Operatie deviatie de sept | Forumul Medical ROmedic

Operatie deviatie de sept

14-05-2013
Larisa P.
Nu este medic/terapeut
Larisa P.
Intrebarea este a unui prieten care de 3 luni se tot plimba la spital sa ii deschida incizia.
'Buna seara,

Ma numesc Florian Emanuel si acum 3 luni am fost operat de deviatie de sept.Mentionez ca dupa operatie nu am fost cusut.A doua zi dupa ce mi s-au scos pansamentele din nas, facusem un hematom ce optura respiratia.Timp de aproximativ o luna am fost aproape zilnic la clinica pentru a-mi desface incizia si a drena hematomul.3 saptamani dupa operatie nu am putut respira deloc pe nas, apoi am urmat un tratament cu antibiotice si incepuse sa respir, mai greu dar puteam. Asa am tinut-o timp de 3 luni. Saptamana trecuta mi s-a facut chiuretaj si este un pic mai bine insa tot se mai umfla, dar putin.Am folosit Vibrocil gel ce imi strangea hematomul timp de 3-4 ore, apoi incepea sa se mareasca din nou. In total am urmat 3 tratamente cu antibiotice. As fi interesat cum se poate vindeca mult mai repede si fara complicatii, daca se mai poate !?

Va pot da si alte detalii daca aveti nevoie !

Mentionez ca in timpul operatiei mi-a fost curatat si cornetul (poate este irelevant) ' As dori cateva raspunsuri pentru ca saracul este disperat + o curiozitate a mea...daca il cosea se vindeca mai repede si fara complicati?
1 comentarii
0
15-05-2013, ora 14:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu.. nu conteaza daca sa pus fir sau nu sa suturat plaga. cauza hematomului este alta
2. cred ca pacientul trebuei reinternat in clinica ORL
unde se poate face un tamponament de 2-3 zile, sub tratament cu antibiotic..si acel hematom o sa se reabsoarba
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: