Operatie mandibula

26-06-2013
pepsi10
Nu este medic/terapeut
pepsi10
Buna seara, cred ca am o problema cu mandibula, este prea in spate si nu se vede prea bine din profil, din cate am citit am asa numitul overbite dintii de sus ii acopera pe cei de jos, as vrea sa fac o operatie de mandibula, dar am citit ca trebuie sa port aparat dentar inainte si dupa operatie, insa eu as vrea sa imi schimb dintii din fata de sus si de jos pentru ca arata groaznic, intrebarea mea este:daca imi schimb dintii mai este nevoie sa port aparat dentar?multumesc
3 comentarii
0
27-06-2013, ora 08:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
cred ca esti f tanar
propunere:
poarta aparat dentar.
NU-TI schimba dintii...
asta-ne-ntampla-n 50 toamna.CUM sa-ti schimbi dintii????
of..
si problema cu mandibula cum zici,
TOT de la problemele dentare...ti se trage
mergi la un dr stomatolog si sigur va stii ce-i de facut
nu-ti mai fa tu singur.planuri de operatii
altii nu stiu cum sa scape de ele
si tu...visezi operatii...
iarta-ma.dar la asa detaliere, asa raspuns
sanatate
0
27-06-2013, ora 16:44
pepsi10
Nu este medic/terapeut
pepsi10
sincer dintii mei sunt oribili si la ce implanturi sunt in ziua de azi nici nu se observa ca nu sunt dintii tai
0
11-07-2013, ora 01:20
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna, Pepsi10! In legatura cu problema ta, ca, , mandibula este in spate" pare sa tina de schelet (de os), pe cand faptul ca nu-ti plac dintii tai, poate sa fie o problema odontala ( de carii, de forma dintilor etc). Cel mai bine este sa cauti un medic ortodont care, in urma consultului si unui set de radiografii, iti va spune ce este de facut, daca problema ta o poate rezolva doar din aparat sau va trebui urmat un tratament chirurgical-ortodontic. Si atunci stabiliti cand si cum rezolvati nemultumirea ta in legatura cu dintii "din fata' ( nu stiu din ce provine nemultumirea: din faptul ca au carii, nu-ti place forma/culoarea, sunt "inghesuiti"). Pare sa fie un tratament complex, in mai multe etape, pe care e bine sa le ntelegi si de ale caror rezultate te "bucuri" in viitor. Multa rabdare!:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul