicarea ei in cazul interventiei de tip modern; ceea ce se utilizeaza in lumea civilizata este numai anestezia de tip loco-regional (bloc popliteu, eventual bloc tibial posterior).
- nu stiu ce intelegeti D-voastra prin """'recuperare post operatorie rapida si usoara"": in procedeele moderne recuperarea dureaza intre 6 si 10 saptamani, cu amendamentul ca pacientul se poate sprijini inca din prima zi pe piciorul operat, dar cu reluare progresiva a eforturilor.
- daca veti relua lectura cu atentie a site-ului meu, veti descoperi aceste informatii, relatate cu lux de amanunte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
11-05-2012, ora 23:22
gabriela nedelcu
Nu este medic/terapeut
gabriela nedelcu
Va multumesc, dar, la ultima intrebare ati putea sa-mi raspundeti?
".v-as fi recunoscatoare sa-mi spuneti daca aveti informatii cu privire la practica folosita de chirurgii ortopezi braileni."
Inca o data, multumesc!
0
11-05-2012, ora 23:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu v-as putea raspunde la ultima intrebare fara sa incalc regulile de respect colegial si etica profesionala.
Procedeul bazat pe conceptul 'fara durere, fara imobilizare, fara recidiva', asa dupa cum ati descoperit si pe site-ul meu, este absolut unic in Romania, putand fi regasit in lume doar in cateva locuri din Franta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
11-05-2012, ora 23:30
gabriela nedelcu
Nu este medic/terapeut
gabriela nedelcu
Am inteles...sa speram ca va fi bine.
Noapte buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar monturile?
  • Monturile la picioare - de ce apar și cum se tratează?
  •