ruptura mandibula

12-09-2014
nykol12
Nu este medic/terapeut
nykol12
am fost la o dr stomatolog si mi-a scos doua colturi din partea de jos stanga si mi-a fost maxilarul de jos deplasat in fata am ajuns la cirurgie oro-maxilo faciala si mi l-a pus inapoi si m-a legat cu o fasa timp de 5 zile, si trebuie sa fiu atenta toata viata cum deschid gura.este posibil sa fie ruptura de mandibula sau altceva?
2 comentarii
0
13-09-2014, ora 11:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
probabil ati suferit o luxatie temporo-mandibulara, ce scrie pe biletul de iesire chirurgul maxillo-facial?
0
19-09-2014, ora 16:49
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna ziua,

Deplasarea mandibulei in fata si iesirea ei din pozitia in care articuleaza normal nu reprezinta o afectiune de care sa va ingrijorati in mod special. Faptul ca s-a intamplat acest lucru, este cauzat de ligamentul/le care leaga mandibula de craniu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul